29. slavonski biennale: radovi 46 autora iz više od 30 zemalja svijeta
Otvorenje izložbe “Institut nevidljivog, prostori percepcije” je 28. studenoga, a postav će biti na nekoliko lokacija
Za ovogodišnje, 29. izdanje Slavonskog biennala odabrani su radovi 46 autora i autorica te umjetničkih suradnja, od njih ukupno 228 pristiglih na natječaj iz više od 30 zemalja svijeta. Bit će predstavljeni na izložbi "Institut nevidljivog, prostori percepcije", koja će biti postavljena na više osječkih lokacija - Kulturni centar, Gradske galerije Waldinger, zamjenski izlagački prostor Muzeja likovnih umjetnosti u Kapucinskoj ulici 36 i drugi, a čije je otvorenje u četvrtak, 28. studenoga, u 19 sati, najavljeno je na jučerašnjoj konferenciji za novinare.
Najveća u Hrvatskoj
- Slavonski biennale najveća je međunarodna žirirana izložba u Hrvatskoj u ovome trenutku, gdje je posebno važno naglasiti "žirirana", jer ima jako puno dobrih umjetnika koji se neće javiti na žirirane izložbe, a na ovu dođu.
Ipak je riječ o nekakvom presjeku onoga što je najsuvremenije u likovnom izričaju u svijetu. Radovi su pristigli sa svih kontinenata osim sa Sjevernog i Južnog pola, što samo po sebi govori o veličini i važnosti ovoga projekta, prepoznatljivog po gradu Osijeku, no i grad pomalo postaje prepoznatljiv u međunarodnim okvirima po ovome projektu - kazao je ravnatelj MLU-a Eduard Hudolin.
Imena odabranih autora/ica i autorskih suradnja za 29. slavonski biennale su: Marija Ančić, Dino Bićanić, Pasko Burđelez, Eric del Castillo, Tanja Dabo, Tin Dožić, Igor Eškinja, Tina Gverović i Ben Cain, Ivan Gundić, Hrvoje Hiršl, Ana Hušman, Nikica Jurković, Anas Kahal, Mihael Klanjčić, Beáta Kolbašovská, Božena Končić Badurina, Alem Korkut, Jelena Kovačević, Zlatko Kozina, Radovan Kunić, Pei-Han Lin, Ivica Malčić, Ines Matijević Cakić, Toni Meštrović, Niko Mihaljević, Kata Mijatović, Nevidljive, Vladimir Novak, Francesco Paolucci, Zoran Pavelić, Predrag Pavić, Viktor Popović, Josip Pratnemer, Marina Rajšić, Jasenko Rasol, Nenad Roban, Igor Ruf, Neli Ružić, Bojan Stojčić, Damir Sobota, Marijana Stanić, Krunoslav Stipešević, Mare Šuljak, Nataša Takač, Sunčanica Tuk te Anabel Zanze, čije je radove prepoznao ocjenjivački sud koji su činili: Janka Vukmir, (predsjednica), Ana Knifer, Matej Knežević, Dalibor Prančević i Valentina Radoš (kustosica manifestacije).
Posebna dubina
Naslov "Institut nevidljivog, prostori percepcije" povezuje dvije činjenice koje su znatno utjecale na koncepcijski smjer 29. slavonskog biennala - u 2024. se obilježava 100 godina od rođenja Julija Knifera upravo u Osijeku i 70 godina od osnutka Galerije (danas Muzeja) likovnih umjetnosti.
- Imamo fotografije, performanse, klasično slikarstvo, kiparstvo, instalacije, optičke radove, film, video, pa i nevidljive radove, dakle čista konceptualna zamisao. Tako da smo pokrili sve oblike suvremene umjetničke produkcije. MLU je osnovan 1954. godine i s obzirom na to da smo baš ove godine, kada smo planirali umjetničko slavlje, zatvorili svoja vrata za posjetitelje zbog rekonstrukcije, to je dalo posebnu dubinu naslovu izložbe. Našli smo se, naime, u poziciji da nemamo vlastiti izlagački prostor, pa smo to više zahvalni našim partnerima što su nas i ove godine ugostili ustupivši nam svoje prostore na dosta dug period, tri mjeseca, koliko traje izložba - rekla je Valentina Radoš.
Dio programa Slavonskog biennala drugi će put biti postavljen u Galeriji Kulturnog centra, čiji ravnatelj Ivan Kristijan Majić kaže: “Budući da je riječ o velikoj izložbi, suradnja institucija je nužna i vrlo dobrodošla. Ovo je definitivno način da publike različitih ustanova postanu potencijalna publika drugih ustanova. Ogroman je potencijal u suradnji ustanova, pogotovo na dobro koncipiranim i vrlo profesionalno realiziranim međunarodnim projektima kao što je Slavonski biennale.”