Biljke koje će suzbiti vlagu u vašem domu
Imaju veliku sposobnost stvaranja zdravijeg i ljepšeg životnog okruženja, a neke dobro uspijevaju tamo gdje ima puno vlage
Kondenzacija i vlaga u domu nikad nije sjajna opcija jer može dovesti do razvoja plijesni, koja na duge staze može biti opasna za zdravlje. Biljke imaju veliku sposobnost stvaranja zdravijeg i ljepšeg životnog okruženja, a neke uspijevaju tamo gdje ima puno vlage. Donosimo popis biljaka koje su idealne za upijanje vlage.
Spatifilum je elegantna biljka koja ima mnoge iznenađujuće prednosti, što ga čini idealnim odabirom za održavanje optimalne razine vlažnosti u zatvorenom prostoru. Poznat je i po tome što pomaže u pročišćavanju zraka u zatvorenom prostoru. Briga o ovoj biljci relativno je jednostavna, što je čini izvrsnim izborom i za početnike kao i za iskusne ljubitelje biljaka. Uspijeva u okruženjima s umjerenom do visokom vlagom, a potrebe za zalijevanjem lako se zadovoljavaju održavanjem tla stalno vlažnim bez pretjeranog zalijevanja. Otrovan je za kućne ljubimce, stoga je držite podalje od životinja.
Kovrčava (ili kućna) paprat još je jedna popularna sobna biljka koja se lako održava i voli vlagu. Svojim bujnim pernatim lišćem paprat će unijeti obilje zelenila u vaš prostor bez potrebe za puno brige i pažnje. Većina paprati podrijetlom je iz vlažnih i zasjenjenih okruženja kao što su šume, što ih čini idealnima za kupaonice i kutove kuće koji imaju malo izravne svjetlosti.
Otporna sanseverija poznata je po svojim svojstvima pročišćavanja zraka, ali i po tome da smanjuje vlagu u zraku. Obično ima visoke tanke listove s prugastim uzorkom, te je upečatljiv dodatak za svakoga tko ne voli gomilu lišća i preferira minimalistički stil. Voli vlagu i idealna je za početnike jer je vrlo jednostavna za njegu. Možete ju zaboraviti zalijevati nekoliko tjedana i neće joj to pretjerano smetati, ali ni ako ju stavite u neku prostoriju s visokom vlagom. Odlična je i za prostorije s velikom kondenzacijom jer noću upija vodenu paru.
Aloe vera klasična je sukulentna biljka koja je razvila prilagodbu za skladištenje vode, što ju čini vjernim saveznikom u smanjenju viška vlage u vašem domu. Kad je riječ o njezi, aloe vera ne voli baš zanemarivanje kao neke druge biljke na ovom popisu. Preferira dosta svjetla i dobro drenirano tlo.
Zeleni ljiljan vrlo je popularna sobna biljka koja ima duge tanke vitičaste listove zelene i bijele boje. Ne zahtijeva mnogo održavanja, što ga čini idealnima za početnike. Možete postaviti biljku na slabo osvijetljeno mjesto, ali i na izravnu svjetlost. Budući da je prirodni odvlaživač zraka, odlična je biljka za kupaonice ili kuhinje. Ako primijetite da su vrhovi smeđi ili spaljeni, moguće je da je osjetljiv na fluorid iz slavine.
Bršljan kao sobna biljka može izgledati veoma upečatljivo. Voli svijetle prostore, odnosno neizravnu svjetlost i dobro drenirano tlo s redovitim zalijevanjem kada je tlo suho. Najbolje je da ga stavite u prostor sa srednjom do visokom vlažnošću, kao što su kupaonice i kuhinje. Može filtrirati i toksine koji se prenose zrakom, no imajte na umu da je štetan za životinje i kućne ljubimce.