Objavljeno 15. rujna, 2023.
Film je nastajao čak osam godina, jer nije snimljen digitalnom animacijom, nego je sve crtano ručno
Početkom 20. stoljeća mnogi norveški istraživači upustili su se u otkrivanje Sjevernog pola, do tada potpuno neistraženog područja na Zemlji. Jedan od najslavnijih bio je Roald Amundsen, slavni Norvežanin koji se 1926. s Talijanom Umbertom Nobileom i njegovim danas već slavnim psićem Titinom upustio u avanturu osvajanja Sjevernog pola cepelinom.
Animirani film “Titina: Avantura na Sjevernom polu” zabavna je i uzbuljiva istinita priča o tom gotovo zaboravljenom putovanju. Riječ je o šarmantnom portretu apsurdnih avantura i ljudskih emocija viđenih očima malog, iznimno simpatičnog terijera Titine. Film je režirala Kajsa Næss, kojoj je ovo animirani prvijenac, a priču je otkrila sasvim slučajno - prilikom obiteljskog božićnog šopinga.
- Sve mi se to učinilo vrlo zanimljivim. Ako ste Norvežanin i imate psa i želite ga povesti sa sobom na polarno područje, od tih pasa očekujete da rade. Zbog toga oni moraju biti veliki i snažni. A ovdje imamo malog psa terijera koji je stigao na Sjeverni pol. Sve je to bilo jako čudno, gotovo komično, i dodalo je dašak avanture ovoj herojskoj priči - u jednom je intervjuu izjavila redateljica Næss.
Priča filma prati talijanskog kreatora cepelina Umberta Nobilea, koji uživa u mirnom životu sa svojim voljenim psićem Titinom, koji ga je šarmirao kada ga je odlučio spasiti na ulicama Rima. Jednoga dana norveška istraživačka superzvijezda Roald Amundsen zove Umberta i naručuje cepelin kako bi osvojio Sjeverni pol. Nobile u tome vidi priliku da se i on upiše u povijest. Sa sobom povede psa Titinu, te njih troje krene u ekspediciju na posljednje neotkriveno mjesto na Zemlji. Njihova potraga je uspješna, ali kao posljedica nastaje svađa između dva istraživača o tome tko će preuzeti slavu... Kroz oči četveronošca Titine razotkrit će se istinita priča o trijumfu i porazu.
Proces nastanka filma “Titina: Avantura na Sjevernom polu” trajao je čak osam godina, jer ovo djelo nije snimljeno digitalnom animacijom, kao što je to slučaj s većinom današnjih animiranih filmova, nego je sve isključivo crtano ručno. Iza filma stoje veliki norveški produkcijski studio Mikrofilm i belgijski koproducent, studio Vivi Film. Mikrofilm je kompanija koja je 2006. producirala kratki animirani film “The Danish Poet”, koji je osvojio Oscara u toj kategoriji, a Vivi Film je do sada imao dvije animacije nominirane za Oscara u kategoriji dugometražnog animiranog filma - “The Triplets of Belleville” iz 2003. i “The Secret of Kells” iz 2009. godine. Udruživanjem ta dva velika europska producentska studija za animaciju šalje se jasna poruka - “Titina: Avantura na Sjevernom polu” sasvim sigurno naći će se na listi onih uradaka koji će biti u uskom krugu favorita za nominacije za predstojeću nagradu Oscar. Riječ je, također, o jednom od najskupljih norveških animiranih filmova uopće - produkcijski budžet iznosio je 7,3 milijuna eura.
Ovaj animirani hit do danas je prikazan na mnogim uglednim međunarodnim festivalima, pogotovo onima koji su posvećeni animaciji. Osvojio je brojne nagrade i priznanja te pobrao hvalospjeve najprije domaće, a nakon toga i međunarodne kritike, a mnogi su istaknuli da je riječ o “čarobnom filmu s povijesnim obratom u kojem rukom nacrtana animacija pridonosi poetičnosti koja učestalo nedostaje digitalno animiranim crtićima”. Uz to što je riječ o animiranom filmu, u njemu se koriste i originalne arhivske snimke pravog putovanja, što cijelu priču podiže na nivo više. Zanimljivo je spomenuti i to da je psić Titina dvadesetih godina, nakon uspješno obavljene ekspedicije, postao slavan, i to do te mjere da je posjetio Bijelu kuću i japanskog cara (gdje se pomokrio na tepih), a o njemu je napisana i posebna kolumna u New York Timesu.
”Titina: Avantura na Sjevernom polu” puno je više od samo animiranog filma za djecu i odrasle; to je edukativna priča ispunjena humorom i avanturom, uz nešto melankolije, upakirana u fantastičnu avanturstičku ekspediciju prema kojoj ni jedan gledatelj neće ostati ravnodušan. Film je u hrvatska kina stigao 14. rujna. T. Kvorka