Plakati DMK-a vizualna su ostavština festivala
Autori plakata su Matija Perkovac, Fikret Balić, Dragan Milošević, Jadranka Srdoč i Hrvoje Felbar
Prvo događanje ovogodišnjega, jubilarnog Međunarodnoga glazbenog festivala Dani Milka Kelemena u Slatini, koji se održava u stotoj godini Kelemenova rođenja, bilo je otvorenje izložbe "Plakati festivala kroz 30 godina" u galerijskom prostoru Zavičajnog muzeja Slatina. Nesumnjiva je vrijednost izložbe u spoznaji da pokazuje kako se u jednom slavonskom gradiću tako velika i važna manifestacija počela događati prije 30 godina i da se održala puna tri desetljeća, ali također u podsjećanju na održane kulturne programe koji sada već pripadaju povijesti, a mogu poslužiti kao primjer kako se stvara kulturni brend jedne sredine, možda i kao putokaz za neke buduće manifestacije.
Govoreći o festivalu i toj izložbi, kustos Srđan Đuričić opisao je Dane Milka Kelemena kao mjesto susreta, novih glazbenih i vizualnih iskustava, ali jednako tako i mjesto na kojem se njeguje i čuva avangardna glazba i skladatelj Milko Kelemen. On je podsjetio na 1995. godinu i tadašnju Kelemenovu izjavu: "Najvažnije je pokrenuti lavinu – dalje ona ide sama."
– Lavina na koju se Kelemena referiralo bila je festival kao manifestacija koja je lišena provincijalizacije i postojanja malih ili velikih mjesta. S današnjeg stajališta 30 godina nakon ove gotovo proročanske izjave festival i dalje predstavlja metaforičku lavinu koja iza sebe ostavlja nove ideje, ruši granice umjetnosti, stvara nove generacije glazbenika i na iskustvenoj razini ostavlja duboke dojmove kod posjetitelja – rekao je.
Zavičajni muzej Slatina kroz sve godine festivala njegov je aktivni sudionik koji svojom izložbenom djelatnošću publici približava domete u likovnoj umjetnosti, a izložbama iz svoga fundusa naglašava rad, djelovanje i glazbeni doprinos slatinskog zavičajnika Milka Kelemena. Svi dosadašnji festivali posvećeni skladatelju Kelemenu i njegovu stvaralaštvu najavljeni su i popraćeni plakatima koji sadrže osnovne informacije o tim događajima.
– Premda vrlo ograničena vijeka trajanja, estetska i dokumentarna vrijednost plakata nadilazi njegovo vrijeme. Zato, kad govorimo o estetskim vrijednostima plakata, svakako moramo uzeti u obzir vrijeme njegova nastanka. Ponajbolji primjer promjene dizajna vidljiv je na plakatima Međunarodnoga glazbenog festivala Dani Milka Kelemena, jer na njima možemo pratiti razvoj formi, ali i tiskarskih i grafičkih mogućnosti u vremenu njihova nastajanja. Plakati Međunarodnog festivala Dani Milka Kelemena vizualna su ostavština festivala, njegov važan element i svjedočanstvo promjena.
S obzirom na doista veliku raznolikost izgleda festivalskih plakata, zanimljivo je pratiti i tko su bili njihovi autori. Plakate su prvih godina osmišljavali i likovno oblikovali djelatnici slatinske gradske uprave na čelu s tadašnjim pročelnikom za društvene djelatnosti Matijom Perkovcem, nekoliko plakata autorsko su djelo slatinskoga likovnog i glazbenog boema Fikreta Balića, nekoliko je plakata umjetnički donio jedini slatinski akademski slikar Dragan Milošević, a najveći broj kreirali su Jadranka Srdoč i Hrvoje Felbar iz udruge Dani Milka Kelemena koja je nosila najveći teret složene pripreme, organizacije i realizacije festivala. Posljednjih godina plakate kreira virovitička tvrtka Grafoprojekt. Prema Đuričićevim riječima, upravo kroz doprinos autora plakata vidljivo je koliko je festival srastao sa Slatinom i Slatinčanima. Pregledajući plakate i time odlazeći u povijest DMK-a, on je utvrdio da su u proteklih 30 godina festivala djela Milka Kelemena izvedena više od 140 puta, da je bilo pet praizvedbi njegovih dijela i više kompozicija koje su prvi put izvedene upravo na slatinskoj pozornici, a izvedeni programi broje više od 145 koncerata. Na izložbi je pokraj svakog plakata stavljen i program izveden na festivalu koji taj plakat najavljuje.
Na otvorenju izložbe direktorica TZ Slatine Martina Kostanjevac upoznala je nazočne s programom festivala i pozvala ih da posjete festivalske programe i uživaju u njima. Uz zahvalu djelatnicima Zavičajnog muzeja za pripremljenu izložbu, ali i svim nositeljima manifestacije u proteklih 30 godina, prigodnim riječima izložbu je otvorio obnašatelj dužnosti gradonačelnika Slatine Ilija Nikolić.