Između vani i unutra najviše 8 stupnjeva
Klima uređaj ne bi trebao biti uključen cijelu noć u sobi u kojoj spavate, ali je u redu ako radi u drugoj sobi
Kada nam domovi postanu toliko vrući tijekom dana da ih ne možemo rashladiti samo večernjim provjetravanjem, svi ćemo razmišljati o uključivanju klima uređaja. Ali koliko je (ne)sigurna ova odluka za naše zdravlje?
Mnogi ljudi, u želji da se rashlade, pale klima-uređaje na samo 20 stupnjeva, iako je vani 15 ili 20 stupnjeva toplije. Liječnici upozoravaju da to nije zdravo i da klima-uređaj treba podesiti tako da razlika između unutrašnjeg i vanjskog prostora ne bude veća od nekoliko stupnjeva, maksimalno 8. No, budući da vrućina ne jenjava ni navečer, mnogi se pitaju kako rashladiti stan, a da se probudimo sljedećeg dana bez ukočenih mišića.
Postoji način za sigurno korištenje klima uređaja i hlađenje prostorija, ali nije dobro da klima uređaj radi u prostoriji u kojoj spavamo noću, čak i ako je vanjska temperatura navečer nepodnošljiva. Iako nije pametno spavati s uključenim klima uređajem ako je instaliran u spavaćoj sobi, svakako je potrebno rashladiti sobu prije spavanja. Stoga, uključite klima uređaj u drugoj prostoriji, ili prvo rashladite spavaću sobu ako se uređaj nalazi u njoj, a zatim ga isključite.
Klima uređaj ne bi trebao biti uključen cijelu noć u sobi u kojoj spavate, ali je u redu ako radi u drugoj sobi, jer dovodi ohlađeni zrak u vašu spavaću sobu. Ako slučajno zaspimo uz klima-uređaj, možemo dobiti promrzline. Oko 90 posto ljudi koji to dožive, sljedećeg dana idu kod liječnika. Sve se ovo odnosi i na dojenčad i kronične bolesnike.
Bitno je i da zrak koji klima uređaj dovodi bude čist. Naime, mnogi zaboravljaju čistiti svoje klima uređaje, što je vrlo pogrešno, jer neočišćeni klima uređaji mogu uzrokovati probleme astmatičarima, djeci i svim drugim osjetljivim grupama, a mogu uzrokovati probleme i zdravim ljudima. Na klima uređajuse nalazi velika količina bakterija koje mogu izazvati upalu pluća. S druge strane, temperatura se ne smije održavati s velikom razlikom, razlika treba biti samo nekoliko stupnjeva.
Hladiti prostorije ispod 20 stupnjeva nije zdravo iz više razloga. Klima uređaj stvara neku vrstu propuha, zbog čega se često javlja upala i ukočenost mišića, jer klima direktno utiče na naš organizam, poručuju liječnici.
Kako biste tijekom dana održali stan hladnijim, važno je da rashladite prostorije rano ujutro kako biste unijeli što više svježeg zraka. Ostatak dana temperatura u prostoriji ne bi trebala biti niža od 22 stupnja, a navelčer prije spavanja ponovo rashladite prostorije i isključite klima uređaj.
Sjetite se: da vam je zimi temperatura u stanu ispod 22 stupnja, zvali biste toplanu, jer bi vam bilo hladno, tako da nema smisla ljeti svjesno hladiti prostorije na tu temperaturu. Stan se mora ohladiti barem na sobnu temperaturu koju imate zimi.