Regija
OTEŽAN HUMANITARNI RAD

Kako poskupljenja rastu, tako se broj donacija smanjuje
Objavljeno 6. srpnja, 2022.
Udruga “Prijatelji sv. Martina” potpisala je ugovore s Osječko-baranjskom županijom i Belim Manastirom
BELI MANASTIR



Stotinjak obitelji iz Belog Manastira i njegovih prigradskih naselja i nadalje poprilično ovisi o osnovnim životnim namirnicama po koje odlaze u prostorije udruge “Prijatelji svetog Martina” u Osječkoj ulici.



Ulje, brašno, tjestenina, razne konzerve i higijenske potrepštine samo su dio ‘’asortimana’’ njihove socijalne trgovine u Belom Manastiru, u koju spomenuti artikli stižu isključivo donacijama fizičkih ili pravnih osoba. No, kao i svakog ljeta, primjetan je nedostatak pojedinih namirnica, koji je dodatno pospješio val enormnih poskupljenja, kako osnovnih namirnica tako i energenata te svega ostaloga izravno i neizravno vezanoga uz socijalnu trgovinu i humanitarni rad te udruge, koja o sličnoj trgovini skrbi i u Popovcu, ali uz znatno manji broj korisnika nego što ih je u jedinom baranjskom gradu.

- Iz iskustva znamo da se ljeti smanjuje broj donacija, no u posljednje vrijeme količina prikupljenih namirnica drastično je smanjena. Poskupljenja i prikupljanje donacija u potpunoj su korelaciji. Što su veća poskupljenja, manje toga prikupimo. Navest ću primjer naših humanitarnih akcija ispred Konzuma koje provodimo svake treće subote u mjesecu. Svojevremeno je vrijednost doniranih namirnica bila između tisuću i tri tisuće kuna, a sada je nekoliko stotina kuna - kaže Igor Jakobfi, predsjednik udruge. Ponavlja kako je osnovni razlog u činjenici da ljudi imaju sve više svojih problema, nerijetko povezanih s ekonomskim stanjem, pa manje razmišljaju o ostalima, a što se najbolje vidi upravo tijekom subotnjih akcija…

Jakobfi dodaje kako se konstantno muče i ‘’mudruju’’ u potrazi za novim donatorima. Nažalost, veće hrvatske tvrtke i nadalje ne sudjeluju u njihovim humanitarnim akcijama. Iznimka je Dukat, koji im jednom mjesečno dovozi dio svog asortimana. Prošlog su mjeseca potpisali ugovore s Osječko-baranjskom županijom i Gradom Belim Manastirom za financiranje projekta “Socijalna trgovina”. Iz županijskog proračuna odobreno je približno 24.000, a iz gradskog 8000 kuna. Inače, vrata socijalne trgovine otvorena su u travnju 2015., a broj korisnika je više-manje konstantan i kreće se između 200 i 250 ljudi. Njihovim se korisnikom može postati prema utvrđenim kriterijima.

Ivica Getto
U Pančićevoj pranje, sušenje i glačanje
Sadašnji članovi udruge još su 2013. zaključili kako je gotovo trećina stanovnika Belog Manastira bez stalnog izvora primanja. U suradnji s Caritasom Župe svetog Martina počeli su prikupljati i dijeliti hranu. Potrebe su iz dana u dan bile sve veće i u akciju se počelo uključivati više ljudi. Skladište u koje su odlagali prikupljene donacije postalo je pretijesno, pa su zbog toga odlučili osnovati udrugu, a nešto kasnije i otvoriti prvu baranjsku socijalnu trgovinu…

Usporedno sa socijalnim trgovinama provode EU projekt “Prema sigurnoj socijalnoj budućnosti”, u sklopu kojega su nabavili perilicu i sušilicu rublja. U iznajmljenoj prostoriji u Pančićevoj ulici, naime, moguće je pranje, sušenje i glačanje rublja...

Možda ste propustili...
Najčitanije iz rubrike