sadnja povrća, povrtnjak
PEXELS
6.2.2025., 06:45
RADOVI U VRTU

Veljača je idealno doba za mrkvu, cvjetaču, maćuhicu...

Stručnjak za vrtlarstvo Andrew White preporučuje pet biljaka koje se može saditi tijekom najkraćeg mjeseca u godini

Nedavno smo objavili vodič za cjelogodišnje radove u vrtu i povrtnjaku, a sada nam je vrijeme da se pripremimo za veljaču, s biljkama koje ćemo prve posaditi u naše zelene oaze. Veljača je idealno vrijeme za pripremu vrta za raznovrsno cvijeće i povrće. Stručnjak za vrtlarstvo Andrew White preporučuje pet biljaka koje se može saditi tijekom najkraćeg mjeseca u godini, pa u nastavku otkrivamo koje su to vrste cvijeća i povrća.

Razne sorte

White kaže da je kraj zime idealan za uzgoj ranih sorti povrća u tlu, a otporno povrće, kao što je cvjetača, posebno uspijeva u ovo doba godine.

- Cvjetača se može sijati u ovo vrijeme i biti spremna kao rani usjev. Mnoge sorte radije se sade duboko i prekrivaju dok ne proklijaju, a cvjetača uspijeva u modulima ili u sjemenskoj gredici i trebala bi biti spremna za presađivanje nakon šest tjedana - kaže. Dodaje da je malčiranje ključ uspjeha jer tako zadržava vodu.

Uzgoj vlastitog pak choija (kineskog kupusa) unijet će slatke okuse i teksture u vaš proljetni jelovnik. White savjetuje sadnju kineskog kupusa u staklenik pa presađivanje u ožujku, tako da je za berbu spreman već u travnju.

Neke sorte spremne su za berbu samo 50 dana nakon sjetve. Lisnato kinesko povrće naviklo je na vrućine, pa je topao staklenik sa stabilnim okolišem idealan za sadnju na kraju zime i u proljeće.

- Posadite sjeme dobro razmaknuto i plitko u kompost te ga u svom stakleniku postavite na položaj prema jugu. Zalijevajte dosljedno, ne ostavljajući tlo vlažnim, i prorjeđujte sadnice kako rastu - kaže stručnjak.

Uzgoj vlastitih mrkvi pridonosi njihovu okusu i što ih ranije posijete, prije ćete moći uživati ​​u njima.

- Dok se mrkva na otvorenom obično sije od travnja, možete steći prednost s usjevom mrkve s nekim ranim kultivarima koji se mogu sijati u vašem stakleniku već u veljači. Vašoj mrkvi treba dosta dubine da bi rasla, tako da posude trebaju biti duboke 40 - 50 cm, ovisno o sorti - kaže White i dodaje da tlo treba biti dobro navodnjeno jer sjeme mrkve voli vlažno okruženje.

- Pripremite vaše posude i dobro navodnjenu zemlju i posijte sjeme mrkve plitko. Nježno zalijevajte da bi tlo bilo vlažno prvih 10 - 20 dana, dok sjeme ne proklija, i budite spremni da biljčice prorijedite - kaže.

Prekrasni kokotići (lat. Delphinium) dodaju visinu i boju cvjetovima u vašem vrtu. White kaže da bi biljka trebala odlično uspjeti ako se posije u stakleniku u veljači.

- Možete sijati u lonce ili ladice za sjeme, u kompost, na dubinu od samo 3 mm. Držite tlo prekriveno do klijanja i brinite se o sadnicama održavajući tlo vlažnim - savjetuje.

Lijepo i visoko

Osim toga, postoji nekoliko dodatnih stvari koje možete učiniti da biste bili sigurni da raste lijepo i visoko. Sadnice odvojite kada dobiju svoj drugi set listova, a kada prođe opasnost od mraza, možete ih očvrsnuti prije nego što ih posadite na sunčano mjesto, zaštićeno od vjetra, u dobro drenirano tlo.

Maćuhica je još jedan prekrasan cvijet koji se može sijati u veljači.

- Posijte maćuhice pod plastičnim poklopcem i prskajte da biste zadržali vlagu, a posude za sjeme postavite na svijetlo mjesto, ali ne na izravno sunce. Prijesadnice se mogu odvojiti kada im se listovi potpuno formiraju, a kada prođu mrazevi, mogu se posaditi u vrtove - kaže White. I budite pažljivi jer je vrtna maćuhica osjetljiva na vjetar, koji isušuje cvijet! n