Plutajuća sauna i drugi finski šedevri
Šedevri su remek-djela, a Finska ih ima oho-ho. Rijeka Oulujoki u Ouluu dom je brodića/platforme na kojem se nalazi sauna na drva! Ništa nema ljepše od opuštanja u sauni u polugolom stanju. Znam to dugi niz godina jer sam dobar dio života proveo u istočnoslavenskom svijetu, u kojem su baš sauna i ruska kupka neizostavni dio svakodnevice.
Muzej na otvorenom
A ako netko zna uživati u životu, to su – Finci. Tko bi se sjetio napraviti plutajući saunu, a onda nakon izlaska iz užarene izbe u kojoj se pare i muški i ženski omogućiti skakanje u uvijek prohladnu rijeku? Bože, kakav je to osjećaj. Goste s kopna do broda prevozi mala skela, ulaz se plaća pet eura, uvijek je gužva i cijeli projekt vode nadobudni volonteri! Kupaće gaćice i toplesi su obavezni, tuševi su sa strane broda i nemaju sapun, kako bi se zaštitile ribice (ne zaboravite da smo na rijeci i svaka ribica je bitna). U sauni se uvijek može čavrljati s gostima, a plivanje u prohladnoj rijeci nakon astronomskih temperatura neprocjenjivo je iskustvo. Volontere treba podržati u njihovom naumu da ta Kesän Sauna dugo poživi, a potrudili su se da nam boravak u njihovu domu bude fantastičan i bili nam prekrasno društvo. Ako posjetite Oulu, a znam da hoćete, nipošto nemojte zaboraviti na taj šedevr. I dok je s rijeke sukljao dim, divili smo se Turkansaari muzeju na otvorenom te razgovarali o arhitekturi, kućama i povijesti. Grad Oulu osnovao je 8. travnja 1605. švedski kralj Karlo IX., a već pet godina poslije dobiva gradska prava, koja nalažu da ima tri kovača, krojača i postolara, dva zlatara i kožara, jednog stolara, slikara i šeširdžiju te pekara i mesara prema potrebi. S manje od tisuću stanovnika, nastupa razdoblje ekonomskog rasta, trgovine lososom, ali i brodogradnje te proizvodnje katrana. Biciklom smo se provozali gradom i kušali jela iz Arktičkog Lab jelovnika u Sokeri Jussi taverni. Spomenuti će jelovnik biti potpuno spreman za 2026., kada će Oulu biti ponosni Europski grad kulture.
Otišao sam na otok Hailuoto (trajektom dakako, jer je most tek u planiranju), te posjetio protestantsku crkvu iz 1972. koju su projektirali arhitekti Irma i Matti Aaltoned. Građena je od armiranog betona i djeluje prilično u špic i futuristički, a zamijenila je negdašnju crkvu, koja je 1968. stradala u požaru. Restoran Hailili uz svjetionik osvježio nas je i dobro pripremio za kućni posjet umjetnici Eiji Rantala (uz bezbrojne dosadne komarce koji su nam zujali oko glava jer umjetnica živi doslovno u šumi), ali i u privatnu pivovaru organskog piva Hailuodon Panimo. Iako nisam pivoljubac, stavio sam jezik u čašu da okusim organsko, i već se kao u snovima našao u privatnom brodiću prema središtu Oulua, u kojem su nas nudili čašom neorganskog pjenušca! Odlučili su da se ne vraćamo trajektom, nego brzom linijom, a kako bi nam pokazali da sve to savršeno funkcionira i ako se čovjeku žuri, eto brzog morskog taksija! Pola sata prekrasne vožnje u potpalublju i na palubi natjeralo nas je da opet ogladnimo, pa smo radosna srca nakon okrepe u hotelu Lasaretti produžili do Alfred Kitchen & Bara, u kojem nas je dočekao Samu Forsblom, programski direktor Oulu kulturne fondacije. Uz hranu i vino razgovarali smo o kulturi jer kultura, isto kao i ljubav, ide kroz želudac.
Nordijska kuhinja
Nekoliko puta spominjani "Arctic Food Lab by Oulu2025" jelovnik je kojeg su usvojili brojni lokalni restorani i koji slavi nordijsku kuhinju. Hrana je način pružanja iskustva i demonstriranja gostoljubivosti, a baš tako promoviraju lokalna jela sa sastojcima svojeg kraja. Kad bolje razmislim, zašto se i naši turistički mozgovi ne bi mogli sjetiti nečeg sličnog, te strancima ponudizi ono najbolje što Slavonija i Baranja nude. Nije najveći uspjeh što se kulen jeo u zrakoplovima nacionalne aviokompanije, treba tu ponudu nekako i zadržati i sve poučiti otkud to slavonsko remek-djelo dolazi. Dakako, mislim i na sve ostale delikatese koje bi se moglo objediniti u Slavonski Lab.
Sve što je lijepo kratko traje, pa i uživanje u finskim šedevrima, od prirode, kulture, umjetnosti pa do fine kuhinje. I nekako sam se osjećao potišteno jer sam iz ugodne klime uskočio u slavonski kotao s čvarcima. Temperature su nemoguće, u mislima mi Botnički zaljev, kajak i bicikl, ali i drage prijateljice Satu i Ulla. Zbogom, Finska, ili simpatičnije - Suomi, näkemiin!