dom zimnica
19.9.2024., 07:02
Spremite ljeto u staklenke

Detalja i kombinacija za zimnicu ima bezbroj

Voće od kojega kuhate pekmez ili povrće koje kiselite mora biti zrelo, ali ne prezrelo, čitavo i ne smije biti trulo ili udareno

Spremanje zimnice možda zvuči kao ozbiljan kulinarski pothvat, ali stvar je vrlo jednostavna ako se držite nekoliko jednostavnih pravila. Naravno, počnite s receptima s kojima ne možete pogriješiti, piše Dnevnik.hr. Zimnica može biti slatka i slana, sirova ili kuhana, može se kiseliti octom ili sama fermentirati. Detalja i kombinacija ima bezbroj, ali osnove ćete usvojiti odmah. Plodovi moraju biti zreli i zdravi, a ako se ne držite toga pravila, uzalud vam trud. Voće od kojega kuhate pekmez ili povrće koje kiselite mora biti zrelo, ali ne prezrelo, čitavo i ne smije biti trulo ili udareno. Jedan loš plod pokvarit će vam svu zimnicu, zato pažljivo pregledajte jedan po jedan. Sve plodove prije spremanja zimnice pomno operite i dobro osušite.

Prirodni konzervansi

Sol, šećer i ocat najčešće su korišteni prirodni konzervansi koji se dodaju hrani kako bi se spriječilo njezino kvarenje. Sol i ocat zaslužni su za okus zimnice, ali i onemogućuju aktivnost mikroorganizma. Prirodni su konzervansi i bosiljak, hren, ružmarin, komorač, lovor, crni papar i češnjak, pa se stavljaju u zimnicu ne samo da joj poboljšaju i obogate okus nego i kako bi uništili bakterije u hrani i spriječili njihov rast. Provjerite povremeno svoju zimnicu i bacite cijelu staklenku ako primijetite i najmanji znak kvarenja. Nakon otvaranja staklenku spremite u hladnjak.


Sterilizirajte pribor kojim ćete se koristiti i staklenke u koje ćete spremati zimnicu. To možete učiniti tako da sve dobro operete deterdžentom i isperete vrelom vodom ili da prokuhate. Naravno, možete upotrijebiti stare staklenke, samo ih dobro prokuhajte i osušite u pećnici (na 70 stupnjeva), a bilo bi dobro da poklopce nabavite nove (jer su možda stari oštećeni a da to i ne vidite), ali ih također obvezno sterilizirajte. Također, dezinficirajte radnu površinu na kojoj ćete raditi i obavezno dobro operite ruke. Kod kuhanih zimnica poput pekmeza pasterizacija nije potrebna ako vruću smjesu odmah ulijete u sterilizirane i vruće staklenke. Tada ih samo zamotajte u debeli ručnik ili krpu i ostavite da se hlade. Kod zimnica koje se ne kuhaju pasterizacija je nužna, a napravit ćete je zagrijavanjem napunjenih staklenki. Temperatura će ovisiti o kiselosti povrća koje spremate, pa će ono niske kiselosti (grašak, mrkva, krumpir) zahtijevati temperaturu od oko 120 stupnjeva, a ono visoke i srednje kiselosti (rajčice, jabuke, kruške, breskve, kiseli krastavci, kiseli kupus) obradit ćete kipućom vodom. Staklenke nikada nemojte puniti do vrha, nego ostavite bar dva centimetra do poklopca. Napunjene ih držite na suhom, tamnom i hladnom mjestu.