Otvorena izložba uz 100. obljetnicu rođenja Julija Knifera
Izložba predstavlja poveznice Knifera s rodnim gradom kroz fotografije nekoliko generacija njegove obitelji
Uz 100. obljetnicu rođenja Julija Knifera u atriju Hrvatskog državnog arhiva je otvorena dokumentarna izložba "Knifer i Osijek" Državnog arhiva u Osijeku, gradu u kojemu se rodio taj hrvatski umjetnik svjetskog glasa. Izložba predstavlja poveznice Knifera s rodnim gradom kroz fotografije nekoliko generacija njegove obitelji i one iz dječačkog doba snimljene na različitim lokacijama, među ostalim i u ambijentu Osječke ljevaonice u čijem je ambijentu odrastao. Svjedodžbama i fotografijama podsjeća se na period njegova osnovnoškolskog i srednjoškolskog školovanja te igranjem nogometa u koji mu je bio velika ljubav (otac ga je na prvu odveo već u dobi od tri mjeseca), dok su počeci interesa za umjetnost predočeni kroz blokove s njegovim ranim skicama i crtežima. Dio izložbe posvećen je njegovim umjetničkim prezentacijama u Osijeku, od prve samostalne izložbe 1979. u Galeriji Zodijak, a dio se odnosi na hommage Kniferu nakon njegove smrti 2004. od strane Osijeka, čijim je počasnim građaninom proglašen 2001.
Izložba je zajednički projekt Državnoga arhiva u Osijeku i Muzeja likovnih umjetnosti, uz sudjelovanje i doprinos Kniferove kćeri Ane Knifer i poznavatelja Kniferove umjetnosti Zvonka Makovića. Autor izložbe, ravnatelj osječkog arhiva Dražen Kušen rekao je kako za izložbu nije bilo dovoljno materijala u osječkom arhivu, no posve se novi koncept otvorio kada im je njegova kći stavila na raspolaganje obiteljsku ostavštine.
- Ovo je nevelika, ali vrijedna izložba jer se dosad o Kniferu najviše govorilo iz perspektive njegove umjetnosti, a sada ga vidimo kao čovjeka u obiteljskom, školskom, sportskom okruženju - istaknuo je.
Zvonko Maković smatra kako je ta izložba posebna jer smo njome dobili uvid u genezu Kniferove umjetnosti i prve, duhovite, ali i vrlo pronicljive crteže koje je radio kao dječak i momak u Osijeku, kao i fotografije iz privatnog života, njegovih roditelja i brata.
- Ona nadopunjuje priču o najvažnijem hrvatskom umjetniku druge polovice 20. stoljeća. Dobili smo Knifera u punom totalitetu, pa i kao nekoga tko je cijeli život bio fasciniran nogometom koji mu je bio prava ljubav, a uz koji je otkrio i umjetnost -napomenuo je.
Umjetnikova kći Ana Knifer rekla je kako se tijekom godina i selidbi dosta toga izgubilo, pa joj je drago što je sada sakupljeno na jednom mjestu i digitilizirano kako bi ostalo sačuvano. Uz izložbu koja je u Državnom arhivu u Osijeku trajala do početka listopada, tiskan je deplijan i katalog, dok je na web stranicama tog arhiva objavljen i mrežno dostupan digitalni katalog izložbe s fotografijama i drugim arhivskim gradivom Izložba posvećena Juliju Kniferu u atriju Hrvatskog državnog arhiva bit će postavljena u studenom i prosincu.