vrt vrt
7.11.2024., 07:12
Radovi u studenom

Kako u vrtu pripremiti tlo i biljke za hladnu sezonu

Uz berbu lisnatog povrća, poput špinata i endivije, idealno je vrijeme za planiranje budućih vrtlarskih aktivnosti

Kad zrak postaje hladan, vrtovi se pripremaju za mirovanje. Još se može posaditi češnjak. Zrele glavice kelja i kupusa treba izvaditi s korijenom i spremiti u ostavu ili podrum. Većina vrtlara voli u jesen napraviti veliko spremanje u vrtu, počistiti sve ostatke i prekopati gredice. U biovrtu to se ne preporučuje. Ako imamo tešku ilovaču u vrtu, samo tada je dobro ostaviti tlo prekopano i nepokriveno da dobro izmrzne preko zime. Na svim ostalim vrstama tla bolje je ostaviti zemlju prekrivenu ostacima i u proljeće očistiti gredice i prebockati vilama. Ako imamo dovoljno sijena ili slame, možemo i njima prekriti gredice da bolje sačuvamo život u tlu.

Kelj pupčar, matovilac...

Mnoge vrste lisnatog povrća mogu prezimiti u vrtu, pa ih čak možemo brati ispod snijega. To se posebno odnosi na kelj pupčar, neke vrste kelja, raštiku, zimsku salatu, matovilac i poriluk.

Mogu prezimiti na otvorenom

Sadnice kelja mogu prezimiti na otvorenom i na proljeće dati glavice. Može se presaditi poriluk i zimska salata. Luk je najbolje uplesti u vijence ili ga staviti u manje mrežaste vreće i objesiti na suho mesto.

Spremiti u trap ili podrum

Najbolje je sve korjenasto povrće povaditi prije smrzavanja zemlje i neoštećeno korijenje spremiti u trap ili u podrum u pijesak. Trap napravimo na travnjaku u dvorištu, i to na malo povišenom dijelu dvorišta. Trap se pravi po suhom vremenu.

Ukiseliti, zamrznuti ili samljeti

Ako imamo veću količinu korjenastog povrća koje nije prikladno za trapljenje, treba ga očistiti, oprati i naribati na rezance pa osušiti ili ukiseliti, a od mrkve, peršina, pastrnjaka i celera možemo uz dodatak soli napraviti domaću “vegetu”.

 

vrt vrt