Internet u zraku il’ poljupci u mraku?!
Svi volimo taj internet. Toliko nam se usadio u živote da se nerijetko i ne osjećamo dobro kada su neki radovi na mreži, pa ostajemo bez brze veze sa svijetom. Onda smo nervozni kada padnu serveri društvenih mreža, o tom bruje i razni mediji jer to postaje vijest dana! Postoje i oni putnici koji vole biti bez mreže i vanjskog svijeta, samo uzmu knjigu i tako putujući provode sate zavaljeni u mekano sjedalo zrakoplova, auta, vlaka ili autobusa. I ne daju nikom da ih dira, tako putuju svijetom i to treba poštovati.
Snimiti rezervacije
Morao sam se naviknuti na trenutke bez interneta, zato uvijek vodim računa o stanju baterije na mobitelu, a redovito snimim zaslon važnih aviokarata ili ulaznica da ne bih došao u opasnost da ih nemam kada mi trebaju. Mobitelom snimim rezervacije smještaja, ukrcajne propusnice, kupljene ulaznice i vozne redove koji život znače i bez kojih bih ostao zaglavljen na jednom mjestu, a isto preporučujem i vama. Naime, sve se češće zna dogoditi da internet u egzotičnim državama baš i ne radi, posebice na aerodromima koji katkad u prostorijama za pečatiranje putovnica znaju imati uređaje za ometanje GSM signala. Pri ulasku u npr. Kolumbiju putnike pitaju za ime i adresu hotela ili čak da pokažu rezervaciju s bookinga. Ne mogu niti zamisliti što bi se dogodilo da to nemam, ali duboko u sebi vjerujem da bi se situacija izgladila punjenjem mobitela i priključivanjem na aerodromski Wi-Fi.
Narod je toliko naviknuo na mrežu svih mreža da se njome voli koristiti i kad je u zraku, točnije kada leti svijetom, a posebice na interkontinentalnim letovima duljim od devet sati. Umjesto poljubaca s voljenom osobom u mraku zrakoplova (da, da, bude i mraka, pa se poneki ljubavni parovi, dok mnogi putnici hrču, šuljaju u toalet), neki drugi vole čačkati po mobitelima, prijenosnicima i tabletima te odgovarati na poruke. Zato ću danas malo o tarifama i aviokompanijama koje nude takve pogodnosti i o cijenama usluga. Za početak, Ryanair i Wizzair ne nude takvu uslugu, ali je nudi Turkish Airlines. Za svoje Elite zlatne i platinaste korisnike programa Miles & Smiles - besplatno je do 400 mb, a za članove Classic i Classic plus do 10 mb ili samo za osnovne Whats up ili Viber poruke i mejl. Kompanije poput Air Canade i Uniteda nude opcije surfanja po cijeni od 25 USD za cijeli let, a što smatram izuzetno povoljnom opcijom.
I Croatia Airlines nudi uslugu Wi-Fi u novom Airbusu A220, a imaju tri paketa. Besplatan je sadržaj njihova portala te osnovno slanje poruka, ali bez fotografija i videosadržaja u kratkom roku od deset minuta od aktivacije. Sky Surf opcija daje jedan sat korištenja i pristup društvenim mrežama bez videa za 7,95 eura, a opcija Sky Premium daje mogućnost surfanja i pregledanje kraćih videosadržaja tijekom cijelog leta za 11,95 eura, a platit se može svim kreditnim karticama. I KLM s Air Franceom nudi internet u zraku uz raniju kupovinu WIFI Pass opcije, a cijena ovisi o tome radi li se o europskom letu ili pak interkontinentalnom.
Besplatni vaučer
Ako putujete Lufthansom na europskim letovima, besplatno se možete spajati na internet ako imate osobni Travel ID broj, a lako ga možete "isposlovati" prije leta na Lufthansinoj internetskoj stranici. Za duge letove treba se instalirati FlyNet aplikacija i kupiti pristup internetu. Ako internet ne radi, a kupili ste pristup, napišite prigovor kompaniji i u 99 posto slučajeva će vam vratiti investirani novac! Nekoliko sam puta od stjuardesa Aeromexica dobio besplatni vaučer za internet, letio sam iz Pariza u ekonomskom razredu, a razlog ni danas ne znam. Valjda neki meksički praznik, imaju ih dosta, poput nas! Internetska veza za vrijeme leta zna biti nestabilna, pa ne preporučujem plaćanje računa internetskim bankarstvom ili online kupnju, najbolje je čitati vijesti i dopisivati se s bližnjima već spomenutim aplikacijama. Kao što ste sigurno zamijetili, sve aviokompanije imaju besplatan pristup za hitne poruke, a ako vam se ne plaća za dodatni promet ili vrijeme želite kratiti uz omiljene sadržaje, skinite pjesme na uređaj, baš kao i Netflix serije i radosti neće biti kraja. Iskreno, puno sam puta u mirnim trenucima pisao i slao ovu kolumnu na interkontinentalnim letovima i uredno je stizala u Osijek, katkad udaljen tisućama kilometara. I na kraju, uvijek kao putnik možete birati, internet u zraku il' poljupci za pamćenje – u mraku!