Krunoslav Šarabok s odstrijeljenim srndaćem

Krunoslav Šarabok s odstrijeljenim srndaćem

Ustupljena fotografija
26.7.2024., 18:42
HUMANI ODSTREL

Šarabok odstrijelio srndaća jednoroga

Krunoslav Šarabok: Imam brojne trofeje, ali ovo mi je najdraži jer takvoga još nemam

 

SLATINA

U svoju bogatu kolekciju lovačkih trofeja Slatinčanin Krunoslav Šarabok dodao je još jedan, nesvakidašnji, atipični rog srndaća jednoroga.

Naime, u okviru redovitog djelovanja, Lovačka udruga Zec iz Bakića u svome je lovištu tijekom nekoliko dana proteklog tjedna organizirala lov na krupnu divljač – srndaća. Ta udruga s 38 članova održava iznimno dobre odnose sa srodnim udrugama pa u svoje lovove poziva i predstavnike susjednih udruga. Tako je u turističkom lovu na srndaće na poziv predsjednika Tomislava Colarića kao gost sudjelovao i Slatinčanin Krunoslav Šarabok, član slatinskog LU-a Vepar, inače pročelnik Stručne službe u gradskoj upravi Slatine.

Šarabok je odstrijelio srndaća čija je starost procijenjena na četiri do pet godina, a jedinstveni je primjerak jer je umjesto uobičajena dva imao samo jedan rog.

– Nekoliko dana išli smo u lov i lovnik bakićke udruge koji me vodio, Ivan Srbić, potvrdio mi je da je na toj lokaciji viđeno nekoliko srndaća. I mi smo vidjeli nekoliko mladih srndaća koji nisu bili za odstrel, ali srndaća jednoroga nismo zamijetili. Međutim, u ponedjeljak u poslijepodnevnim satima išli smo pješice kroz polje i na rubu šume u predjelu lovišta između Nove Šarovke i Josipova zamijetili smo lijepog jednoroga. Lovnik Srbić procijenio je da je srndać za odstrel i kad mi je dao dopuštenje, ja sam ga odstrijelio iz udaljenosti približno 80 metara svojom puškom Fanzoj Ferlach kalibra 7,64. Želim naglasiti da je to bio dobar pogodak, pa je srndać na mjestu uginuo i nije se patio, što znači da je bio humani odstrel.

Nije česta pojava

Jednorogi srndać nije česta pojava, ali povremeno se u prirodi zamijeti životinja s jednim rogom. Srndać sa samo jednim rogom na sredini glave viđen je 2008. godine u nacionalnom rezervatu prirode u Toskani, godinu dana kasnije odstrijeljen je srndać jednorog u Vojvodini, a 2014. u Sloveniji. Kad rogovlje srndaća potpuno sraste u jedan rog, to neodoljivo podsjeća na legendarnog jednoroga, pa bi to moglo biti i uzrok pojavi mitskog bića.

Šarabok se lovom bavi već više od dvadeset godina, bio je dugogodišnji član LU-a Fazan u Sopju, a posljednjih nekoliko godina član je slatinske udruge Vepar.

– Lovci vole ulove kapitalaca jer tako dobivaju trofeje ocijenjene jednom od medalja, a deformiteti poput jednoga roga ne ocjenjuju se i nisu trofejni. Ja imam odstrijeljene srndaće u medaljama, nekoliko divljih svinja i veprova, jelene također, ali ipak ovo je meni najdraži trofej jer takvoga još nemam. Ovo je prvi put da sam odstrijelio takvog srndaća, a nisam ni kod kolega lovaca vidio da je netko odstrijelio jednoroga.      

Iskusni lovac Šarabok kaže da uzrok razvojnih deformiteta rogovlja može biti neko mehaničko oštećenje rožišta, udarac, ranjavanje ili nešto slično u vrijeme kad je ono počelo rasti, ili hormonski poremećaji zbog oštećenja testisa u borbi. n