Animirani film "Eeva" Lucije Mrzljak i Mortena Tšinakova, hrvatsko-estonska koprodukcija, prikazat će se u konkurenciji kratkometražnih filmova (Berlinale Shorts) Međunarodnog filmskog festivala u Berlinu, koji će se održati od 16. do 26. veljače.
- Iznimna mi je čast predstaviti film na prestižnom festivalu kao autorici koja predstavlja hrvatski animirani film - rekla je Mrzljak u povodu uvrštavanja na prestižan festival. Dodala je kako je zahvalna estonsko-hrvatskoj kombinaciji koja se do sada pokazala vrlo uspješnom, cijelom timu koji ih je podupirao tijekom produkcije te HAVC-u, bez čije potpore ne bi mogli realizirati taj film.
Uz nju i Tšinakova animaciju su radili Goran Stojnić i Noemi Ribić, s estonskim kolegama Egertom Kesom i Tarmom Vaarmetsem. Tšinakov potpisuje scenarij, dizajn Lucija Mrzljak, a montažu oboje. Film je producirao Draško Ivezić (Jadranska animacija/Adriatic Animation), uz Kaleva Tamma iz estonskog studija Eesti Joonisfilm. Prema Ivezićevim riječima, kao studio oduvijek su bili posvećeni uređivačkom pristupu i na visokoj umjetničkoj razini i zato su od osnutka tražili suradnju s National Film Board of Canada i Arte France i tako stjecali znanje koje ih je dovelo do ove selekcije.
- Ne treba zanemariti da je ovo prvi put u samostalnoj Hrvatskoj da se natječemo s animiranim filmom u programu Berlinale Shorts. Vjerujem da ćemo kao zemlja koja je svojevremeno bila pojam za kratki umjetnički animirani film inspirirati nova umjetnička djela, autorice i autore da ambiciozno zakorače u tom smjeru - istaknuo je.
Film, priča o najtužnijem danu u Eevinu životu koja postaje udovica, svjetsku premijeru imao je u nacionalnoj konkurenciji festivala PÖFF Shorts u studenom 2022., paralelno s 26. Filmskim festivalom Black Nights.
Berlinale Shorts, koji kurira Anna Henckel-Donnersmarck, svake godine predstavlja do 25 naslova s međunarodnom i svjetskom premijerom. Dobitnik Zlatnog medvjeda automatski je kvalificiran za nominaciju za Oscara za najbolji kratkometražni film.
Na Berlinalu će se prikazati i igrani film "Bazen beskraja" Brandona Cronenberga, kanadsko-mađarsko-hrvatska koprodukcija (Anita Juka, 4Film). H