Pravilno održavanje i redovito prozračivanje pomažu kod vlage
Mnogi su znaci prisutnosti vlage i plijesni u prostoriji, ali, osim što su neugodni za oko, mogu imati posljedice na zdravlje
Pravilnim održavanjem stana uvelike možemo utjecati na sprječavanje pojave gljivica i plijesni kao i na stvaranje uvjeta za njihov razvoj. Redovito prozračivanje i prikladno zagrijavanje - koraci su koje možemo poduzimati prije nastanka plijesni. Ako je već došlo do nastanka, plijesan (kao i razlog njezine pojave) potrebno je ukloniti, pazeći pri tome da njezinim nestručnim saniranjem ne proširimo spore po cijelom stanu i tako učinimo više štete nego koristi. Mnogi su znaci prisutnosti vlage i plijesni u prostoriji, ali, osim što su neugodni za oko i njuh, mogu imati i opasne posljedice na vaše zdravlje.
Kao prva posljedica vlage dolazi plijesan - sićušni organizmi koje možemo pronaći gotovo posvuda. Iako sve vrste plijesni nisu opasne za zdravlje, do sada ih je otkriveno više od 100.000 vrsta, a kada su prisutne u velikom broju, mogu izazvati alergijske reakcije sa simptomima sličnima onima koje izaziva pelud biljaka. Preporuka je odmaknuti namještaj od zidova kako bi zrak mogao bolje cirkulirati. Također, važno je da nakon tuširanja obrišete zidove i vrata tuš-kabine, a tokom kuhanja uvijek imate uključenu kuhinjsku napu i redovito pregledate filtre. Kada grijete prostor u hladnijim mjesecima, važno je da temperatura ne padne ispod 15 °C, čak ni noću. Ako u svojem domu primijetite povećanje razine vlažnosti, stalno curenje, deformirane površine i dugotrajan miris plijesni, bitno je da reagirate na vrijeme kako biste sačuvali svoj životni prostor, ali i zdravlje. Ključno je otkriti izvor vlage, koji može biti pukotina na zidu ili krovu kuće. U slučaju da je plijesan već prisutna, preostaje nam jedino da se borimo s njom. Često se pojavljuje tzv. crnilo na zidovima. Većinom su pogođeni novosagrađeni, renovirani ili novouređeni stanovi. Taj fenomen potamnjelih zidova i stropova nastaje uglavnom u prvom razdoblju grijanja, prije svega u stanovima koji se danju malo griju. Radi se, zapravo, o sloju kućne prašine nataložene na smjesu teško hlapivih organskih spojeva prisutnih u namještaju, podnim oblogama, ljepilima i premazima.