OSVRT NA 24. KOLO SUPERSPORT HNL-A

Malo pogodaka, skroman nogomet, Dinamo najveći dobitnik
Objavljeno 27. veljače, 2024.
Mali broj pogodaka, skroman nogomet i Dinamova pobjeda duboko u sudačkoj nadoknadi derbija potiv Rijeke glavna su obilježja 24. kola SuperSport HNL-a. Utrka za naslov Dinamovim trijumfom dobila je novu dimenziju jer su sada tri vodeće momčadi gotovo posve izjednačene, a Dinamo još uvijek ima jednu utakmicu manje.

Derbi u Maksimiru donio je skromno prvo i nešto bolje drugo poluvrijeme, a Dinamo je općenito bio bolja momčad, ali je to naplatio tek duboko u sudačkoj nadoknadi, kada je kazneni udarac realizirao Fran Brodić, što je bio jedini pogodak na utakmici. Tako je prekinut Rijekin niz od šest uzastopnih pobjeda, a Dinamo je posve uhvatio korak s vodećim tandemom. Hajduk je u Varaždinu, pak, propustio priliku za povratak na čelo ljestvice. Remi sigurno nije rezultat koji će zadovoljiti Splićane, to više što su imali brojčanu nadmoć više od pola sata jer je u 56. minuti isključen napadač Varaždina Marko Dabro. Varaždinci su poveli u finišu prvog poluvremena, a bod Hajduku osigurao je Sigur vrlo lijepim pogotkom s više od 20 metara. Inače, Hajduku nije priznat pogodak Livaje, što je izazvalo dosta polemika jer je zaleđe bilo rubno, a iz priloženih snimki teško se može utvrditi je li ga doista bilo. No i taj je susret poput derbija u Maksimiru bio više borben nego kvalitetan. Isto se može reći i za utakmicu Lokomotive i Osijeka, koja je imala dramatičan rasplet jer su Osječani do boda u susretu s vrlo malo prilika za pogotke došli također duboko u sudačkoj nadoknadi kada je Mierez realizirao kazneni udarac za svoj 11. ovosezonski pogodak, čime je učvrstio vodstvo na Listi strijelaca. Inače, do tog trenutka Lokosi su imali minimalnu prednost zahvaljujući pogotku Smakaja koji je postignut nakon slabe reakcije vratara Osijeka Marka Malenice u jednom istrčavanju na ubačaj iz slobodnog udarca. Tim remijem svakako će biti zadovoljniji Osijek koji je na taj način zadržao pet bodova prednosti ispred momčadi koje su zajedno s njim u lovu na četvrto mjesto. U tu se igru nakon duge agonije vratila Gorica. Velikogoričani su prekinuli svoj post, koji je trajao još od kraja studenoga prošle godine, u kojem su od 21 mogućeg boda osvojili samo jedan. No ovaj je put na Gradskom stadionu pao Slaven Belupo, iako je taj susret bio sasvim izjednačen, a Gorica je imala sreće što je iskoristila jednu od svojih prilika, a Koprivničani su sve svoje zapucali. U derbiju začelja Istra 1961 svladala je Rudeš (2:1), iako su gosti poveli, a Puljani su cijelo drugo poluvrijeme igrali s čovjekom manje jer je isključen Čuić, no to ih nije spriječilo u potpunom rezultatskom preokretu koji je zaključio Erceg koji je bio strijelac nakon što je ušao s klupe. Rudeš je tako ostao zakucan za dno tablice i gotovo bez ikakvih izgleda za izbjegavanjem ispadanja, a ako ništa drugo, zagrebačka je momčad nakon 13 utakmica uspjela zabiti pogodak iako će joj to u konačnici biti slaba utjeha.

Strijelci su bili loše raspoloženi jer je postignuto tek devet pogodaka, ili 1,8 po susretu, a posjet je bio pristojan zahvaljujući utakmicama u Maksimiru i Varaždinu, gdje je broj gledatelja bio peteroznamenkast. Ukupno je pet susreta promatralo 30.047 gledatelja, ili 6009 u prosjeku po susretu, a najviše ih je bilo na maksimirskom derbiju - 17.269.

Dalibor Keler
REZULTATI 24. KOLA
Lokomotiva - Osijek 1:1, Istra 1961 - Rudeš 2:1, Varaždin - Hajduk 1:1, Dinamo - Rijeka 1:0, Gorica - Slaven Belupo 1:0