
Izložba "One su tu" u Vinkovcima: Slavlje ženskog umjetničkog stvaralaštva
U vinkovačkoj Galeriji fotografija Meraja u srednjovjekovnoj gotičkoj crkvi svečano je otvorena izložba “One su tu”, na kojoj su se predstavile 34 umjetnice. Nacionalna izložba “One su tu” predstavlja inovativni kulturno-umjetnički projekt koji se provodi od 2020. godine sa snažnim ciljem promicanja vidljivosti i raznolikosti ženskog umjetničkog stvaralaštva iza kojega stoje akademska kiparica Ana Čolaković, predsjednica Skice i voditeljica projektnog tima izložbe “One su tu” i stručna suradnica u timu, vizualna umjetnica Iva Muškić.
Dvije mlade umjetnice, koje su ujedno i stalne članice žirija, u Meraji su ukratko predstavile projekt i sustav nagrađivanja, a treća članica, koja ima ulogu kustosa i piše predgovor za katalog izložbe te se mijenja svake godine, a ove je Dijana Ososlija, predstavila je 34 umjetnice, koliko ih je odabrano za izložbu.
- Zadanu temu nismo imali i ovdje na izložbi imamo umjetnice koje propituju različite teme, od prava žena pa do pitanje ženskog identiteta, istraživanja emocija i vlastite unutrašnjosti, društvenih normi, krajobraza, prirode… Šarolike su teme, prezentirane kroz vrlo kvalitetno izvedene radove - kazala je Dijana Ososlija.
Nakon što je izložba otvorena, proglašen je pobjednički rad, skulpturalna cjelina “Čopor” autorice Vlatke Škoro, kojoj ova izložba ima veliko značenje.
- Puno mi znači ova izložba jer s njom imam vezu otprije budući da sam već izlagala, a bila sam i članica žirija. Evo sad sam zaokružila cijelu priču i nagradom koja mi je dodijeljena. Ponosna sam i zahvalna. Ovo mi je i poticaj, ali i jedna od dražih nagrada zato što dolazi od mladih kolegica koje se, jednako kao i ja, pokušavaju baviti onim što vole – rekla je Škoro i pojasnila kako je “Čopor” skulpturalna cjelina od 12 pasa od kojih je u Meraji izloženo njih deset.
- Riječ je o afričkim divljim psima, a ono što je mene zanimalo u cijeloj priči to je ta nekakva skulptorska vrijednost same životinje, samog oblika afričkog divljega psa i društvenog uređenja koje u tom čoporu vlada, a koje sam prevela sebi i nadjenula im nekakve ljudske osobine. Jednostavno sam rješavala jedan likovni problem koji je već sam po sebi u prirodi vrlo intrigantan i ja sm ga na ovaj način prezentirala – pojasnila je autorica ideju nagrađenog djela dodajući kako je svaku skulpturu moderirala posebno u glini, u ciklusima po tri odjednom, a zatim su lijevane u gipsanim kalupima i poslije u poliesteru.
- Kolegice Ana i Iva pokrenule su sjajnu priču koja ima budućnost, ima perspektivu i jednostavno nude platformu mnoštvu autorica koje mogu izlagati zajedno i mogu pokazati svoje radove. Jer bez obzira na to što ravnopravnost postoji i što to nije pravilo, nekako i dalje su u prvom planu autori, a autorice su po strani. Ovo je jedna lijepa priča koja to mijenja – rekla je Škoro.
Uz nagradu žirija odlika je ove izložbe i nagrada publike, kojom posjetitelji izložbe glasovanjem biraju svog favorita, a koji se proglašava nakon zatvaranja izložbe.
- Večeras ovdje u Meraji imamo priliku vidjeti sav talent naših umjetnica, a siguran sam kako će ova izložba i dalje rasti i biti sve veća. Hvala našima Ani i Ivi koje odrađuju veliki posao i ulažu iz godine u godinu veliki trud u ovu izložbu kako bi ona bila sve ljepša i sveobuhvatnija. Hvala našim autoricama što su pokazale svu raskoš svog talenta. Želim im puno uspjeha u njihovu daljnjem umjetničkom putu i radu. Mogu samo poručiti da će od Grada Vinkovaca uvijek imati punu podršku – rekao je, otvarajući izložbu, zamjenik vinkovačkog gradonačelnika, Josip Romić.