Novosti
VUČIĆ SE OGLUŠIO NA PORUKE IZ KNINA

"Ne pada nam na pamet da sudjelujemo u proslavi Oluje"
Objavljeno 7. kolovoza, 2020.

Poruke hrvatskog državnog vrha o potrebi normalizacije odnosa Hrvatske i Srbije poslane s proslave 25. obljetnice Oluje kao i odlazak potpredsjednika Vlade RH Borisa Miloševića u Knin nisu doprli do srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića. On je na konferenciji za novinare u petak ocijenio kako su Srbi u Hrvatskoj odluku o sudjelovanju u obilježavanju Oluje trebali donijeti sa Srbijom, ali da se Srbiju ne može uvući u proslavu.


"Žao mi je ako je bilo užasnih napada na Miloševića, nisam ih ja organizirao, ali ako očekuju podršku tom činu - neće je dobiti. Da uvlačite Srbiju u proslavu Oluje - u tome nećemo sudjelovati", rekao je Vučić. Ocijenivši kako je odlazak predstavnika Srba u Hrvatskoj Borisa Miloševića na obljetnicu Oluje bila "suviše važna stvar", Vučić je ponovio svoje stajalište da je ta akcija "najveće etničko čišćenje na tlu Europe poslije Drugog svjetskog rata". "Trudim se da ni jednom riječi ne kažem loše o onome i onima koji su odlazili na proslavu - mi smo imali komemorativni skup s Republikom Srpskom, a oni proslavu Dana pobjede u Kninu i odlučili su da nazoče tome", rekao je Vučić. On je ocijenio kako je odlazak Borisa Miloševića u Knin doveo do toga da djeluje kako Srbi "nisu jedinstveni" u ocjeni Oluje u kojoj je protjerano više od 200.000, a ubijeno ili nestalo više od 2000 Srba. "Nemojte tjerati jednu državu da se suglasi s nečim zato što bi se to nekome negdje svidjelo... U redu je da se mirimo, ali da to slavimo, ne pada mi na kraj pameti. Oni što su slavili, nek objasne narodu što su slavili", rekao je Vučić.


On je poručio i da Miloševićeva odluka da ode u Knin "neće promijeniti" odnos Srbije i Republike Srpske prema Srbima u Hrvatskoj. Vučić je, na pitanje kako komentira izjavu hrvatskog veleposlanika u Beogradu Hidajeta Biščevića da Srbi u Hrvatskoj imaju veća prava nego Hrvati u Srbiji, ocijenio "logičnim" da veleposlanik tako misli, ali da njegove tvrdnje odudaraju od činjenica. Govoreći o položaju srpske manjine u Hrvatskoj, Biščević je ocijenio kako srpska javnost nije dovoljno upoznata s pravima i stvarnim položajem srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj koji je, prema njegovoj ocjeni, bolji od položaja hrvatske manjine u Srbiji. Vučić je istaknuo da je od 26 dogovorenih točaka Srbija ispunila 25, Hrvatska nije ni jednu, pobrojivši da je srbijanska vlast učinila sve što je hrvatska zajednica tražila za kuću bana Jelačića, riješila imovinske odnose, davala novac i sve što je traženo. Istaknuvši da se broj Srba u Hrvatskoj i Hrvata u Srbiji ne može mjeriti, on je kazao da Srbija sve što čini ne mjeri po broju ljudi, nego po tome što želi postići.
Srbija, kako je naveo, sada traži model povrata hrvatskog doma u Sremskoj Mitrovici i nudi zakup na 50 godina po cijeni od jednog dinara na mjesečnoj razini. Istaknuo je gradnju Doma kulture u Tavankutu, te i osnivanje obrazovnog centra u Suboticu. Vučić je ustvrdio da je u Srbiji deseterostruko manje incidenata i napada na imovinu i ljude, nasuprot napadima na automobile sa srpskim registracijskim oznakama u Hrvatskoj.


M.Flego/Hina
MEDIJI I ULICE
Vučić je ustvrdio kako se protiv njega u Hrvatskoj vodi medijski linč te da je u Srbiji protiv njega napisano 1014 tekstova vezanih uz obljetnicu Oluje, što će njegovi suradnici analizirati. Predsjednik Srbije drži da takav odnos medija nije slučajan. "Ako mi kažete da je to slučajno, da nije organizirano - ‘ajte, molim vas", prokomentirao je srbijanski predsjednik. "Pokažite mi ijedan hrvatski medij koji je rekao neku pristojnu riječ o onome što se događalo u Rači (obilježavanje Oluje u Republici Srpskoj)", požalio se Vučić. "Kod nas nemate ulice nikoga tko bi imao takav ugled poput Mile Budaka, koji je za Hrvate govorio nešto što je on govorio za Srbe, kao što je ‘Srbe na vrbe‘. Tih ulica u Srbiji nema, a u 17 gradova u Hrvatskoj ima", istaknuo je on.
Možda ste propustili...