Zvuci Panonije 2024. u čast Veri Svobodi i Juliju Njikošu
Njikoševim pjesamama posvećenih Osijeku koncert je gradu čestitao rođendan
Festival starogradske pjesme - Zvuci Panonije 2024. održan je u prepunoj Dvorani Franje Krežme u Kulturnom centru u Osijeku. Riječ je o revijalnoj glazbenoj priredbi na kojoj se od 1972. godine izvode nove skladbe u duhu stare slavonske gradske pjesme na stihove naših poznatih pjesnika i književnika. Večer je bila posvećena velikanima naše tamburaške glazbe - Veri Svobodi i Juliju Njikošu.
Ovogodišnji su Zvuci imali posebnu zadaću - obilježiti 100. obljetnicu rođenja Julija Njikoša i prisjetiti se najljepših pjesama koje je izvodila njegova supruga, Vera Svoboda, koja nas je, nažalost, proljetos napustila. Za evociranje sjećanja na nju večeras su se pobrinule četiri glazbene dive, koje su svojim stilom i interpretacijom odale priznanje kraljici tamburaške glazbe, koja nas je neizmjerno zadužila svojim pjesmama. To su bile Blanka Došen, Vlatka Kopić Tena, Renata Sabljak i Danijela Pintarić. Tako moćne i snažne vokale morali su pratiti i vrsni glazbenici na tamburi, a oni su bili članovi Tamburaškog društva "Ferdo Livadić" iz Samobora, Tamburaške škole Batorek, Glazbene škole Franje Kuhača i Slavonskog tamburaškog društva Paje Kolarića iz Osijeka, Golden Strings Orchestra i Tamburaškog društva "Gaj" iz Zagreba - ujedinjeni u Revijalni tamburaški orkestar Hrvatskog tamburaškog saveza. Dirigenti ovogodišnjih Zvuka bili su Petra Vojvodić Mrvoš, Danijela Jari, Miloš Grubić, Matko Brekalo i Krešimir Račić.
Izvedene su brojne pjesme, koje su najbolje opisale širinu Verina repertoara, od ljubavnih do starogradskih pjesama nastalih iz pera naših cijenjenih umjetnika. "Umiru stare kavane", "Mansarda, mali stan", "Osijek je duša duše moje", "Tisuće ruža", "Dan plavetan kao lan", "Na te mislim"... samo su neke od njih.
Izvedbom Njikoševih pjesama posvećenih Osijeku koncert je gradu čestitao 238. rođendan. Vesna Njikoš Pečkaj, dopredsjednica Hrvatskog tamburaškog saveza i kći Vere Svobode i Julija Njikoša, izjavila je nakon koncerta kako je sva obiteljska ostavština povezana s glazbeničkom djelatnosti njezinih roditelja darovana osječkom Muzeju Slavonije, a posljednji je u muzej dovezen obiteljski pijanino. Dodala je kako je dovršeno i u bronci izliveno poprsje Julija Njikoša, rad akademskog kipara Dejana Durakovića, te kako se nada da će uskoro biti i postavljeno na nekoj od osječkih lokacija, o čemu trenutačno raspravlja posebno gradsko povjerenstvo. Izradu i postavljanje takvog poprsja potaknuli su prije desetak godina Slavonsko tamburaško društvo Paje Kolarića i udruga Šokačka grana.
Na kraju koncerta premijerno je izvedena i pjesma namijenjena Veri Svobodi koju ona nije uspjela otpjevati. Riječ je o pjesmi "Sve sam dala, Slavonijo, tebi", koju je skladao Slavko Nedić na tekst Ive Čuvalo, a u aranžmanu maestra Siniše Leopolda.