Godišnji kalendar nužnih radova u vrtu i povrtnjaku
Spremite si šalabahter i upustite se u radove koji će rezultirati povrćem
Siječanj označava početak nove godine, pa, osim novogodišnjih odluka, možete u miru isplanirati i radove u svome vrtu, povrtnjaku i cvjetnjaku za idućih dvanaest mjeseci. Ključ uspjeha je dobro tempiranje, pa u nastavku donosimo raspored poslova prema mjesecima. Spremite si šalabahter i upustite se u radove koji će rezultirati povrćem i prijeko nam potrebnim radom u prirodi.
Siječanj
Vrijeme je da se pripremite za radove provjerom alata koji imate i kupite ono što vam nedostaje. Uz to možete kupiti kvalitetno sjeme, gnojiva i pesticide, a vrijeme je idealno da razbacate organsko gnojivo po tlu. Na otvorenom prostoru ako vremenski uvjeti dopuštaju možete posaditi glavice luka i češnjaka te posijati grah i grašak. Prekrijte tlo akrilnom folijom da se usjevi ne smrznu.
Veljača
Ako vam vrijeme dopušta, možete pikirati povrće koje ste posijali u siječnju, a saditi češnjak, rani kupus, krumpir, kelj i zelenu salatu.
Ožujak
Tijekom ožujka kreću ozbiljnije pripreme za sjetvu i sadnju povrća, pa na otvorenom prostoru možete sijati ciklu, mrkvu, peršin, blitvu, špinat, grašak i bob - mahunar te kupus, kelj i salatu.
Travanj
Što se vrta tiče, valjalo bi njegovati sijano i posađeno povrće iz ranijeg razdoblja te pripremiti tlo za sjetvu i sadnju uz zaštitu od štetnika poput plamenjače i pepelnice. Na otvorenom prostoru siju se cikla, mahuna, krastavci, lubenice, dinja, mrkva, peršin, rajčica, paprika, patlidžan, tikvice, brokula, šparoga, poriluk, salata, a sade se paprika, rajčica, salata, patlidžan, brokula, cvjetača, korabica, krumpir, kelj... Da biste osigurali dovoljno vlage u ljetnim mjesecima, sada je vrijeme za postavljanje sustava za navodnjavanje kap po kap, što će vam olakšati proces proizvodnje i osigurati veće prinose, savjetuje Planthouse. U pitanju cvijeća, vrijeme je za presađivanje lončanica i balkonskoga bilja koje napokon može na otvoreno.
Svibanj
Provodi se zaštita protiv svih nametnika na povrću. Možete okopati povrće, riješiti se korova i pripremiti tlo za nastavak sadnje i sjetve. Ako je vrijeme sušno, morali biste pripaziti na intenzivnije zalijevanje povrća nakon sjetve i sadnje, u jutarnjim satima. Posijati možete mahunu, mrkvu, peršin, tikvice, poriluk, krastav i kukuruz, a posaditi rajčicu, patlidžan, celer i krastavce.
Lipanj
Valjalo bi se pripremiti za sjetvu kupusnjača. Zaštitite rajčice, krumpir, češnjak i mahune protiv nametnika i bolesti! Plijevi se i korov, dok povrće traži sve više i više zalijevanja. Sije se cikla, grah mahunar, endivija, mrkva, salata, radič, kupus, kelj, cvjetača...
Srpanj
Povrće sada već treba redovito zalijevati jer čeka nas vruće ljeto. Posijati i posaditi možete ciklu, mrkvu, peršin, kupus, radič i salatu.
Kolovoz
Stižemo u doba spremanja zimnice pa je vrijeme da poberete sve ono što ste do sada marljivo (po)sadili. Nastavljamo s aktivnim i redovitim zalijevanjem povrća, a posijati, odnosno posaditi, još uvijek možete blitvu, peršin, špinat, luk i kupus te cvjetaču, kelj, radič, endiviju i poriluk. Vrijeme je idealno i za posaditi jagode!
Rujan
Vrtovi se pripremaju za jesensku sadnju, odnosno - mi ih pripremamo dok zalijevamo povrće po potrebi i štitimo ga od bolesti. Polako uklanjamo biljne mase ljetnih kultura i pripremamo tlo prekopavanjem za sadnju novih. Traje berba ljetnih plodova poput paprike, rajčice i krastavaca.
Listopad
Početkom jeseni razbacujemo gnojivo te kopamo i oremo po svim površinama za sjetvu ili sadnju povrća u proljeće. Počinje sjetva boba mahunara, a nastavlja sjetva mrkve, peršina i špinata. Saditi možemo češnjak, luk, salatu, matovilac i radič, a ako ste ga posadili - onda obrani kukuruz spremate u vreće. Vrijeme je tradicionalnog kiseljenja kupusa!
Studeni
Tlo u povrtnjaku gnojimo, a potom ga duboko oremo i kopamo, pripremajući ga za sadnju i sjetvu. Povrće na otvorenom dobro je prekriti akrilnom folijom koja štiti od smrzavanja. Za berbu su spremni špinat, blitva, rane brokule, cvjetača i salata koju imamo cijelu godinu.
Prosinac
Nastavljamo s gnojenjem i dubokim kopanjem ili oranjem te zaključujemo godinu s provjeravanjem alata koji ste obnovili na početku članka. Sijati možete bob mahunar i grašak, a do nove vrtlarske sezone, uživajte u zimnici!