USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
17.9.2024., 09:00
VINKOVAČKI OGRANAK MATICE HRVATSKE

Monografija o vrsnom vinkovačkom kiparu i slikaru Branku Bazini

On je izuzetno iskren umjetnik koji darovani talent cijeni
i svjestan je da je talent darovan, rekao je Stanko Špoljarić

Vinkovački ogranak Matice hrvatske predstavio je novo izdanje iz svoje bogate izdavačke djelatnosti - likovnu monografiju o vinkovačkom kiparu i slikaru Branku Bazini naslovljenu jednostavno "Branko Bazina". Za knjigu je uvodni tekst napisao Stanko Špoljarić, eminentni zagrebački povjesničar umjetnosti i likovni kritičar, dugogodišnji kustos Umjetničkog paviljona te autor mnogobrojnih tematskih i monografskih izložaba, predgovora katalozima, a autor je i monografija o Tomislavu Ostoji, Tihomiru Lončaru, Mladenu Veži i Mariji Braut.

Vrijeme ljubavi

- Ovu monografiju doživljavam kao svoju veliku svečanost. Divnu stvar nakon svojih 70 godina i 40 godina kiparstva i slikarstva. Nije važno koliko je učinjeno, nego koliko je priznato i poštovano. Apsolutno sam fasciniran i oduševljen. Što više čovjek radi, vrijeme brže prolazi. Meni je tih 40 godina jedno ogromno vrijeme ljubavi. Ja sam cijelo vrijeme bio u jednom transformiranom stanju. Znači, nisam bio osoba A kad radim, nego osoba B, otprilike kao voda kad prokuha, pa bude para. Meni nije ni u jednom trenutku bilo teško to raditi. Radio sam skulpture od 14 metara, od 12 tona u kamenu, u nemogućim uvjetima, ali tolika je bila ljubav, žar, koji su sve to istopili. Toliko samo to volio, toliko sam tražio, težio. I uvijek sam mogao pronaći način da upotrijebim potporu, fizičku ili duhovnu ili ljudsku, da se očistim, da dobijem snagu. Hvatao sam se za svašta, ali cilj mi je bio važan: postići, napraviti, oblikovati, osnažiti, pobjeći od samoga sebe u konačnici – rekao je emotivno Branko Bazina, a likovni kritičar Stanko Špoljarić dodao je kako je Branko Bazina umjetnik koji se bazira na klasičnoj estetici, na način da to nije prenošenje nečega u fasadnom smislu, nego autentična preobrazba likovne discipline. U predgovoru monografiji Špoljarić piše kako je sinteza, ili podijeljenost na dva pola, pitanje koje se postavlja u analizi opusa umjetnika predanih i slikarstvu i kiparstvu, i što je dominanta, gdje su linije razdjelnice, gdje je zanos kreativnoga jače vidljiv i postojan, i koliko stvaralački suživot proizlazi iz unutrašnjega naboja pojedinca, potrebe za promjenom u nekom razdoblju ili nekih pomalo i praktičnih razloga.

- Postoji niz umjetnika vezanih uz određenu likovnu vrstu, s tek povremenim izletima na drugu stranu korpusa umjetnosti. No postoje i oni koji se u svakoj likovnoj vrsti osjećaju kao svoj na svome, gdje veći ili manji broj djela nije presudan za smještanje u neki likovni pretinac. Neki će ipak ostati samo gosti, a neki s punim pravom uz svoj umjetnički poziv, poslanje, napisati i slikar i kipar, s poštivanjem specifičnosti svake likovne discipline te s traženjem međusobnoga dodira ili kretanjem svake po svom kolosijeku. Među samosvojne hrvatske umjetnike koji su preko slikarske površine i kiparskoga volumena otkrivali svoj svijet interpretacijom odabranih motiva svakako pripada Branko Bazina – napisao je u predgovoru Špoljarić.

- Zanos koji kod Branka Bazine postoji prenosi se u cijelom opusu koji ima te dvije dionice što se izmjenjuju, a kada se unutar kiparstva ili slikarstva vraća određenoj stilistici, uvijek postoji iskustvo ranijega obogaćenoga kasnijom doživljajnošću, iskrenošću. On je izuzetno iskren umjetnik koji darovani talent cijeni i svjestan je da je talent darovan – dodao je Špoljarić na vinkovačkoj promociji.

Posebna vrijednost

Branko Bazina rođen je 1954. u Vrbanji, živi i radi u Vinkovcima, u vlastitom atelijeru. Radio je u Hrvatskim šumama kao animator za kulturu i cijeli je život posvetio umjetničkom stvaralaštvu. Izrađuje skulpture u drvu, kamenu i bronci te slika u tehnici ulja i pastela. Nakon prve samostalne izložbe, u Drveniku 1988., do danas je priredio 42 samostalne izložbe skulptura, slika i crteža te sudjelovao na 83 skupne izložbe u Hrvatskoj i svijetu. Sudionik je raznih likovnih radionica, kolonija i simpozija u Hrvatskoj i Europi.

- Uz početak Vinkovačkih jeseni mi kao Ogranak Matice hrvatske dajemo svoj doprinos jednim kulturnim događajem. Večeras imamo promociju monografije posvećene umjetničkom opusu jednoga našeg člana, poznatog vinkovačkog kipara i slikara Branka Bazine. Posebnost ovoga izdanja je u tome što je to jedna velika, prava monografija, u kojoj osvrt na umjetnički opus Branka Bazine daje poznati hrvatski likovni kritičar i povjesničar umjetnosti Stanko Špoljarić. Vrlo malo umjetnika, pogotovo vinkovačkih, ima slične monografije, tako da je ovo stvarno posebno, možemo reći, divot izdanje, koje ima posebnu vrijednost kako za Branka Bazinu tako i za ovaj naš vinkovački ambijent – rekao je domaćin, dr. Dražen Švagelj, predsjednik OMH-a Vinkovci.