HRVATSKA BEZ FINALA SVJETSKOG PRVENSTVA

Neefikasne Barakude igraju "utješni" susret za broncu
Objavljeno 2. srpnja, 2022.
Španjolci su odličnom obranom gotovo 15 minuta ostavili naše vaterpoliste bez pogotka

Hrvatska vaterpolska reprezentacija nije se uspjela plasirati u finale Svjetskog prvenstva u Mađarskoj. Kobna za Barakude, kao i prije tri godine u polufinalu SP-a u Guangjuu, bila je Španjolska, koja je u polufinalu slavila sa 10:5 te tako izborila svoje sedmo finale, drugo uzastopno u kojemu će igrati s braniteljem naslova Italijom. Tako ćemo u borbi za zlato gledati reprizu finala s prošlog SP-a, dok će Hrvatska utjehu potražiti u utakmici za treće mjesto protiv Grčke u nedjelju (14.30).

Nažalost, nakon što se momčad Ivice Tucka tijekom prvenstva dizala iz susreta u susret, a odličnom četvrtfinalnom predstavom protiv Srbije potvrdila kako ima kvalitetu za sam vrh, u polufinalu je napadački ostala potpuno neučinkovita. Obrana je bila dobra, na trenutke i vrlo dobra, no napad je "zaštekao", a pogotovo je bila vrlo loša realizacija igrača više. Od kraja prve pa do sredine treće četvrtine Barakude su gotovo 15 minuta ostale bez pogotka, a tako se ipak ne može do finala. Šteta, no treba smoći snage i u nedjelju napraviti sve da se nastavi sjajan rekordni niz te osvoji osma uzastopna medalja na svjetskim prvenstvima.

Samo 16 sekundi bilo je potrebno Španjolcima da postignu prvi pogodak, preko Munarriza, no ekspresno je uzvratila i Hrvatska. Prvog igrača više realizirao je Žuvela, nakon čega smo imali i dva napada za prvo vodstvo. Neuspješno, što su Španjolci iskoristili i brzinski golom Bustosa za novo vodstvo svoje reprezentacije. Ni ono nije dugo trajalo, jer je Bukić u idućem napadu također vrlo brzo iskoristio našu drugu brojčanu prednost te pogodio za 2:2. U 7. minuti Hrvatska je konačno i povela, nakon što je Popović spasio našu mrežu u situaciji s igračem manje uslijedila je brza akcija Barakuda, dok se Španjolci još nisu stigli posložiti. Marinić Kragić bio je asistent, a Kharkov strijelac za 3:2 u 7. minuti. Imali smo potom i napad za "plus dva", ali je lob Marinića Kragića bio neprecizan pa se nakon realiziranog španjolskog igrača više preko Mallaracha na prvi odmor otišlo sa 3:3. Teško je bilo tada predvidjeti da ćemo na prvi sljedeći hrvatski pogodak morati čekati sve do polovine treće četvrtine. Naime, loša realizacija u drugoj najvjerojatnije nam je i odnijela finale, iako se još imalo dosta za igrati. No promašaji su očito unijeli nervozu u naše redove, a potpuno smo razbranili Aguirrea, koji je na kraju skupio 12 obrana, uključujući i nekoliko čistih zicera. Serija neiskorištenih igrača više krenula je početkom druge dionice, a da bude još gore, Španjolci su nas odmah dodatno kažnjavali te s dva pogotka Granadosa u 11. poveli 5:3. Apsolutno ništa nije polazilo za rukom našim vaterpolistima u napadu, redale su se neiskorištene brojčane prednosti, čak četiri u drugoj četvrtini, a ništa se nije poboljšalo ni u trećoj. Propala nam je i čista kontra, Aguirre je činio čuda na svom golu i rezultat svega bilo je 6:3 za Španjolsku u 21. Golgetersku je sušu nakon gotovo 15 minuta konačno prekinuo Bukić, još smo zapucali dvije brojčane prednosti, no golom Bašića u posljednjih smo osam minuta ipak ušli s dostižnih 5:7.

No sve je bilo uzalud kada u napadu jednostavno ništa nije uspijevalo. I u toj smo dionici ostali "suhi", pa je na kraju Španjolska s dva pogotka Granadosa i jednim Mallaracha stigla do uvjerljive pobjede.

Goran Roguljić
Španjolska*10

Hrvatska*5

BUDIMPEŠTA - Nacionalni plivački stadion "Alfred Hajos". Gledatelja: 3500. Suci: Boris Margeta (Slovenija) i Frank Ohme (Njemačka).

ŠPANJOLSKA: Aguirre (12 obrana), Munarriz 1, Granados 4, Sanahuja 2, De Toro, Larumbe, Famera, Cabanas, Tahull, Perrone, Mallarach 2, Bustos 1, Lorrio.

HRVATSKA: Bijač (2 obrane), Fatović, Krapić, Lazić, Bukić 2, Vukičević, Žuvela 1, Marinić Kragić, Vrlić, Bašić 1, Kharkov 1, Popadić (5 obrana).

IGRAČ VIŠE: Španjolska 4-11, Hrvatska 2-12; PETERCI: Španjolska -, Hrvatska -

REZULTAT PO ČETVRTINAMA: 3:3, 2:0, 2:2, 3:0.