krizantema vrt
Ustupljena fotografija
24.10.2024., 06:00
cvjetaju do zime

Kraljica jeseni: Više od 100 vrsta krizantema ukrašava vrtove do prvih mrazova

Da bi krizanteme cvjetale što duže, uklanjajte uvele cvjetove, a zemlju držite vlažnom

Krizantema je višegodišnja grmolika biljka koja ukrašava vrtove do prvih mrazova. Ona će ne samo ponovno oživiti vrt nego će popuniti i rupe u dizajnu koje su nastale dolaskom jeseni. Možete ih naći u mnoštvu boja i veličina, a izbor zavisi isključivo od vaših potreba. Krizanteme se kupuju u posudi već početkom rujna, a ako ih planirate saditi u vrt, najbolje ih je kupiti nerascvjetale, odnosno s pupovima koji se tek trebaju otvoriti.

U boji

Ovako posađene one će cvjetati do kasne jeseni ili do prvog jačeg mraza. Ako planirate posaditi cijelu gredicu krizantema, kupite posude s biljkama ujednačene veličine i u najviše dvije boje. Krizanteme sadite na sunčanom mjestu, ako ih posadite u hlad, slabo će cvjetati, cvjetovi će biti sitni, a ni grm neće izgledati bogato kao kod onih posađenih na sunčanom mjestu. Vole dobro drenirano tlo, ako je vaša zemlja u vrtu glinovita, razmislite da ih posadite u uzdignute gredice. Iskopajte rupu koja je dublja od veličine busena. Na dno stavite sloj komposta. Krizantema mora biti nešto dublje posađena nego što je bila u posudi. Zatrpajte je rastresitom zemljom koju lagano nabijte da biste istisnuli zrak. Razmak između biljaka zavisi od sorte a najbolje je da pratite razmak koji se nalazi na deklaraciji. Na kraju ih dobro zalijte. Pazite da ne zatrpate lišće.

krizantema vrt
Ustupljena fotografija

Da bi krizanteme cvjetale što duže, uklanjajte uvele cvjetove, a zemlju držite vlažnom. Neposredno prije prvog mraza oko biljke raspite malč/pokrivku za zemlju, koja će izolirati biljku i sačuvati je za sljedeću godinu. Biljku možete prihraniti i gnojivom s visokim postotkom fosfora koji će pomoći razvoj korijena. Nemojte uklanjati osušene izdanke do proljeća jer će oni biljku zaštititi od niskih temperatura. U proljeće prvo odrežite stare izdanke. Nakon toga biljku prihranite.

Većina za sadnju u vrtu kupuje već gotove sadnice krizantema, koje jednostavno iz cvjetnog lončića presadi u svoj vrt.

Ima više od 100 vrsta

Ima više od 100 vrsta krizantema i još mnogo njihovih križanaca koji se razlikuju po visini, dobu cvatnje, obliku, veličini i boji cvijeta. Budući da su krizanteme najčešće višegodišnje biljke, možemo ih ukomponirati u gredice s drugim trajnicama ili ih koristiti za obrube staza, a one niske, jastučaste, obogatit će kamenjare svojim jesenskim bojama.

Njega

Međutim, da bi krizanteme uspijevale u vrtu ili u cvjetnim posudama te bogato cvale, moramo ih primjereno njegovati. Tako za vrtne krizanteme koje ćemo saditi u proljeće treba dobro pripremiti zemljište. Ako je zemljište nešto kiselije, tada mu trebamo dodati i malo vapna ili drvenog pepela da bismo neutralizirali kiselost. Ako se krizanteme ostave da prirodno rastu, one će previše narasti uvis i pupoljak će se formirati na vrhu stabljike. Da bismo biljku zaustavili u rastu i potaknuli je da formira više cvjetnih pupova, treba je pincirati, odnosno otkinuti joj vrh. Tada ona formira više postranih grančica, a na vrhu svake od njih formira se opet po jedan pup. Ako želimo još nešto nižu biljku s više cvijeta, tada se postupak pinciranja nakon nekog vremena može ponoviti. Kada obaviti pinciranje ovisi o sorti, o temperaturi u završnom dijelu uzgoja i nekim drugim čimbenicima, a tim se postupcima može i regulirati vrijeme kada želimo da nam krizanteme procvatu.

krizantema vrt
Ustupljena fotografija

Želimo li uzgojiti velike cvjetne “kugle”, tada ćemo ostaviti vršni pup neka slobodno raste, a drugi se cvjetni pupovi uklanjaju. Također se uklanjaju čim se pojave i izbojci koji se stvaraju na donjem dijelu peteljke, kao i izbojci koji se pojavljuju iz zemlje. Tako snagu biljka usmjeri prema cvijetu koji smo ostavili na vrhu.