PLIVANJE

Emma je u Tokiju bila za povijest
Objavljeno 1. kolovoza, 2021.
Završila su uvijek zanimljiva i uzbudljiva natjecanja na Olimpijskim igrama. Zvijezda Vodenog centa u Tokiju svakako je Australka Emma McKeon, koja je posljednjeg dana natjecanja osvojila još dvije zlatne medalje, na 50 metara slobodno i ženskoj štafeti 4x100 m mješovito, te postala prvom plivačicom u povijesti koja je na jednim Igrama osvojila sedam medalja, od čega su dva pojedinačna i tri štafetna zlata te po jedna pojedinačna i jedna štafetna bronca.

Amerikanac Caeleb Dressel postao je najuspješnijim plivačem u Tokiju s tri pojedinačna zlata (50 m i 100 m slobodno, 100 m leptir) i dva u štafetama (4x100 m mješovito, 4x100 m slobodno), a pritom je postavio dva svjetska i dva olimpijska rekorda. Dressel je posljednji dan plivačkih natjecanja otvorio trijumfom na 50 m slobodno s najboljim rezultatom u povijesti na olimpijskim igrama (21.07 sekundi) u ovoj disciplini i s ogromnom prednošću u odnosu na drugoplasiranog Francuza Florenta Manadoua (21.55). Broncu je osvojio Brazilac Bruno Fratus (21.57).

Ono što su McKeon i Dressel napravili u sprinterskim disciplinama, na dugim dionicama je u Tokiju učinio 21-godišnji Amerikanac Robert Finke, koji je nakon zlata na 800 m osvojio i naslov olimpijskog pobjednika na 1500 m s vremenom 14:39.65 minuta. Europski prvak, Ukrajinac Mihailo Romančuk (14:40.66), osvojio je srebrnu medalju, a Nijemac Florian Wellbrock (14:40.91) završio je s broncom. Bez medalje ostao je branitelj naslova iz Rija de Janeira, Talijan Gregorio Paltrinieri, koji je nakon srebra na 800 m na 1500 m završio četvrti.

Plivačka natjecanja završila su štafetnim utrkama 4x100m mješovito, kod žena je slavila Australija, kod plivača Amerikanci s novim svjetskim rekordom (3:26.78 minuta).