epa00573145 A huge banner reading 'Culture scares' is displayed on the gallery of Milan's Teatro alla Scala on Saturday 12 November 2005 during an extraordinary concert, directed by Arild Remmereit, organized by the workers of La Scala to protest against the cuts for the culture decided by Silvio Berlusconi's government in the 2006 budget law. EPA/STR
EPA
7.12.2024., 15:30
PRILAGOĐENA TRENUTNIM STANJIMA

Talijanska Scala otvara sezonu Verdijevom operom o tragediji rata

Glasovita milanska operna kuća La Scala svoju novu sezonu u subotu započinje simbolično - operom 'Moć sudbine' Giuseppea Verdija prilagođenom vremenu u kojemu živimo da bi ukazala na svu tragediju ratova, dok u svijetu bjesne sukobi od Ukrajine do Bliskog istoka.

Izvorna radnja opere događa se sredinom 18. stoljeća u Španjolskoj i Italiji i govori o nesretnoj ljubavi između glavnih likova, Alvara i Leonore, koju je spriječio Leonorin brat Karlo.

Najnoviju veziju opere u Scali redatelj Leo Muscato odlučio je podijeliti u četiri razdoblja, odnosno u vrijeme odvijanja četiriju sukoba, počevši od 1700. godine, uključiti Prvi svjetski rat, da bi na kraju stigao do današnjeg vremena.

"Posljednji se čin odvija u suvremenom svijetu... publika vidi ono što nam mediji svakodnevno prikazuju, a to su ruševine", rekao je Muscato novinarima uoči premijere, dodavši da pritom nije mislio ni na koji konkretan sukob koji traje u svijetu. 

Francuski bariton Ludovic Tezier, koji glumi Karla, podsjetio je na poruku koju je talijanski skladatelj 19. stoljeća želio poslati u jednoj od svojih posljednjih opera - "zaustaviti ratove i mržnju".

Na tragičnome kraju opere Karlo na samrti nakon dvoboja s Alvarom nasmrt izbode vlastitu sestru koja umire na Alvarovim rukama. 

Ruska sopranistica Anna Netrebko glumi Leonoru, a tenor rođen u Sjedinjenim Državama, Brian Jagde preuzeo je ulogu Alvara od Nijemca Jonasa Kaufmanna, koji se u studenome bio prisiljen povući iz osobnih razloga.

Svečano otvaranje sezone u La Scali predstavlja vrhunac društvenih zbivanja za talijansku političku i poslovnu elitu, a poklapa se i s milanskim blagdanom svetog Ambrozija, gradskog zaštitnika. 

Ove godine talijanski predsjednik Sergio Mattarella, koji obično sjedi u kraljevskoj loži, neće prisustvovati događaju jer će biti u Parizu na obilježavanju ponovnog otvaranja katedrale Notre Dame nakon požara 2019. godine.