OSVRT NA 9. KOLO HT PRVE HNL

Preokreti, drame i zavidna efikasnost
Objavljeno 20. rujna, 2021.
Sjajno je bilo 9. kolo HT Prve HNL. Još da se odigrao šlager našeg prvenstva Hajduk - Dinamo, dojam bi vjerojatno bio još bolji. No najveći derbi hrvatskog nogometa nije odigran jer je Dinamo zbog europskih obveza zatražio i dobio odgodu na koju ima pravo na temelju propozicija natjecanja. No, kad smo već ostali uskraćeni za vjerojatno sjajan dekor koji bi vladao na Poljudu, ostale momčadi pobrinule su se za brojna uzbuđenja. U četiri odigrana susreta postignuto je čak 14 pogodaka ili 3,5 po utakmici u prosjeku, a dodatni začin toj efikasnosti bile su dramatične utakmice u kojima su se događali čudesni preokreti, a pogodci su padali duboko u sudačkoj nadokandi. Vjerojatno najluđu utakmici vidjeli su gledatelji u Gradskom vrtu gdje su igrali Osijek i Gorica. Do 75. minute bila je to jedna klasična utakmica u kojoj su gosti vodili s 1:0 i ništa nije kpozoravalo na to kakav će se show dogoditi u posljednjih 20-ak minuta. U tom razdoblju postignuta su još četiri pogotka. Osijek je prvo izjednačio, pa je Gorica devet minuta prije kraja opet došla u vodstvo, a onda je uslijedio nevjerojatan comeback bijelo-plavih koji je zaključio Danijel Lončar pogotkom u 93. minuti za pobjedu Osijeka. Čista ludnica. Nešto slično dogodilo se i u susretu Hrvatski dragovoljac - Rijeka. Riječani su dominirali, ali su na odmor otišli s dva pogotka minusa. Međutim, nije tajna kako je Rijeka ove sezone kraljica preokreta, pa je u nastavku utakmice opravdala taj epitet. Uspjela je izjednačiti, a u samoj završnici postići i treći pogodak koji bi joj donio pobjedu, no na intervenciju VAR-a Vučkićev gol opravdano nije priznat jer je postignut iz malog zaleđa. Drame nije nedostajalo ni u derbiju začelja između Slaven Belupa i Istre 1961. Koprivničani su imali sve u svojim rukama. Vodili su s 1:0 pogotkom Ivana Krstanovića s bijele točke. Tom veteranu HNL-a bio je to 111. prvenstveni pogodak, kojim se izjednačio s Joškom Popovićem na trećem mjestu liste strijelaca svih vremena u našem prvenstvu. Uz rezultatsku, Koprivničani su od 40. minute imali i brojčanu prednost jer je isključen Navarro. Činilo se kako bodovi sigurno ostaju u Koprivnici, ali se onda ukazao Perković i u četvrtoj minuti sudačke nadoknade Puljanima osigurao vrlo vrijedan bod, a treneru Slaven Belupa Zoranu Zekiću proizveo još poneku sijedu dlaku. Dobar se nogomet igrao i na Šubićevcu, gdje je Šibenik na krilima svojih krila svladao Lokomotivu. "Lokosi" su bili čak i bolja momčad, ali dvaput ih je matirao Antonio Marin, koji je prošle sezone nosio baš njihov dres, a pri tome mu je znatno pomogao Antonio Jakoliš, koji od dolaska iz Hajduka na posudbu u šibenske redove igra kao preporođen. Nakon svih tih uzbuđenja doista je šteta što nije odigran derbi u Splitu jer to bi definitivno bila točka na "i" ovog rijetko uzbudljivog nogometnog vikenda u HNL-u.

Isto tako je šteta što je ta silna uznuđenja s tribina gledalo jako malo gledatelja, tek njih 2817 ili 704 po susretu. Jasno, da je odigran, derbi bi znatno popravio te brojke. U HNL-u se ne igra najbolji nogomet na svijetu, ali se ima što vidjeti.

Standings provided by SofaScore LiveScore
REZULTATI 9. KOLA
Hrvatski dragovoljac - Rijeka 2:2, Slaven Belupo - Istra 1961 1:1, Šibenik - Lokomotiva 2:1, Osijek - Gorica 3:2. Odgođena je utakmica Hajduk - Dinamo.