Koliko pažnje obraćamo na čišćenje lajsni?
Prljave lajsne, a trenutno su napopularnije bijele, narušit će izgled i redovito održavanog doma
Lajsne su sastavni dio svakog doma. Nalazimo ih na podu, zidu, stropu… Osim dekorativne uloge, također imaju ulogu sakrivanja ili zaštite pojedinih dijelova zida ili poda. Podne lajsne proizvode se od različitih materijala i u mnogo oblika i dimenzija.
Suho uklanjanje prašine
Tako podne lajsne mogu biti drvene, plastične, metalne ili od vrlo popularnog medijapana (MDF). Za čišćenje i održavanje podne obloge uglavnom svi imamo već uhodanu rutinu, no koliko pažnje obraćamo na čišćenje lajsni? Sigurna sam da većina nas lajsne prije čisti nekoliko puta godišnje nego svaki tjedan. Prljave lajsne, a trenutno su napopularnije one bijele boje, narušit će skladan izgled i redovito održavanog doma. Čišćenje lajsni zamoran je posao, jer se moramo saginjati i biti precizni, no kako se on ipak mora odraditi, posvetimo se malo lajsnama da bi izgledale kao nove, a ujedno i mirisale! Najlakša je metoda, koja ipak mora biti redovita da bi bila uspješna, uklanjanje prašine usisivačem. Tada nam je potreban uski nastavak usisivača kako bismo mogli precizno prijeći preko lajsni. Drugi je način pernatom pajalicom s teleskopskom ručkom, kako bismo se što manje morali saginjati. Ovaj način je odličan i za uklanjanje prašine sa zidnih štukatura, koje se ne mogu čistiti mokrim krpama. Ova će metoda biti uspješna samo ako redovito uklanjamo prašinu. Ako smo lajsne zapustiti i prljavština se "zapekla" na površini, bit će potrebno upotrijebiti mokro brisanje.
Mokro brisanje
Podove je, osim usisavanja, potrebno i prebrisati mokrom krpom, a za tu svrhu uspješno se koriste različiti mopovi s tekstilnim resama. No njih nije preporuka koristiti i za brisanje lajsni jer su jako vlažni, pa ćemo navlažiti i zid, a i poneke lajsne su dosta osjetljive na višak vlage, kao što su lajsne od medijapana, presvučene papirnatom folijom, koje se često postavljaju uz laminatne podove. Lajsne izrađene od umjetnih materijala, kao što su plastične lajsne ili lajsne od polistirena, otporne su na vodu, a dobro se mokrim načinom čiste i lakirane drvene lajsne. Sve lajsne presvučene jeftinom folijom nisu pogodne za mokro brisanje. Najprecizniji način čišćenja jest krpom i vodom u koju smo dodali malo deterdženta, a može i malo šampona ili sredstva za pranje posuđa. Da biste lajsne dobro očistili, nema vam druge nego se spustiti na koljena ili saginjati se dok sve precizno ne prebrišete. Za mirisan dom u vodu dodajte i malo omekšivača za rublje. Koliko često se lajsne trebaju brisati? Sigurno vam nećemo reći svaki tjedan, koliko često brišete i podnu oblogu, jer za taj posao malo tko od nas ima vremena. Zato budimo realni i preporučit ćemo vam da to odradite svaka 3-4 mjeseca, a minimalno dva puta godišnje. U nekim slučajevima to trebate odraditi i češće, a to je ako netko od ukućana pati od alergija. Ako imate kućne ljubimce, također se sjetite da su lajsne idealno mjesto za skupljanje dlaka.
M.Zovko, www.oluk.hr