Kuća Enderle: Jedan od najljepših primjera osječke moderne arhitekture
Vlasnici kuće bili su osječki odvjetnik, dr. Ljudevit Enderle i njegova supruga Erika Enderle, rođ. Pilpel
Na sjeveroistočnom se uglu Ulice Franje Krežme i Ulice kralja Zvonimira nalazi dvokatna elegantna stambena najamna kuća obitelji Enderle. Kuća je jedan od najljepših primjera osječke moderne arhitekture u razdoblju između dva svjetska rata, a odlikuje se potpunom čistoćom zidnih ploha pročelja i stolarijom prilagođenom funkciji svake prostorije.
Pročelje okrenuto Zvonimirovoj ulici nadovezuje se na susjednu dvokatnicu Speiser, a prema Krežminoj je ulici poluugrađena te nakon bočnog vrta slijedi samostojeća jednokatna zgrada Doma narodnog zdravlja, sagrađena prema suvremenim smjernicama javnog zdravstva dr. Andrije Štampara, a koja je podignuta u vrijeme gradonačelnika dr. Vjekoslava Hengla. Prema Zagrebačkoj ulici kuća prati ulični niz, a u Krežminoj je uvučena za dubinu predvrta, koji na dva dijela dijeli prilaz glavnom ulazu u kuću. Glavni je ulaz naglašen parom jednostavnih tankih stupova koji pridržavaju nenametljivu nadstrešnicu, a trodijelne drvene vratnice ispunjene su velikim staklenim plohama. Funkcionalno je dvokrako stubište cijelom visinom kuće osvijetljeno nizom od tri prozora, koja imaju po tri vodoravno položena staklena dijela, čime je omogućena kvalitetno osvjetljenje cijeloga stubišta i njegovo prozračivanje. Stanovi okrenuti Perivoju kralja Petra Krešimira IV. veći su i imaju orijentaciju sjever, zapad i jug, a nešto manji stanovi prema Krežminoj ulici imaju orijentaciju zapad, jug i istok. Prema ulici su organizirane prostorije za intimni i društveni život obitelji, saloni, blagovaonice i spavaće sobe, a gospodarske prostorije stanova orijentirane su prema nevelikom dvorištu. Većina prozora i vrata balkona su trokrilna, osim jednokrilnih u dječjim i služinskim sobama.
Dojam reprezentativne uglovnice projektant je dobio dogradnjom trećeg kata na samom uglu kuće, u kojemu se nalazi mali stan. Balkoni na ovoj kući također su primjerene veličine i ograđeni nenametljivim ogradama od jednostavnih željeznih šipki. Ova je reprezentativna i vrlo velika stambena kuća građevnu i uporabnu dozvolu dobila u istoj, 1939., godini. Vlasnici kuće bili su osječki odvjetnik, dr. Ljudevit Enderle i njegova supruga Erika Enderle, rođena Pilpel. Dr. Ljudevit Enderle rođen je u Osijeku 11. srpnja 1902., a roditelji su mu bili profesor osječke Kraljevske realne gimnazije, dr. Ljudevit Enderle i Marija Enderle, rođena Šmit. Supruga odvjetnika Enderlea bila je kći generalnog direktora osječke ljevaonice i tvornice željezne robe OLT, inženjera Vjekoslava Pilpla, koji je rođen 20. rujna 1880. u Virovitici. Erika Pilpel rođena je u Osijeku 14. listopada 1914. kao kći ing. Vjekoslava Pilpla i Hilde Pilpel, a za dr. Ljudevita Enderlea udala se u Osijeku 30. travnja 1938. Pola godine nakon vjenčanja započeli su izgradnju ove kuće, koja je sagrađena za nepunih godinu dana. Iznimno je zanimljiv podatak da je Erikinu majku Hildu Pilpel portretirao slavni hrvatski kipar Ivan Meštrović. Ta se Meštrovićeva bista Hilde Pilpel nalazila u stanu Pilpelovih u vili unutar kruga tvornice OLT. Nakon završetka Drugog svjetskog rata, 1947. godine bistu je Muzeju Slavonije predao Gradski narodni odbor općine Osijek, a 1954. Muzej Slavonije bistu je s brojnim skulpturama, slikama i grafikama predao za potrebe osnutka Galerije likovnih umjetnosti u Osijeku, današnjeg Muzeja likovnih umjetnosti. Hilda Pilpel, prva supruga ing. Vjekoslava Pilpela, rođena je u Osijeku 1894. kao kći Alexa Justusa, osječkog trgovca kolonijalnom i začinskom robom, rođenog 1849. u Pečuhu, i majke Jerte, rođene Sorger.
Obiteljska se grobnica Enderleovih nalazi na glavnoj stazi iza katoličke kapelice na Donjogradskom groblju. Vlasnica kuće Erica Enderle nakon završetka Drugog svjetskog rata preselila se u Ujedinjeno Kraljevstvo, gdje je doživjela visoku starost, a nakon uspostave Republike Hrvatske dolazila je u posjet rodbini u Osijeku i u Mali Lošinj, gdje je provodila ljetni odmor u krugu svojih najmilijih. Osječka obitelj Domac omogućila mi je da jednog ljetnog popodneva, u njihovu sjenovitu vrtu u Malom Lošinju, upoznam gospođu Eriku i saznam ponešto o njezinoj obitelji.