Ljubimci se ljeti moraju tretirati protiv nametnika
Higijeni hrane i posuda za hranu tijekom ljetnih mjeseci treba pokloniti posebnu pozornost
Tijekom ljetnih mjeseci pse i mačke najčešće napadaju buhe. Sljedeći na listi nepoželjnih jesu krpelji. Većina sredstava koja ubija buhe djeluje i na krpelje, ali trebamo upozoriti da je učinak tih sredstava samo mjesec dana. Mačke često u ljetnim mjesecima dobiju šugarce. Iz uha, gdje izazivaju jak svrbež, mogu prijeći i na glavu i područje oko očiju, te je onda situacija već vrlo ozbiljna.
Ušni šugarci
Ako se mačka intezivno češe iza ušiju, a u ušima ima naslage crne kao katran, treba odmah početi s liječenjem. Dolazi do izrazitog svrbeža ušiju životinje. Mačka se stalno češe po ušima, trese glavom, krivi glavu na jednu pa na drugu stranu, nervozna je i razdražljiva. Kada bolest duže traje, životinja češanjem jako oštećuje kožu s vanjske strane uha, tako da je uška i koža u okolici uha prekrivena krastama i ranama koje se često inficiraju. Liječenje je ponekad dugotrajno i potrebno je strpljenje.
Komarci napadaju kućne ljubimce istim intenzitetom kao i nas. Na mjestu uboda može se razviti alergijska reakcija, a zbog češanja može se na mjestima uboda stvoriti i sekundarna gnojna infekcija. Od komaraca više stradaju kratkodlaki psi, jer im je cijelo tijelo izloženo i dostupno rilcu komarca. Osim kvržica na mjestima ugriza, te svrbeža, komarci mogu prenositi i kojekakve opasne zaraze, jer se hrane krvlju, kao i krpelji. Zato se u ljetnim mjesecima kućni ljubimci moraju redovito tretirati protiv nametnika, a na komarce također djeluju zaštitna sredstva. Ako je alergijska reakcija na ubod komarca izrazito jaka, hitno treba posjetiti veterinarsku ambulantu.
Muhe, osim što su nesnosno dosadne, mogu prenositi i neke zarazne i parazitarne bolesti, a mogu onečistiti rane, male ozljede ili ogrebotine ako ih pas, mačka ili drugi kućni ljubimci slučajno imaju. Mora se voditi računa o higijeni prostora u kojem pas boravi, te ga poprskati sredstvom protiv muha. Dosta je česta pojava crvića oko analnog otvora u pasa i mačaka. To se događa ako se ne održava redovita higijena životinja i prostora. Higijeni hrane i posuda za hranu tijekom toplih dana i ljetnih mjeseci treba pokloniti posebnu pozornost.
Ose, pčele
Obadi, pčele, ose, stršljeni napadaju kućne ljubimce ako se nađu uz vodu, na livadama gdje borave i druge životinje (stoka), u šumi, i to naročito za vrućih i sparnih dana i pred kišu. Na mjestu uboda koji je bolan stvara se ranica, crvenilo i otok te jak svrbež. Zbog intenzivnog češanja na mjestu uboda mogu se razviti sekundarne infekcije i komplikacije. Obadi prenose i neke zarazne i parazitarne bolesti. Ako pas ili mačka progutaju osu ili pčelu, može doći do burne alergijske reakcije, otoka mekog tkiva u usnoj šupljini ili jezika. Javlja se izrazito slinjenje, životinja je uznemirena, juri u krug ili trlja glavu o tlo. S obzirom na to da može doći do gušenja zbog otoka, hitno treba kućnog ljubimca ili ljubimicu odvesti veterinaru. (Veterinarska ambulanta VET PET)