vrtlarenje vrt
PEXELS
3.4.2025., 06:55
Ekološki principi očuvanja prirode i okoliša

Inovativna praksa: Vrt koji vraća, a ne uzima

Održivo vrtlarstvo je kombinacija organskog vrtlarstva i podrške ekosustavu

Održivi vrt je posebna vrsta vrta koja se temelji na ekološkim principima očuvanja prirode i okoliša. Riječ je o još uvijek inovativnoj praksi uređenja vrta čiji je cilj stvoriti skladno okruženje koje na nijedan način neće negativno utjecati na okoliš. Dodatan plus ovakvog vrta je i taj što, osim funkcionalne vrijednosti, pruža i onu estetsku. Ključ za stvaranje održivog vrta je usredotočiti se na korištenje isključivo prirodnih resursa da bi se smanjila potrošnja energije, a samim time i emisija štetnih plinova te negativan utjecaj na prirodu i, posljedično, klimatske promjene. Održivo vrtlarstvo time postaje kombinacija organskog vrtlarstva i podrške ekosustavu na dobrobiti i čovjeka i prirode.

Zdravo tlo

Prilikom kreiranja održivog vrta, važno je obratiti pažnju na nekoliko čimbenika koji će najviše utjecati na biljke i životinje te na uspješnost vrta općenito. Prije svega, važno je učiniti tlo zdravim jer samo tako ono može biti bogato organizmima koji organsku tvar i minerale pretvaraju u vitalne biljne hranjive tvari. U tlo s vremena na vrijeme treba dodati organske tvari koje će pružiti podršku organizmima što već obitavaju u zemlji, igrajući glavnu ulogu u optimizaciji rasta biljaka. Jedna od najboljih stvari za to je kompost, a do sada smo naučili da je kompostiranje izvrstan način zbrinjavanja vegetativnog viška koji proizvodi svaki vrt koji dovodi do smanjenja opterećenja odlagališta "smećem". Kompost je skup organskih materijala u procesu razgradnje na bioraspoložive hranjive sastojke za biljke, a kada se proces završi, dobivate organsku tvar za dodavanje u tlo koju možete dodati u svoj vrt. U kompost, osim već spomenutog vegetativnog viška poput lišća, može ići i hrana kao što je trulo povrće i talog kave. Da bi napravili kvalitetan kompost, osigurajte mješavinu sastojaka koji sadrže ugljik i dušik, kao i vodu i zrak koji pomažu u razgradnji. "Zeleni" materijali za kompost su svježi biljni materijali poput pokošene trave i svježih ostataka iz kuhinje, poput kora od banane i krumpira, ljuske od luka, taloga kave i vrećica čaja. "Smeđi" materijal su obično osušeni ili "mrtvi" biljni materijali koji služe kao izvor ugljika.

Druga stvar na koju valja obratiti pažnju je odabir biljaka koje su autohtone za područje na kojem živite jer su one već prilagođene lokalnom okolišu i neće biti potrebno previše intervencije da bi rasle zdravo. Dodatan je plus što lokalne biljke samim time ne traže upotrebu kemikalija kojima ih treba špricati i održavati da bi uspjele, a vjerojatno je i da ne traže previše vode kao što bi tražila neka tropska biljka usred asfalta pa samim time smanjujete trošak prirodnih resursa. Što se samog zalijevanja tiče, upravo je ušteda vode ključna za održivost vrta. Savjet za stvaranje održivog vrta je postavljanje sustava kojim ćete prikupljati kišnicu jer tako koristite prirodne izvore vode da bi mogli zalijevati vrt. Ne morate smišljati kojekakve inženjerske projekte jer je dovoljno da postavite kante za vodu na prigodno mjesto i pričekate da priroda odradi svoje. Ako možete, postavite ih na mjesta gdje možete spriječiti gubitak vode, primjerice kraj oluka. Dodatan prijedlog je i sadnja biljaka koje lakše podnose sušu da ne trošite previše vode tijekom sparnih dana bez "kapi kiše".

Prilikom odabira cvijeća, koncentrirajte se na ono bogato peludom i nektarom jer će cvijeće koje privlači pčele povećati biološku raznolikost. Pritom će pomoći da se preokrene pad broja pčela i leptira, vitalnih kotačića našeg ekosustava, a time i nas. Raznovrsna mješavina cvijeća i biljaka učinit će im vaš vrt ekološki sigurnim utočištem i pomoći samom vrtu da napreduje. Raznolikosti životinjske populacije u svom održivom vrtu možete pomoći i tako da postavite hranilice za ptice, što je sjajan način da ih privučete. Postavite hranilicu na stablo ili raspite ptičje sjemenke po travnjaku, a ptice kada vas jednom "otkriju", stalno će vam se vraćati. Hranjenje ptica zimi ključno je za njihov povratak iz godine u godinu, samo pripazite da im ne ostavljate hranu poput mrvica kruha koja se može zalediti i time im naštetiti prilikom konzumacije.

Odgovoran pristup

Posadite božikovinu čije bobice ptice vole (iako je za ljude i kućne ljubimce otrovna), a one će vam zahvaliti povratkom i pjevom u proljeće. Ako imate dovoljno prostora, u održivi vrt obavezno posadite i drveće. Ključno je odabrati autohtone vrste, a postoje čak i manja drveća koja se mogu uklopiti u male vrtove. Svako posađeno stablo usluga je koju činite i ljudima i prirodi jer drveće apsorbira ugljični dioksid iz zraka i oslobađa kisik koji nam je potreban za disanje. Živa stabla pohranjuju ugljik u svojim deblima, granama i lišću, sprječavajući ga da pobjegne u atmosferu.

U konačnici, održivi vrtovi predstavljaju odgovoran pristup održavanju okoliša pa integracijom prigodnih biljaka, recikliranjem, kompostiranjem i smanjenjem vode, možemo učiniti vrtove ekološki osviještenima jer to nije korisno samo za okoliš, već i za nas same, jer nam pruža priliku za povezivanje s prirodom dok joj pomažemo napredovati. A i ona nama.

Lokalni OPG-ovi

Svojim održivim vrtom možete pomoći i lokalnim OPG-ovima za koje znate da djeluju i posluju “zeleno” pa ih možete podržati tako što ćete povrće, voće, biljke i drveće, kupiti od njih, sigurni da je riječ o zdravim i prirodno uzgojenim budućim stanovnicima vašeg vrta.