Bez “toplih čarapa” na automobilu zimi - ne krećite na put!
“Tekstilni lanci” za snijeg lako se navlače na zimske i ljetne gume, cijena nije pretjerana
S obzirom na to da još uvijek ne postoji digitalna aplikacija kojoj bi se u određenim uvjetima izdalo naredbu - priredi vozilo za ekstremne zimske uvjete: navuci lance, i dalje se mora, kao u nekim davnim danima ove zamorne, fizičke, taktilne civilizacije, odraditi pripremu osobno, rukama i glavom. Istina, korisne su te itekako poželjne digitalne "tražilice" jer one omogućavaju odabir optimalnih sredstava i cijena bez lutanja trgovinama.
Kako nam je ova zima ipak klasičnija, s dosta snijega, kako se ovih dana dosta putuje, a 4. siječnja će prema najavama oko 200 tisuća Hrvata put inozemnih skijališta, moralo bi uslijediti razdoblje završnih priprema za putovanje. S obzirom na to da se manji dio skijaša na putovanje odlučuje autobusima ili kombijima, prema planinskim bi visovima trebalo oko 45 tisuća automobila. Iako mnogi misle da su kupnjom adekvatnih pneumatika, zimskih guma, odradili posao, u naravi baš i nije tako. Istina, radi li se o vozilu s pogonom na sve kotače koje ima zimske gume, priča je gotova, taj dio putnika više o dijelu putovanja u ekstremnijim pa i ekstremnim uvjetima ne treba razmišljati. No takvih je malo, u navedenoj brojci najaviše pet posto.
Što je činiti ostalima? Pobrinuti se da prije polaska na put u prepunom prtljažniku pronađu i mjesto za kutiju s lancima. Istina, s obzirom na veliki napredak tehnologije materijala, umjesto lanaca danas su optimalno rješenje - "čarape za snijeg", odnosno "tekstilni lanci". Navlači ih se vrlo jednostavno, bez ikakvih komplikacija, a k tome su optimalni i za automobile s lakometalnim naplacima jer ne samo da ih ne oštećuju, što je gotovo neizbježno kad se navlači metalne lance, nego ih dodatno štite od leda ili protukliznih agregata kojima se posipaju kolnici prigodom zimskih uvjeta, snijega i leda koji na niskim temperaturama, a nisu rijetke ni one od -15 °C, koje okivaju prometnice.
Kad je pak riječ o cijenama, “tekstilnim lancima” je gotovo jednaka kao i metalnim. Primjerice, za dimenzije 195/55 17 dosežu iznos oko 40 eura, uzmemo li 205/45 17, cijena se penje za desetak eura. Da, nije malo, ali riječ je o dugotrajnoj investiciji koja se, svima koji na snijeg ne putuju samo jednom godišnje, vrlo brzo isplaćuje. Ima i još jedna “sitnica” koja je neizbježna ignorirate li vremenske prognoze, idete li na takav put s mišlju kako vas to neće “zakačiti”. Dogodit će vam se situacija u kojoj ćete lance, tekstilne ili metalne, morati kupovati u Austriji, Italiji ili Švicarskoj, i to u “zabačenim” mjestima uz planinske vrhove. Tamo im cijena nije 40 ili 50 eura, nego i do četiri puta više. Ponuda i potražnja naprosto. Uzmi ili ostavi. Svi dakako uzimaju jer u suprotnom nema dolaska do željene destinacije. Dakako, “tekstilni lanci” optimalno su rješenje i za one koji nemaju zimske gume, ne putuju na udaljene destinacije i alpska skijališta, a jako bi rado do hrvatskih ili slovenskih zimskih centara, na sanjkanje ili grudanje, do veselja koje snijeg sa sobom uvijek donosi, primjerice, na Platku ili u Mrkoplju.