Susret župnih zborova prigodom blagdana sv. Cecilije
U župnoj crkvi sv. Josipa nastupilo je pet zborova iz Slatine, Sopja i Sladojevaca
Župa sv. Josipa u povodu 22. studenoga, spomendana katoličke svetice i mučenice sv. Ceciije, organizirala je sada već tradicionalnu Cecilijansku večer, susret župnih zborova koji djeluju u župama Slatinskoga dekanata. Ove godine nastupila su tri zbora Župe domaćina: mješoviti zbor, dječji zbor i zbor "Julije Bürger", te župni zbor iz Sladojevaca i župni zbor iz Sopja sa svojim voditeljima.
Kako su najavili mladi voditelji Franka i Karlo Martinović, koncert su svojim nastupom otvorili oni na kojima svijet ostaje, najmlađi i najhrabriji, Dječji župni zbor Župe sv. Josipa u Slatini sa svojim voditeljicama Ljiljanom Ivanković i Marinom Martinović. Oni su se predstavili skladbama "Četiri adventske svijeće", "Dubine" i "Kad Isus dolazi". Župni zbor iz sopjanske Župe sv. Marije Magdalene pod vodstvom Antonije Rastije predstavio se skladbama "Kriste Bože daj mi dušu bijelu" i "Hoću li i ja u raj", a zbor iz Župe sv. Barbare u Sladojevcima pod vodstvom Beate Kralj izveo je skladbe "Tebe tražim" i "Ima jedna sveta zemlja". Predstavila su se potom dva zbora Župe sv. Josipa u Slatini. Prvo je Župni mješoviti zbor pod vodstvom Eve Balković izveo skladbe "Bože, smijem li?" u obradi Gorana Kanceljaka, "S kruhom i vinom" F. A. Stankera i "Ti nam bijaše okrilje" Anđelka Igreca, a zbor Julije Bürger pod vodstvom Andree Srednoselac i Ane Marije Jokić skladbe "Jedina" i "Zagrljeni u duši". Slatinske zborove pratio je orguljaš Krešo Sadak.
Valja napomenuti da Cecilijanska večer u Slatini nije bilo tek redanje izvedba skladbi sakralnog ugođaja koje se ne pjevaju tijekom svetih misa, nego da su voditelji vjernicima u prepunoj crkvi predstavili pojedinosti iz života sv. Cecilije. Oni su podsjetili da se prema staroj predaji smatra da je mučenica sv. Cecilija rođena u Rimu početkom 3. stoljeća. Njeni poganski Roditelji udali su je za plemenitog, ali poganskog mladića Valerijana. Upoznavši kršćansku vjeru, Cecilija je i njega s ljubavlju poučila o njoj. Nakon vjenčanja rekla je svome mužu da je položila zavjet djevičanstva i on je pristao poštovati njen zavjet, uz uvjet da uzmogne vidjeti anđela za kojega ona kaže da nad njom bdije. Cecilija pošalje svoga muža k papi Urbanu, koji se krio u rimskim katakombama. Ondje se i Valerijan obrati na kršćanstvo pa je i sam kasnije zajedno s bratom propovijedao kršćanstvo. Ubrzo je rimski upravitelj njih dvojicu dao pogubiti jer nisu htjeli prinositi žrtvu rimskim bogovima, a ista sudbina dočekala je i Ceciliju. Prema nekim izvješćima mučeništvo je podnijela u Rimu, a prema drugima na Siciliji. Posljednjih dana svoga života uspjela je darovati Crkvi i siromasima svu svoju imovinu. Pokopana je u Kalistovim katakombama uz takozvanu "kriptu papa", a kasnije je njezino tijelo papa Paskal I. dao prenijeti u kriptu bazilike u Trastavereu u Rimu. Krajem 16. stoljeća sarkofag je svete Cecilije ponovno otvoren, a tijelo pronađeno u još dosta očuvanom stanju. Govorilo se da može svirati na svakom glazbalu, zato se časti kao zaštitnica liturgijske glazbe i glazbenika, pjevača, pjesnika i slijepih. Na slikama se obično prikazuje kako sluša glazbu, pjeva ili svira neko glazbalo.
Na slatinskoj Cecilijanskoj večeri uoči svakog nastupa voditelji su ukratko predstavili i nebeske zaštitnike župa iz kojih dolaze zborovi, pa su tako iznijeli nekoliko pojedinosti o svetoj Mariji Magdaleni, o svetoj Barbari i svetom Josipu.
Domaćin koncerta bio je upravitelj Župe sv. Josipa i dekan Slatinskog dekanata preč. Dragan Hrgić, koji je na prigodnom druženju svih zborova zahvalio pjevačima, njihovim voditeljima i župnicima na uloženom trudu i nastupu na koncertu. Svojim prisustvom podršku zborovima dali su i njihovi župnici Stjepan Škvorc iz Sopja i Darijo Šimić iz Sladojevaca, koji je i nastupio sa zborom svoje župe.
Pjesme izvedene na slatinskoj Cecilijanskoj večeri pjevači sa svojim voditeljima posebno su uvježbali za taj nastup. Njihov trud nagradili su svi prisutni na koncertu burnim pljeskom, a osobito je toplo pozdravljena izvedba skladbe "Ima jedna sveta zemlja". Prema riječima voditeljice župnog zbora u Sladojevcima Beate Kralj, ta se pjesma sladojevačkog zbora nalazi u zbirci pučkih crkvenih pjesama Požeške biskupije, a često ju je izvodilo nekadašnje mjesno kulturno-umjetničko društvo uz solisticu Zdenku Dunković. Uvrštenjem te pučke pjesme, ali i ostalih sakralnih napjeva na slatinski koncert pokazana je ljepota baštine i ljubav prema tradicijskim kulturnim vrijednostima.