U 2024. je bilo je više od tri milijuna čitatelja besplatnih e-knjiga
Uvjerljivo je najčitaniji naslov “Mediji, propaganda i sistem”
Noama Chomskog, zbirka tekstova, predavanja i intervjua
Društvo za promicanje književnosti na novim medijima (DPKM) objavilo je u okviru internetskog projekta Besplatne elektroničke knjige (BEK) tijekom 2024. godine 31 novi naslov, tako da je trenutno na mrežnim stranicama projekta (elektronickeknjige.com) od objavljena 384 dostupno 346 naslova. Naslovi su objavljeni uz financijsku podršku Grada Zagreba, Ministarstva kulture i medija RH te Zaklade "Kultura nova".
Snažan rast
Prema podacima servisa Awstats, mrežne stranice projekta tijekom 2024. zabilježile su 219.842 korisnika koji su online čitali 197.100 e-knjiga te na svoje uređaje preuzeli još njih 82.342, što znači da su korisnici projekta u 2024. ukupno čitali i/ili preuzeli 279.442 e-knjige. Drugim riječima, u prosjeku je svakodnevno 600 korisnika online čitalo 539 te preuzimalo na svoje uređaje 226 besplatnih e-knjiga. Zagrepčani su i dalje daleko najbrojnija skupina korisnika projekta, čak 37 posto, odnosno više od 80.000. Ako prošlogodišnje brojke usporedimo s onima iz 2023., uočljiv je izrazit rast čitanih e-knjiga: online se čitalo 44 posto više e-knjiga, kao što je i preuzimanje raslo po stopi od 41 posto, odnosno ukupna je čitanost rasla za 43 posto. Osim snažnim rastom čitanosti, projekt BEK je u 2024. premašio i dvije impresivne okrugle brojke: najprije je tijekom rujna zabilježen milijunti čitatelj domaćih proznih naslova, a onda je tijekom prosinca premašen broj od tri milijuna čitatelja svih ponuđenih naslova.
Domaćih proznih naslova dosad je objavljeno ukupno 153, a od toga je 68 romana, 66 za odrasle i dva za adolescente. Od ta 153 naslova, svi osim jednog su čitani više od tisuću puta, a čak je 31 skupio više od 10.000 čitatelja, dok su u prosjeku čitani 6840 puta. Ukupno je dosad objavljeno 384 naslova, koji su u prosjeku čitani 7800 puta. Njih čak 80 je čitano više od 10.000 puta, dok je uvjerljivo najčitaniji naslov "Mediji, propaganda i sistem" Noama Chomskog, zbirka tekstova, predavanja i intervjua okupljenih kao svojevrstan uvod u analizu i kritiku medija, s dojmljive 142.000 čitatelja. Na drugom je mjestu domaći filmološki klasik "Filmske vrste i rodovi" Nikice Gilića s više od 78.000 čitatelja, a na trećem aktivistička početnica "Četvrti svjetski rat/Drugačiji svijet je moguć!" Dražena Šimleše, s gotovo identičnim brojem čitatelja kao i drugoplasirani naslov. Četvrti i ujedno najčitaniji esejistički naslov je "Razumijevanje filma" Hrvoja Turkovića, uz Antu Peterlića nedvojbeno jedan od dvojice najvažnijih hrvatskih filmologa, s 58.000 čitatelja. Peti najčitaniji naslov i ujedno najčitaniji prozni je roman "Ljubav je sve" Krešimira Pintarića s 52.000 čitatelja.
Izdavački program
Kao i prethodne 23 godine projekt BEK nastavlja s objavljivanjem probranih naslova suvremene hrvatske književne produkcije, omogućavajući legalan i besplatan pristup djelima zaštićenim autorskim pravima. U ožujku je objavljen "ženski pjesnički blok" s osam novih naslova: "Vidok koža" Vesne Bige, "Mulholland" Blaženke Brlošić, "Tvoja mama ima dečka" Romane Brolih, "Apatridi i druge čudne ličnosti" Lidije Deduš, "Teleidoskop" Andrijane Kos Lajtman, "Hod na rukama" Sonje Manojlović, "Pjevaj, Molly" Zrinke Posavec te "Urbane od A do Ž" Maje Urban. Nakon što je krajem veljače umro jedan od najpoznatijih i najvećih hrvatskih pjesnika, u travnju je objavljeno besplatno e-izdanje dosad jedine znanstvene monografije posvećene isključivo pjesničkom opusu Danijela Dragojevića, "Na tragu Kornjače" Branislava Oblučara. U svibnju je objavljen "muški pjesnički blok" s osam novih naslova: "Neonski bog mržnje" Denisa Ćosića, "Pjesnički manifest" Tomislava Domovića, "Nepravilnosti" Ivana Hercega, "Zbiljka" Miroslava Kirina, "Zib" Miroslava Mićanovića, "Netko na bubnjevima odsvira likovnu agoniju" Gorana Rema, "Biciklisti" Borisa Vrge te "Dixieland" Davorina Žitnika.
U srpnju je objavljen “ženski prozni blok” sa šest naslova: zbirke “Ples u dvorištu” Marije Rakić Mimice, “Tumačenje snova” Ivane Rogar i “Ticala” Jelene Zlatar Gamberožić te romani “Crno pismo” Irene Matijašević, “Brod za Lajku” Tomice Šćavine i “Mogla sam to biti ja” Marine Vujčić. U kolovozu je u suradnji s Planetopijom objavljen “Almanah Navala Ravikanta” Erica Jorgensona. U rujnu je objavljen “muški prozni blok” sa šest novih naslova: “Ugljik na suncu” Ivana Vidaka, “Izvještaj o nesreći” Jurice Pavičića, “Vrijeme seksa u doba nevinosti” Drage Hedla, “Čerupanje feniksa” Franje Janeša, “Mima i kvadratura duga” Želimira Periša i “Lomljenje vjetra” Ede Popovića. Početkom studenoga objavljena je zbirka eseja filmologa Hrvoja Turkovića, “Filmske marginalije”.