Finalna festivalska večer Festivala Zlatne žice Slavonije
Glazbeni događaj poznat po svom bogatom kulturnom nasljeđu i ljubavi prema tamburici
U nedjelju, 8. rujna, ne propustite prijenos tradicionalnog tamburaškog festivala “Zlatne žice Slavonije”. Finalna festivalska večer novih pjesama na rasporedu je u 21.20 na Prvome programu Hrvatske televizije i na Drugome programu Hrvatskoga radija.
Na ovogodišnjem, 55. izdanju, na Trgu Sv. Trojstva u Požegi, kao i uvijek pred tisućama gledatelja, nastupit će između ostalih: Berde band, Slavonske lole, Šokci, Stjepan Jeršek Štef, Miroslav Škoro, Đuka Čaić, Filip Hozjak, Cecilija, Kas i Marija Mirković, TS Ravnica, TS Gazde, Viktorija Kulišić Đenka, TS Fijaker, Boris Ćiro Gašparac, Vlatka Kopić Tena, TS Džentlmeni, TS Posegana, Mladen Burnać...
Voditelji su Antonia Ćosić i Duško Ćurlić, redateljica Mirena Stijačić, a urednik Nikola Kristić.
Festival “Zlatne žice Slavonije” jedan je od najpoznatijih glazbenih događaja u Hrvatskoj, posvećen promociji tamburaške glazbe i slavonske tradicije. Održava se svake godine u Požegi, u srcu Slavonije, a poznat je po svom bogatom kulturnom nasljeđu i ljubavi prema tamburici. Festival je nastao 1969., a njegov glavni cilj je očuvanje i promicanje tamburaške glazbe. Tijekom godina postao je ključna manifestacija za sve ljubitelje tamburaške glazbe i slavonske kulture. U sklopu festivala održavaju se brojni koncerti, nastupi tamburaških sastava, ali i drugih izvođača koji njeguju glazbu sličnu tamburaškoj ili inspiriranu slavonskom tradicijom. Jedna od specifičnosti festivala je i njegovo natjecateljsko obilježje. Izvođači se natječu u različitim kategorijama, a najbolji među njima osvajaju nagrade poput Zlatne žice, koja je postala sinonim za vrhunski tamburaški zvuk. Festival također pruža priliku mladim i neafirmiranim glazbenicima da se predstave široj publici.
Osim glazbenog dijela, često uključuju i druge kulturne sadržaje poput izložbi, sajmova, radionica i degustacija slavonskih specijaliteta, čime se dodatno promovira bogata kulturna baština i tradicija Slavonije.