EUROPSKA LIGA ZA RUKOMETAŠE

NEXE rutinski dobio "prvo poluvrijeme" s turskim prvakom
Objavljeno 16. veljače, 2021.
Besiktas nije ugrozio pobjedu NEXE-a, a isti će suparnici snage odmjeriti i večeras u Našicama od 18.45 sati

Odradili su rukometaši NEXE-a uspješno prvi od dva susreta koja će u dva dana odigrati s Besiktasom u Našicama. Svladali su turskog prvaka 32:26 te tako stigli do treće pobjede u Europskoj ligi.

Bio je ovo susret 2. kola koji je trebao biti odigran još u listopadu. Danas (18.45 sati) iste će momčadi ponovno snage odmjeriti u našičkoj dvorani. Bit će to susret 8. kola C skupine u kojem status domaćina ima Besiktas.

Turski velikan izaziva veće strahopoštovanje u nogometu, čak i u košarci, negoli u rukometu. Premda su, rukometni član sportskog društva istanbulskih "crno bijelih" bio je nekoliko godina sudionik rukometne Lige prvaka, znali privući kvalitetne igrače u Istanbul, pa je dres Besiktasa nosio i današnji tehnički direktor NEXE-a nekadašnji hrvatski reprezentativac Vedran Zrnić. I danas imaju jednoga Hrvata u svojim redovima. Josip Buljubašić također je poveznica NEXE-a i Besiktasa s obzirom na to da je jedno vrijeme nosio dres našičkog kluba.
Kontrola igre

Buljubašić je u Besiktasu zadužen uglavnom za obranu 6-0, s kojom su započeli utakmicu i Našičani, a središnjicu su na početku činili Halil Jaganjac i Borna Manci Mičević, dvojica bekova. Branko Tamše na početku susreta nije mijenjao igrače iz prijelaza iz faze napada u obranu i obratno. To je tek učinio kada je umjesto Manci-Mičevića u igru ubacio Rodina, a u obranu je stao Alen Blažević. Ponovno je slovenski trener na klupi NEXE-a već u prvom poluvremenu prilično izmijenjao momčad. Nije se to osjetilo na rezultatu. NEXE je kontrolirao igru, povećavao prednost koja je u 20. minuti, nakon pogotka Jelinića iz kontranapada, prvi put iznosila šest pogodaka razlike (12:6). Ponovno je bio raspoložen Jaganjac. U prvom poluvremenu postigao je pet pogodaka, a ono što je ipak pokazivalo da igrači NEXE-a nisu sto posto koncentrirani jest izvođenje sedmeraca. Prvo je promašio Mileta, ali je pogodio iz popravnoga, da bi potom udarac sa sedam metara Keviću također obranio Turan. Ipak, pet pogodaka prednosti do odmora jasno je dočaravalo kako je NEXE ipak kvalitetnija momčad, pa se takvi propusti nikako nisu mogli odraziti na rezultat.

Dosta kontri

Slično je Tamše rasporedio minutažu i u drugom poluvremenu kojeg je NEXE započeo u istoj sedmorci kao i na početku susreta. Jaganjac je nastavio u istom ritmu, a čvrsta obrana i guranje igrača Besiktasa pod svaku cijenu na crtu i na robusnog Demirezena omogućilo je domaćinima i još više kontri u drugom poluvremenu. Dvije takve situacije nije iskoristio mlado desno krilo NEXE-a Fran Mileta, pa je odmah zamijenjen Vidom. Valjda i kako bi podsjetili igrače Besiktasa kako NEXE ima svoga Vidu! Bilo je jasno kako Besiktas ne može ugroziti NEXE, a vjerujemo kako će slično biti i danas u drugom ogledu NEXE-a i Besiktasa. Kako im za manje od 24 sata predstoji novi obračun, jasno je kako nije bilo potrebe držati nositelje igre do kraja susreta. Tako je u 53. minuti Jaganjac ipak završio na klupi. Stao je ovaj put na devet pogodaka. Umjesto njega prigodu zaigrati dobio je i iskusni Saša Barišić-Jaman, koji je svoja dva pogotka postigao iz sedmerca. Zanimljiva situacija viđena je i u završnici susreta. Na poziciji pivota kod NEXE-a stao je Alen Blažević, Popularnog Ćiru sjećamo se i kao vrlo ubojitog lijevog vanjskog, ali je igrajući godinama u Pick Szegedu postao specijalist za obranu. Kao takav zimus se vratio u Našice kako bi u tom dijelu najviše pomogao NEXE-u u ispunjenju svojih ambicija.

Krešimir Lacković
NEXE *32 (18)

BESIKTAS *26 (13)

NAŠICE – Dvorana OŠ Kralja Tomislava. Suci: Aleksandar Jović I Nedim Arnautović (BiH).

NEXE: Car (12+0), Radovanović, Bakić 1, Mileta 1, Barišić-Jaman 2(2), Jelinić 3, Vida 2, Manci-Mičević 2, Blažević, Severec 1, Kević 2, Rodin 4, Tomić 3, Jaganjac 9, Markušić 1 i Pribetić 1.

BESIKTAS: Turan (7+2), Kasarci, Hacioglu 1, Buljubašić, Arifoglu, Ilanc 2, Demirezen 7, Bicer 4, Kaabeche 1, Ersin 3, Gunay, Keser, Done 7(4) i Bilim 1.

SEDMERCI: NEXE 4(2), Besiktas 4(4); ISKLJUČENJA: NEXE 10 minuta (Pribetić 2+2, Severec 2, Jelinić 2, Blažević 2), Besiktas 6 minuta (Turan 2, Ersin 2, Demierezen 2).