
KADIFA
Vrtove, balkone i terase treba pripremati za proljeće i ljeto
Donosimo cvjetne opcije koje slobodno
možete početi saditi u ožujku tako da ljeti uživate u pogledu na raskošne cvjetove
Prve zrake sunca uvijek nas mame da naše vrtove, balkone i terase počnemo pripremati za proljetne i ljetne cvjetove. Vadimo vrtlarske rukavice i škare, kupujemo novu zemlju i dohranu, a dane provodimo u vrtnim centrima i rasadnicima u potrazi za cvijećem koje već sada možemo posaditi da bi za kratko vrijeme uživali u prvim bojama i znakovima proljeća. U nastavku vam stoga donosimo cvjetne opcije koje slobodno možete početi saditi u ožujku tako da ljeti uživate u pogledu na raskošne cvjetove i mnoštvo boja. Naravno, uvijek valja uzeti u obzir vremenske prilike, jer ako nas klima iznenadi pa nas ponovo uhvati minus, morat ćete brže-bolje svoje vaze ponovo zaštititi ili unijeti u garaže i kuće.
Kadife i cinije
Iako će neki naglasiti da se kadife sade u svibnju, možete krenuti već u ožujku ako temperature ne padnu na nulu ili se ne spuste u minus. Ovo divno cvijeće je višegodišnje, a iako potječe iz Meksika, već se godinama nastanilo na našem području kao neizostavni ukras vrtova i balkona. Ovisno o vrsti, može narasti od 10 do 200 cm u visinu, a kod nas u prosjeku naraste do 20 cm. Cvjeta od svibnja do listopada, a voli gotovo svaku vrstu tla, iako je posebna obožavateljica tla s dobrom drenažom. Mnogi je vole posaditi kraj citrusa jer odbija štetne nametnike pa ćete, osim zgodnog cvjetnog ukrasa, imati i uspješne citrusne plodove.
Na našim je prostorima popularna vrsta francuska kadifa (lat. Tagets patula) čiji su cvjetovi žuti s crveno-narančastim središtem ili pak crveno-narančasti sa žutim središtem. Dobro raste u posudama, a može se uzgajati i u zatvorenom prostoru jer će vam u svakom slučaju s cvjetanjem krenuti već u rano proljeće i cvasti sve do jeseni. Kada se posade sjemenke ili sadnice kadife, redovito ih zalijevajte. Kada im ojača korijen, bit će otpornije na sušu, ali će i dalje najbolje cvjetati ako ih zalijevate na tjednoj bazi.
Sličan cvijet koji također možete posaditi u ožujku je i cinija koja stvara prekrasne grimizne, žute, narančaste, ljubičaste i prljavobijele cvjetove. I njima je porijeklo meksičko, a razmnožavaju se sjemenom.
Obožavaju sunčano mjesto zaštićeno od vjetra i tlo s dobrom drenažom, pa nakon što ih presadite, obilno ih zalijevajte. Vrlo su jednostavne za uzgoj i nakon što dovoljno narastu, podnijet će sušu iako ih je potrebno s vremena na vrijeme zaliti. Pripazite pritom da ne zalijevate listove te da ih previše ne kupate jer će inače doći do truljenja korijena ili bolesti pepelnice.
Uresnice i zijevalice
U ožujku možete početi sa sadnjom još jedne “Meksikanke” - uresnice. Riječ je o biljnom rodu od tridesetak vrsta jednogodišnjih biljaka, ali u Hrvatskoj je prisutna samo jedna, vrsta latinskog imena Cosmos bipinnatus. Grmolikog je rasta i može narasti preko 1,5 metara u dobrim uvjetima, a preporučuje se da je posadite direktno u vrt ili cvjetnjak. Najbolje uspijeva na sunčanim gredicama, dobro podnosi sušu i cvate u velikim cvjetovima sve do prvih mrazova. Ako joj osigurate dobre uvjete, nastavit će se razmnožavati sama s pomoću sjemenja nakon što dozori pa ćete u idućoj sezoni imati pravi mali vrt uresnica.
Simpatičnog imena velika zijevalica (Antirrhinum majus L.), visoka biljka kopljastih listova i cvjetova skupljenih uzduž stabljike koja može narasti do jednog metra, pravi je ukras vrta. Cvjetovi mogu biti bijeli, narančasti ili žuti, a krasit će vam vrt od lipnja do listopada. Zanimljivo je što će na stabljici narasti plod u obliku kapsule koji sadrži brojne male sjemenke pa je razmnožavanje ove biljke prilično jednostavno. Voli izravno sunce, dobro drenirano tlo i cvjeta već tijekom prve godine. Iduće će godine rasti i cvasti još obilnije jer se sama zasijava. Otporna je na sušu, ali mlade biljke je potrebno redovito zalijevati, pogotovo ako je sadite u posudu.
Petunije i jaglaci
Kada pričamo o divnim cvjetnim ukrasima za proljeće i ljeto, ne smijemo zaboraviti na prekrasne petunije. Nisu zahtjevne za uzgoj, ali ipak se valja pridržavati uputa da bi preživjele ljetne vrućine i neprestano vam uljepšavale život novim cvjetovima. Možete ih uzgajati iz sjemena, ali sadnice su puno jednostavnije. Vole sunce, ali će jednako dobro uspijevati i na polusjenovitom mjestu, idealno na zapadu ili istoku dok sjevernu stranu treba maksimalno izbjegavati. Iako vole sunce, vjerojatno neće dobro proći na gradskim balkonima jer im je tamo jednostavno prevruće u kombinaciji s prometom, onečišćenim zrakom i asfaltom pa se pobrinite da ih smjestite na balkone i terase daleko od toga ili u vrt. Da bi izrasli novi cvjetovi, važno je redovito orezivati sve uvenule i suhe dijelove, a pritom je zalijevati redovito i obilno. Pokušajte ne polijevati cvijeće dok ga zalijevate jer će požutjeti, a ako je zalijete previše - neće baš puno cvjetati.
Nezahtjevna biljka koju možete posaditi u proljeće je i jaglac, ali jedino ako sadite sadnicu. U slučaju da ga želite posaditi u vrt iz sjemena, to se pak radi tijekom jeseni. Višegodišnja je biljka koja može podnijeti sušu i direktno izlaganje sunčevim zrakama, ali to ne znači da ga možete ostaviti na balkonu i”pustiti na miru”. S obzirom na sve više proljetne i ljetne temperature, potrebno se držati preporuka da bi rastao i cvjetao. Stoga, potrebno ga je redovito zalijevati, poglavito u proljeće, ali pritom ga nemojte previše”utopiti” jer ne voli vlagu u tlu pa ćete mu oštetiti korijen. Pripazite i da mu ne zalijevate lišće, a jaglac voli i dohranu pa ga s vremena na vrijeme počastite”obilnim obrokom” u obliku gnojiva. Nagradit će vas divnim cvjetovima!