Novosti
WHO O PANDEMIJI KORONAVIRUSA

Ljeti nismo zaštićeniji, još nema znakova da je ovo sezonska bolest
Objavljeno 29. srpnja, 2020.
Čini se da godišnja doba ne utječu na razvoj pandemije koronavirusa, navela je u utorak Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i upozorila da je pogrešno vjerovati da smo ljeti zaštićeniji. "Čini se da godišnja doba ne djeluju na prijenos virusa, koji je usmrtio više od 650.000 osoba u svijetu i zarazio više od 16 milijuna", izjavila je glasnogovornica organizacije Margaret Harris na kratkom virtualnom briefingu.


Kao primjer navela je da je u jednoj od najzahvaćenijih zemlja na svijetu, Sjedinjenim Državama, sada ljeto, a drugi najpogođeniji je Brazil, gdje je zima. "Čini se da se dugo zadržalo uvjerenje da je virus sezonski, ali moramo zapamtiti da se radi o novom virusu i makar se radi o respiratornom virusu, koji su povijesno sezonski, ovaj se ponaša drukčije", inzistirala je. Podsjetila je na uvjerenje da je opasnost od zaraze manja ljeti i ponovila da je "ljeto problem, jer taj virus voli sva godišnja doba". Napomenula je da je spoj virusa gripe, koji je sezonski i vlada zimi, i novog koronavirusa zabrinjavajući i mogao bi povećati pritisak na zdravstvene sustave. "Svima preporučujemo da se cijepe protiv gripe", savjetovala je.


Tvrtke Moderna Inc i Pfizer Inc objavile su u ponedjeljak da su ušle u treću fazu testiranja cjepiva za COVID-19 na po 30 tisuća sudionika, koja bi mogla omogućiti dobivanje odobrenja od regulatornog tijela te raširenu uporabu do kraja ove godine.
Riječ je o prvim studijama kasne faze pokusa koje su dobile podršku od Trumpove administracije u cilju ubrzavanja razvoja mjera suzbijanja novog koronavirusa, što je učvrstilo nade da će učinkovito cjepivo zaustaviti pandemiju. Oba kandidata za cjepivo oslanjaju se na novu tehnologiju koja omogućuje brži razvoj i proizvodnju negoli tradicionalne metode proizvodnje cjepiva, ali nemaju dugo razdoblje praćenja. Takozvano mRNA cjepivo "uči" imunološki sustav prepoznati i neutralizirati koronavirus oponašanjem njegove površine. Moderna je od američke vlade za razvoj cjepiva dobila gotovo milijardu dolara. Pfizer je s američkom vladom potpisao oko dvije milijarde dolara vrijedan sporazum o prodaji cjepiva za 50 milijuna ljudi pokaže li se da je učinkovito. Trenutno se u različitim fazama razvoja nalazi više od 150 potencijalnih cjepiva za koronavirus, od čega se s dvadesetak već provode klinička ispitivanja na ljudima. Ravnatelj američkog Nacionalnog zdravstvenog instituta (NIH) Francis Collins rekao je da bi Moderna, nakon što se i ako se cjepivo pokaže sigurnim i učinkovitim, mogla imati spremne desetke milijuna doza. Pfizer je priopćio da bi, ako testiranje bude uspješno, mogao već u listopadu zatražiti odobrenje regulatora te do kraja godine isporučiti cjepiva za 50 milijuna pacijenata. Pfizer planira do kraja 2021. proizvesti oko 1,3 milijarde doza cjepiva, a Moderna, prema riječima izvršnog direktora Stephanea Bancela, cilja na proizvodnju 500 milijuna do jedne milijarde doza godišnje, počevši od 2021. Anthony Fauci, vodeći američki stručnjak za zarazne bolesti, kazao je kako su rezultati testiranja u Moderni mogući čak i prije studenoga.


Hina
Drugi val?
Njemački institut Robert Koch upozorio je u utorak na nagli porast broja zaraženih i apelirao na građane da se drže mjera borbe protiv širenja virusa. "Najnoviji razvoj događaja u Njemačkoj meni i svima nama u institutu zadaje velike brige", rekao je Lothar Wieler, direktor te glavne epidemiološke institucije. Iako se vjerovalo da je epidemija pod kontrolom, trend broja zaraženih u Njemačkoj ide prema gore, dodao je. Nije želio reći radi li se o drugom valu zaraze u Njemačkoj, ali je kazao da je to "lako moguće".
150

potencijalnih cjepiva za koronavirus je trenutačno u različitim fazama razvoja
Možda ste propustili...
Najčitanije iz rubrike