Objavljeno 17. studenog, 2023.
Ima li korupcije u Hrvatskoj? Jedno je od najsuvišnijih pitanja, jer naravno da ima. Štoviše, Hrvatsku se u gotovo svim relevantnijim domaćim, europskim i svjetskim istraživanjima po tome smješta u sam vrh.
Stoga će biti izuzetno zanimljivo pratiti rezultate najnovijeg istraživanja Policijske akademije u suradnji sa Službom prevencije Ravnateljstva policije i PU osječko-baranjskom te uz podršku Pravnog fakulteta u Osijeku “Percepcija građana o korupciji u Republici Hrvatskoj”. No možda novi pristup istraživanju pridonese i novim saznanjima, jer i samo je pitanje više nego složeno. Pa se i navodi: “Premda ne postoji jedna unificirana definicija korupcije, u širem smislu, korupcija se može definirati kao zlouporaba javnih ili službenih ovlasti s ciljem ostvarivanja osobnih interesa ili interesa udruženih osoba, bilo da se radi o javnom ili privatnom sektoru. Nadalje, korumpiranom osobom se smatra svaka službena ili odgovorna osoba koja radi osobne koristi ili koristi udružene skupine, kojoj pripada, zanemari opći interes koji je dužna štititi s obzirom na zakone, položaj i ovlasti koje su joj povjerene, jednako kao i građanin koji nudi ili pristaje na davanje zatraženog mita kako bi korumpirana osoba činjenjem, nečinjenjem ili propuštanjem činjenja pomogla u ostvarivanju koristi za pojedine osobe ili skupine.” Naravno, pri vrhu sumnje na korupciju uvijek su političari, državni, javni i naročito lokalni službenici. No rijetko se postavlja pitanje dokle uistinu mito i korupcija dopiru, pa se javnost obično iznenadi kada se u cijeloj toj problemtici nađu i osobe na koje se nikada ne bi posumnjalo, pa bila riječ i o minimalnim iznosima, a, među ostalima, i one koje su uvijek na društvene kritike spremne docirati, valjda neukoj javnosti. Navest ćemo samo jedan naoko banalan primjer. Naime, Uskok je podigao optužnicu protiv 14 osoba zbog davanja mita u zamjenu za neistinit upis cijepljenja protiv COVID-19. Policija je u suradnji s Uskokom odmah nakon saznanja o makinacijama s COVID potvrdama, koje su se kupovale za najmanje 100 eura, pod povećalo stavila 243 osobe, stoga se, u odnosu prema 224 (pre)ostalih, istraga zbog lažnih potvrda i dalje provodi.
Tu su, navodno, jedan fratar, pjevač Tony Cetinski, poznata sopranistica Lana Kos, vlasnik narodnjačkog kluba, direktori poznatih tvrtki, TV voditeljica i njezin suprug, privatni poduzetnici te sadašnji i bivši sportaši, turistički vodiči, veterinari, stomatolozi, taksisti...
Damir Gregorović