U čast baletnoj divi tjedan plesa koji priča bez riječi i nasljeđe koje svijet pamti
Okuplja domaće i međunarodne umjetnike te nudi raznolik i bogat program
U Slavonskom Brodu su u tijeku 21. Dani plesa, tradicionalna manifestacija koja odaje počast jednoj od najpoznatijih baletnih umjetnica s ovih prostora, Miji Čorak Slavenskoj. Manifestacija će trajati do 12. listopada, a okuplja brojne ljubitelje plesne umjetnosti, kao i stručnjake iz kulturnih i umjetničkih krugova.
Dani plesa, organizirani uz podršku Grada Slavonskog Broda, Brodsko-posavske županije te Ministarstva kulture i medija RH, najveći su kulturni događaj u tom gradu te služe kao podsjetnik na izvanredni doprinos Mije Čorak Slavenske razvoju baleta na globalnoj razini. Dani plesa u čast Miji Čorak Slavenskoj pokrenuti su prije 21 godinu s ciljem očuvanja nasljeđa jedne od najvećih balerina koje je Hrvatska uopće imala. Rođena 1916. u tadašnjem Brodu na Savi, Mija Čorak Slavenska već u ranoj mladosti pokazala je izniman talent za balet, što ju je poslije odvelo u svijet, gdje je osvojila najprestižnije baletne pozornice. Osim što je bila primabalerina, Mia je bila i koreografkinja te pedagoginja, a njezin doprinos umjetnosti baleta neizmjeran je i priznat diljem svijeta. Upravo zbog te veličine Grad Slavonski Brod svake godine organizira Dane plesa u njezinu čast, kako bi i nove generacije mogle upoznati veličinu njezina djela. Iako Mia nije provela mnogo vremena u Slavonskom Brodu, njezin utjecaj na kulturni identitet grada i dalje je snažan. Manifestacija okuplja domaće i međunarodne umjetnike te svake godine nudi raznolik i bogat program, koji uključuje baletne predstave, izložbe, predavanja i radionice, čime se promiče plesna umjetnost i nasljeđe Mije Čorak Slavenske.
Izložba i vijenci
Otvorenje Dana plesa održano je u Državnom arhivu Slavonskog Broda. Izložba "20 godina manifestacije Dani plesa u čast Miji Čorak Slavenskoj" pružila je posjetiteljima jedinstven uvid u povijest manifestacije. Izloženi su bili arhivski materijali koji prate razvoj događaja tijekom dva desetljeća, uključujući fotografije, plakate, videozapise i osobne predmete Mije Čorak Slavenske, posuđene iz obiteljskih arhiva. U toj retrospektivi posjetitelji su mogli vidjeti kako su Dani plesa postali prepoznatljivi ne samo u Hrvatskoj nego i u međunarodnim kulturnim krugovima, posebno u svijetu baleta.
Program je nastavljen polaganjem vijenca kod spomenika Miji Čorak Slavenskoj na Trgu Stjepana Miletića. Taj je trenutak poseban izraz poštovanja prema baletnoj divi, koja je unatoč svom međunarodnom uspjehu uvijek ostala povezana s rodnim gradom. Okupljene je taj čin podsjetio na važnost očuvanja kulturne baštine i nasljeđa koje je Mia ostavila hrvatskom i svjetskom baletu. "Ljepota, gracija i harmonija" bile su riječi kojima je francuski tisak 1938. opisao Miju, a te se riječi i danas često koriste kada se govori o njezinoj umjetničkoj ostavštini.
Mija Čorak Slavenska nije bila samo prva hrvatska primabalerina nego i jedna od rijetkih koja je dosegla status svjetske baletne zvijezde. Nakon školovanja u Zagrebu i Parizu postala je stalna članica vodećih europskih baletnih trupa, a poslije se preselila u SAD, gdje je njezina karijera dosegla vrhunac. Uz uspješne nastupe diljem svijeta, Mia je svoj talent posvetila i pedagoškom radu, inspirirajući generacije mladih plesača. Jedno od najvećih priznanja koje je postumno primila je Emmy za dokumentarni film "Mia, a Dancer's Journey", koji je 2015. dobio priznanje u kategoriji Umjetnost i kultura. Film, koji je producirala njezina kći Maria Ramas u suradnji s kanalom PBS SoCal, donosi detaljan prikaz Mijina života i karijere ističući njezinu snagu i predanost umjetnosti.
Prvi je u sklopu Dana plesa nastupio Europa Ballett iz St. Pöltena u Austriji s baletnom predstavom "Moonwalk", inspiriranom glazbom kralja popa, Michaela Jacksona. Koreografija Petera Breuera bila je pravi umjetnički spektakl, koji je oduševio brojne posjetitelje. Predstava je spojila klasični balet s elementima suvremenog plesa, stvorivši dinamičan nastup. "Moonwalk" je priča o energiji, strasti prema glazbi i univerzalnim porukama Michaela Jacksona koje nas podsjećaju na zajedništvo, ljubav i odgovornost. Plesači Europa Balletta briljantno su prenijeli emocije glazbe na pozornicu.
- Moj cilj u ovoj produkciji je prikazati važnost glazbe. Ova produkcija pokazuje koliko je Michael Jackson volio klasičnu glazbu te kako je ona utjecala na njegovu vlastitu glazbu i izvedbu. U baletnoj produkciji sudjeluje oko 15 ljudi, dolaze iz različitih dijelova svijeta – iz Kube, Brazila, Japana, Austrije i drugih zemalja - izjavila je Sarah de Luca, jedna od glavnih solistica.
Posebno oduševljenje publike izazvao je Benjamin Skupies, koji je utjelovio lik Michaela Jacksona.
- Ovo mi je već šesta sezona s Europa Balletom. Peter Breuer i ja radimo zajedno već osam godina, a "Moonwalk" je specifična i vrlo popularna koreografija diljem svijeta. Uvijek se osjećam potpuno uronjenim u ulogu, baš kao Michael Jackson. Peter želi prikazati kako glamurozan život može biti težak iza scene, a ta dualnost čini ovu produkciju posebnom - izjavio je Skupies.
Na čelu Europa Balletta je Michael Fichtenbaum, umjetnički direktor koji je svoj život posvetio baletnoj umjetnosti i obrazovanju mladih plesača. Fichtenbaum, koji je osnovao Europa Ballett 1991., svojim radom povezuje različite kulturne tradicije i stvara platformu za međunarodnu suradnju.
Na 21. Danima plesa u Centru mladih u Slavonskom Brodu izvedena je i plesna predstava "Kap na dlanu", koju su izvele tri iznimne plesačice iz Umjetničke organizacije Irida: Lucija Mikas, Kristina Lisica i Anđela Bugarija. Publici je donijela fascinantnu interpretaciju mitoloških priča i narodnih običaja vezanih uz vodu. Predstava se temelji na ideji očuvanja vode kao elementa života, s naglaskom na našoj povezanosti s prirodom. Izvedbom su plesačice simbolično oživile mitološke likove nimfi, čuvarica izvora, svojim pokretima i prisutnošću na sceni prenoseći emocionalnu i duhovnu povezanost s vodom. Scena je ispunjena mistikom, a plesačice, prekrivene velom, donose u prostor simboliku plavetnila i nečujnog mrmora vode, koja iz dubine izvora dopire do svakog bića. Voda je u toj predstavi predstavljena kao izvor života koji, kada se naruši ravnoteža, može postati sila uništenja. Predstava nosi jasnu ekološku poruku o krhkosti prirode i potrebe za očuvanjem izvora života. Dodir s vodom u koreografskoj izvedbi simbolizira pročišćenje, ponovno rađanje, ali i nestabilnost, koja je često posljedica ljudske nebrige prema prirodi.
Jedan od najdojmljivijih trenutaka predstave bio je prikaz rituala prizivanja kiše, što vuče inspiraciju iz staroslavenskog narodnog običaja dodolice, ili, kako je poznat u Dalmaciji, prporuše. Tvi drevni rituali prizivanja kiše prakticirani su kako bi se spriječila suša, obnovila plodnost tla i održali izvori vode, što je savršeno uklopljeno u kontekst ekoloških tema koje predstava "Kap na dlanu" obrađuje. Upravo ti fragmenti tradicije, očuvani kroz stoljeća, inspirirali su umjetnički tim da ih ponovno oživi u suvremenoj formi.
Fragmenti tradicije
Predstava "Kap na dlanu" stvorena je u trogodišnjem procesu znanstveno-umjetničkog istraživanja koje su vodile Lucija Mikas i Anđela Bugarija. U sklopu projekta tim je istraživao prirodno i kulturno bogatstvo biogradsko-zadarskog priobalja i Ravnih kotara, s posebnim naglaskom na izvorima vode. Tijekom istraživanja surađivale su s arheologinjom Katarinom Batur i etnologinjom Lidijom Bajuk, a u razgovorima s lokalnim stanovništvom prikupljale su sjećanja, narodne običaje i staroslavensku mitologiju, što je sve utkano u ovu predstavu. Lucija Mikas, koja je ujedno i autorica projekta, pojasnila je važnost tog istraživačkog rada.
- Tema o kojoj danas govorim, kao i glavni subjekt našeg istraživanja, jest naše priobalje te sve ono što se dogodilo i što se još uvijek događa u okviru ovog projekta, koji se razvijao ukupno tri godine. U prvoj godini bavili smo se znanstveno-umjetničkim istraživanjem, čiji su izvori i ishodišta naše prirodno i kulturno bogatstvo, posebno priobalje, koje smo željeli bolje upoznati. Smatram da ono što nas oblikuje kao ljude, što mene osobno oblikuje, jest naš odnos s morem, s vodom i s malim izvorima u našim malim mjestima. Oko tih izvora kroz povijest uvijek se razvijala kultura i civilizacija. Voda je izvor života i ujedno simbolizira nastanak naših tijela i zajednica (...) Jedan od važnijih dijelova projekta bila je i etnoglazbena radionica gospođe Lidije Bajuk, koju planiramo uključiti u daljnja gostovanja i istraživanja. Projekt je nadahnut lokalnom tradicijom, uključujući ples za prizivanje kiše, dodolicu, koji je ovdje puno poznatiji nego u Dalmaciji, gdje je taj običaj poznat kao prporuša, no znatno je manje sačuvan. Fascinirala me spoznaja o postojanju takvog plesa za prizivanje kiše, koji sam prije smatrala isključivo američkom tradicijom. Ovi mali fragmenti tradicije koji su preživjeli inspirirali su nas da kroz umjetnost interpretiramo kako bismo mogli očuvati naše izvore, kulturu i prirodu. Poruka ovog projekta jest važnost očuvanja naših prirodnih izvora, da ih ne zagađujemo i ne uništavamo, već da ih čuvamo kao kap na dlanu, što je ujedno i simboličan naziv ovog projekta - izjavila je Mikas.
Predstava je prvotno izvedena na izvoru pećine na Vrani, čime je scena postala prirodni ambijent, koji savršeno odgovara temi vode i prirode. Osvjetljenje i podvodna rasvjeta stvorili su čaroban vizualni efekt koji je dočarao mističnost izvora. No predstava je nakon toga prilagođena za kazališne prostore, te izvedena u sklopu 21. Dana plesa. Njezina multimedijalnot, koja uključuje svjetlosne instalacije i iznimnu autorsku glazbu, dodatno je pojačala emocionalni naboj predstave. Glazbu za "Kap na dlanu" potpisuje Ivar Roban Križić, talentirani glazbenik iz Beča, koji je kombinirao suvremeni izričaj s elementima tradicijske glazbe.