DANIJEL MIKLIĆ
2.3.2025., 12:56
U KLUBU OSJEČKE KNJIŽARE NOVA

Roman Ž. Gorete “Rak duše” kao priručnik o PTSP-u

Važno je da progovara o temi koja je i danas prilično tabuizirana, a to je rat u srednjoj Bosni

Osječko-baranjska podružnica Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora organizirala je u Klubu knjižare Nova promociju knjige Željka Gorete "Rak duše", objavljene u izdanju HKD-a Napredak - Vitez i HKD-a Napredak - Zagreb.

Željko Goreta (1961., Bosanski Šamac) hrvatski je branitelj i dragovoljac Domovinskog rata te član Društva hrvatskih književnika. Godine 2015. objavio je povijesni roman iz vremena Drugog svjetskog rata na engleskom jeziku "From the Other Side of the Gun", nešto drugačija verzija istoga romana 2017. je objavljena na hrvatskom jeziku pod naslovom "S druge strane ciljnika", a 2020. objavio je povijesni roman "Beznadnici" iz istog razdoblja.

Radnja "Raka duše" temelji se na istinitim događajima iz doba Domovinskog rata u Bosni i Hercegovini, čije se posljedice osjećaju još i danas, a koje je Goreta fiktivnim radnjama i likovima povezao u cjelovitu priču. Glavni lik je desetogodišnji Marko Parić, kojega je tijekom parodijsko-ritualnog performansa obrezao imam, vođa postrojbe mudžahedina iz brigade El Mujahid, čiji su pripadnici poklali njegovu obitelj nakon što su mu silovali majku i sestru. Iz ruku krvnika spasio ga je susjed musliman, a stric ga je uz dosta muke uspio prebaciti u Zagreb.

Zbog tog strašnog traumatičnog iskustva doživio je psihogenu amneziju i PTSP, a poslije višegodišnje djelomične restitucije, televizijski prilog o prebacivanju skupine bivših mudžahedina takozvane "Alžirske skupine" iz Bosne i Hercegovine u američki zatvor Guantanamo na Kubi vratio mu je sjećanje na događaje prije amnezije i ponovno pokrenuo njegovu traumu.

DANIJEL MIKLIĆ

- Glavni lik je doživio PTSP, koji se kolokvijalno naziva rakom duše, zbog čega knjiga i nosi ovaj naslov. On doživljava najgoru ratnu, seksualnu traumu, pri čemu mu je i masakrirana obitelj, te nakon puno godina liječenja i restitucije kreće svojim putem. Tu zapravo počinje roman, sve do tada bila je, nažalost, čista istina. Poruka ova knjige jeste antiratna, priča završava na jedan način koji ne opravdava Markove postupke, nema ovdje veličanja ničega. Dobio sam recenziju od gospodina Ante Zelića, profesora psihologije, gdje kaže da je ova knjiga ustvari priručnik o PTSP-u - kazao je Željko Goreta.

Obiteljski prijatelj, psihijatar, koji je liječio Marka Parića dok je bio dijete, puno mu je pomogao, no nije uspio potisnuti ponovno probuđenu traumu. Jedini način izlječenja bio je uklanjanje uzroka nastanka traume, pa je Marko odlučio tome zauvijek stati na kraj. Nakon temeljitih priprema otišao je u Bosnu i Hercegovinu te pronašao dvojicu najodgovorinijih zlikovaca i dvojicu njihovih pomagača...

- Ovaj povijesni višeslojni roman Željka Gorete vrlo nam je važan iz nekoliko razloga. Možemo ga čitati sa puno razina; mi smo to danas učinili s pedagoškog i, dakako, književnog aspekta. No ono što je važno je da progovara o jednoj temi koja je i danas prilično tabuizirana, a to je rat u srednjoj Bosni, u kojem je tijekom 1993. godine počinjen velik, strašan zločin nad Hrvatima Lašvanske doline. To je, dakle, povijesna tema o kojoj se jako malo priča i jako malo zna, stoga smatram da je njezina popularizacija izuzetno važna - rekla je Antonija Huljev. n