Božić, džemper, pulover, ružni božićni džemperi
Pexels
2.12.2024., 07:00
Božićni dress code

Kako su nastali ružni božićni džemperi, "must have" za savršenu blagdansku modnu kombinaciju?

Ulaskom u novi milenij val modne nostalgije dopro je do novih generacija koje su počele "luditi" za vintage primjercima "ružnih džempera",

Modni zimski trendovi u ovo doba godine poprimaju poseban štih – božićni i novogodišnji.

Za drugi su u fokusu šljokice, dok su kad je riječ o Božiću, u prvom planu takozvani “ružni džemperi” koje je, uzgred rečeno, moguće “spariti” sa suknjom ili hlačama na šljokice i tako dobiti savršenu blagdansku modnu kombinaciju.

A ako posebno držite do imidža, tada se možete upustiti u modnu avanturu i uskladiti svoj outfit s outfitom svojeg kućnog ljubimca.

Naime, posljednjih godina na tržištu je moguće pronaći blagdanske modne kombinacije i za ljubimce, od kojih neke imaju potpis i poznatih modnih kuća, te za njih treba izdvojiti i poveću svotu novaca. No, uz malo kreativnosti blagdanski dress code može se ispoštovati zanimljivim kreacijama u duhu “uradi sam”.

MODNI HIT

Vratimo se sada povijesti “ružnog džempera”, čija se tradicija od modne “pogreške” pretvorila u globalni fenomen, koji u domove i na obiteljska i prijateljska druženja donosi radost i veselje u blagdanske proslave.

Božić, džemper, pulover, ružni božićni džemperi
Pexels

Meteorsku popularnost ovaj odjevni predmet, vrlo ugodan za nošenje, koji donosi obilje topline u hladne zimske dane i večeri, stekao je u epohi nakon Drugog svjetskog rata kad su majke, sestre i supruge svojim najmilijima plele tople vunene majone, čija je prvenstvena funkcija bila da griju, dok je njihov dizajn bio u drugom planu.

To je bilo vrijeme kad se obitelj okupljala oko ognjišta uživajući u zajedničkom ispijanju kakaa, odjevena u tople vunene veste koje su na sebi imale i pokoju dekoraciju. Malo tko je tada mogao zamisliti kako će to biti podstrek za budući modni fenomen.

Pedesetih godina navedeni odjevni predmet još uvijek je bio klasičnoga kroja i dezena i nazivan je “Jingle Bell Sweater”. Kreativnost u modnom dizajnu rasplamsala se tijekom šezdesetih i sedamdesetih godina prošloga stoljeća, kad su uzorci, psihodelične boje i nekonvencionalni dizajn postali norma, a od toga nije bio izuzet ni dizajn “ružnih džempera”.

Odjednom je tako Djed Božićnjak nosio sunčane naočale, božićna drvca poprimala su psihodelični izgled, a topla majica nije više imala samo funkciju grijanja tijekom zimskih mjeseci, već je postala “platno” blagdanskog modnog izraza.

“MUST HAVE”

U osamdesetima, eri koja je okvalificirana kao ekscesna, crteži na puloverima postajali su sve evidentniji, to jest predimenzionirani, te stoga upravo u toj epohi dobivaju naziv božićni džemperi. Nekada minimalistički džemper preobrazio se uz ekstravagantni dizajn u kultni modni predmet.

Bilo je to vrijeme kad je sve bilo prenaglašeno, pa tako i odjeća i nezaobilazni blagdanski “ružni džemper”, kojem je nadjenut taj nadimak jer su pojedini primjerci bili doista zastrašujuće kičasti i ružni.

Božić, džemper, pulover, ružni božićni džemperi
Pexels

No, s vremenom ta se ružnoća pretvorila u modni izraz koji je postao nezaobilazni dizajnerski element unutar trendova garderobe namijenjene opuštajućim blagdanskim danima. Gliteri, šljokice i pomponi krase vunene veste te tako nekada skromni, minimalistički džemper postaje poligon za kreativnost kojoj nema granica.

Ulaskom u novi milenij val modne nostalgije dopro je do novih generacija modnih konzumenata, koji su počeli “ludjeti” za vintage primjercima “ružnih džempera”, koji su tako postali sastavni dio garderobe za obiteljska okupljanja, ali i “must have” outfit za blagdanske partyje.

FILMSKI UTJECAJ

Kad se u društvu spominje naziv “ružni džemper”, većinu to asocira na vestu koju je glumac Colin Firth u ulozi Marka Darcyja nosio u popularnom filmskom naslovu “Dnevnik Bridget Jones” iz davne 2001. godine. Nastavila su se nizati celuloidna ostvarenja u kojima je taj odjevni predmet bio “glavna zvijezda” poput naslova “Sam kod kuće” ili “Najluđi Božić”.

U prošlosti, daleke 1971. godine, taj vuneni predmet promovirao je i Val Doonican u tv emisiji “The Val Doonican Show”. Pomama za “ružnim džemperima” nije samo stvar modnog trenda, već izraz i stila života i predstavlja svojevrsni kulturološko-sociološki fenomen, koji ujedinjuje ljude diljem svijeta i donosi radost u domovima, ustvrdili su analitičari. Ono što posljednjih godina čini razliku su boje.

Prvotno je uglavnom bio u zelenim nijansama s dodatkom crvene, božićnim tradicionalnim bojama, a u novije vrijeme, poglavito u 21. stoljeću, božićne se veste realiziraju i u drugim tonovima od bež do sive, plave, a krase ih i raznovrsni uzorci. Priča o božićnim džemperima zahuktala se u novom mileniju, te je čak napisana i knjiga naslovljena “Ugly Christmas Sweater Party Book: The Definitive Guide to Getting Your Ugly On”.

Božić, džemper, pulover, ružni božićni džemperi
Pexels

U njoj je priča nastala u Vancouveru, 2002. godine, kazao je Brian Miller, jedan od koautora ovog naslova, te otkrio da je triger za tu knjigu bilo humoristično viđenje ovog odjevnog predmeta, čija popularnost raste svake godine sve više.

VISOKA MODA

O tome svjedoče i kreacije “ružnog džempera” koje nose potpis poznatih modnih kuća kao što su Givenchy, Dolce & Gabbana, Stella McCartney i drugi. Godine 2012. u Velikoj Britanji utemeljen je Christmas Jumper Day u kojem se džemperi doniraju svim potrebitima, a posebno djeci.

Brojne poznate osobe poštovatelji su božićnih vesti i rado ih nose, ali i poklanjaju, te je tako primjerice komičar Jimmy Fallon jednom prilikom televizijskoj gledateljici poklonio primjerak “ružnog džempera” koji je bio sve samo ne ružan.

Kako valja biti ekonomičan, nije potrebno svake godine kupovati novi džemper, već pomno odabrati jedan kvalitetan “ružni džemper”, koji ćemo odijevati za blagdansko slavlje svake godine iznova, te će tako postati dio obiteljske tradicije u vrijeme blagdana.