ZANIMLJIVO I NA COPA AMERICI

Amerika se zagrijava za Mundijal 2026., pljušte kritike sa svih strana
Objavljeno 23. lipnja, 2024.
U fokusu europskog nogometa je smotra u Njemačkoj, a zanimljivo je i na drugoj strani svijeta, a Americi. Ondje se okupilo 16 najboljih nogometnih reprezentacija iz Sjeverne i Južne Amerike, na popularnoj Copa Americi. Nakon pobjede Argentine nad Kanadom od 2:0 i remija Čilea i Perua (0:0) u skupni A, odigrane su i obje utakmice u grupi B. Pogotkom Gerarda Arteage u 68. minuti Meksiko je pobijedio Jamajku sa 1:0 na stadionu NRG u Houstonu, a dvoboj je zasjenila teška ozljeda meksičkog kapetana Edsona Alvareza. Unatoč pobjedi, koju su teškom mukom izborili, Meksikanci su teren napustili s osjećajem nelagode zbog Alvarezove ozljede, koji je u suzama u prvom poluvremenu odšepao s terena. Meksiko sad putuje u Inglewood, na sljedeću utakmicu, protiv Venezuele, koja je na rasporedu 26. lipnja. U drugoj utakmici dana Venezuela je priredila iznenađenje i nakon preokreta pobijedila Ekvador sa 2:1 u Santa Clari u Kaliforniji. Venezueli je pomoglo što je velik dio susreta igrala s igračem više, nakon što je kapetan Ekvadora Enner Valenca u 22. minuti zbog izravnog crvenog kartona (brutalni start na Josea Martineza) morao van s terena. Ekvador je ipak poveo u 40. minuti golom Jeremyja Sarmienta. Venezuela je iskoristila brojčanu prednost nepunih deset minuta nakon odmora, te zahvaljujući prvo Jhoneru Cadizu (65), a potom i Eduardu Bellu (74) preokrenula za pobjedu. I. Li.
NIZ KRITIKA
Amerika će 2026. biti domaćin Svjetskog prvenstva, a već nakon prvih utakmica Copa Americe stiže niz kritika na račun organizacije. Amerikanci su se prihvatili Cope kako bi se pripremili za Mundijal 2026., ali očito mnogo toga ne štima, jer iz redova reprezentacija stiže dosta kritika na mjesto održavanja natjecanja. Problem su poluprazni stadioni i loši tereni. Kvalitetu terena “popljuvali” su Argentinci, a peruanski izbornik Jorge Fossati kazao je kako je teren AT&T stadiona u Dallasu bio katastrofa i da je kumovao ozljedi Luisa Advincule u susretu s Čileom. Jedan od najvažnijih meksičkih igrača Edson Álvarez teren je napustio šepajući, a krivnja za to je opet pripisana terenu.