HRVATSKE RUKOMETAŠICE POBJEDOM OTVORILE DRUGI KRUG SP

Ponovile Novigrad za nastavak snivanja četvrtfinalnih snova
Objavljeno 7. prosinca, 2023.

Druga pobjeda rukometašica Hrvatske na 26. Svjetskom prvenstvu, ali ova na otvaranju druge runde najveća je i najvažnija dosada. Bilo je jasno da protiv Crne Gore igra samo pozitivan rezultat, svaki drugi, pa i onaj neodlučeni, zatvorio bi nam vrata četvrtfinala. Ostali smo u igri, zasluženo dobili službeno treću reprezentaciju Europe, koja je u prvoj rundi izborila sve tri pobjede.

Kako smo prije desetak dana dobili Crnogorke u finalu Croatia Cupa, bilo je otpočetka vidljivo da naše rukometašice žele to ponoviti i u puno važnijem dvoboju. Hrvatska je vrlo dobra na otvaranju, koje je bilo malo nervozno na obje strane, jer je prvi pogodak pao tek u 4. minuti. Led je probila kapetanica Katarina Ježić na crti (zabila još tri do odmora bez promašaja), ali ubrzo su proradile i ostale napadačke opcije. Bilo je jasno da ćemo morati biti učinkovitiji nego na prethodnoj utakmici, protiv Švedske, koja igra sličnu obranu kao i Crna Gora. Problema s realizacijom imala je ponovo Ćamila Mičijević, ali je s nekoliko dobrih asistencija nalazila rupe u obrani, koja je opravdala svoju grubu reputaciju. Nisu ni Hrvatice bile meke pred svojim vratima, stoga ne iznenađuje što smo stalno bili u rezultatskom plusu, ne većem od tri pogotka. Bilo je 5:2 u 8. minuti, potom 10:7 u 21. Tri minute prije suparnice su ostale bez važne karike. Zbog ozljede koljena iz igre je morala vratarka Katarina Batinović, bivša hrvatska reprezentativka. U tim trenutcima mogli smo možda ostvariti i veću prednost, ali nakon 11:8 suparnice su počele hvatati priključak. U završnici prvog dijela, 28. minuti, ostali smo bez dvije isključene igračice, što Crna Gora iskorištava i izjednačuje na 13:13. Na pola minute do odmora imali smo napad, koji je prebrzo potrošila Tina Barišić, a u posljednjih deset sekundi suparnice su propustile prigodu i za prvo vodstvo na utakmici. U drugih 30 minuta tako se krenulo od nule.

Otvaranje drugog poluvremena bilo je i čak bolje od prvog. Posebno razdoblje od 33. do 42. minute, u kojoj je obrana bila čvrsta kao kamen. Crna Gora nije mogla pronaći put do naše mreže, pa smo tako tada imali i najveću prednost 19:14, koja je mogla biti i veća. No "mašili" smo nekoliko zicera i imali nekoliko brzopletih akcija, koje nas ipak nisu ozbiljnije koštale. Vodstvo nismo ispuštali iz ruku, iako su suparnice smanjivale razliku kako se dvoboj bližio kraju. U završnici, posljednjih desetak minuta, kopnjela je polako i naša napadačka moć. Dosta je mučenja bilo pred crnogorskim golom, ali nekoliko bljeskova (Mičijević, Milosavljević, S. Posavec) ipak je bilo dovoljno da ostanemo u rezultatskom plusu. Posljednji pogodci pali su u 58. minuti, a tih 26:25 ostalo je do kraja, iako su Crnogorke centimetri dijelili od izjednačenja. Na deset sekundi prije kraja Itana Grbić imala je čistu situaciju za pogodak, ali lopta je prošla tik pokraj vratnice i bilo je jasno da Hrvatska u nastavak prvenstva ulazi s vrijednom pobjedom. Identičnom onoj u Novigradu. I potpuno zasluženom, ali i obećavajućom za nastavak Prvenstva.

N. Benčina
HRVATSKA       26 (13)

CRNA GORA       25 (13)

GÖTEBORG – Scandinavium Arena. Gledatelja: 1089. Suci: Javier Alvarez i Yon Bustamante (Španjolska)

HRVATSKA: Bešen (4+1), Pijević (5+0), Zadravec 3, P. Posavec 1, Šenvald, S. Posavec 1, Mičijević 3, Milosavljević 5 (2), Kalaus Žulj, Ježić 4, Burić, Brkić, Šimara 1, Barišić 2, Blažević 6 (3), Prkačin, Šimara

CRNA GORA: Rajčić (9+0), Pletikosić 3 (1), Godeč 2, Mugoša 3 (1), Nad. Čorović, Popović, Ivanović, Malović, Nat. Čorović, Brnović 3, Bulatović, Batinović (3+0), Klikovac 2, Despotović 4 (1), Pavičević 3, Grbić 5

SEDMERCI: Hrvatska 5(5), Crna Gora 4 (3); ISKLJUČENJA: Hrvatska 8 minuta (Šenvald, Kalaus, Ježić, Šimara), Crna Gora 8 minuta (Popović 3+3+3, Brnović). CRVENI KARTON: Popović (46.)