OSVRT NA 36. KOLO HT PRVE HNL

Lokomotivi mjesto doprvaka
Objavljeno 27. srpnja, 2020.
Završilo je 29. prvenstvo HT Prve HNL čija je završnica bila vrlo uzbudljiva. Iako se već odavno znalo da je Dinamo novi prvak, a Inter Zaprešić drugoligaš, velika neizvjesnost vladala je u borbi za drugo mjesto koje je vodilo u kvalifikacije za Ligu prvaka. U posljednju, 36. rundu, tri su momčadi ušle s izgledima za osvajanje te pozicije. Osijek i Lokomotiva razračunavali su se u međusobnom okršaju, a Rijeka, koja je imala daleko lakši zadatak, trebala je svladati Istru 1961 i čekati remi u Gradskom vrtu. Rasplet je bio baš dramatičan, jer je Lokomotiva na osječkom stadionu do pobjede došla u 89. minuti i tako si osigurala “dvojku” i nastup u pretkolu Lige prvaka. Bila je to zanimljiva utakmica, posebice nakon što je Lokomotiva početkom drugog poluvremena došla u vodstvo. Nakon toga Osijek je krenuo na sve ili ništa, brzo izjednačio, a kasnije su “lokosi” bili na velikim mukama, ali su ih izdržali i onda u finišu zabili pogodak koji im je donio veliku radost, a Osječanima golemu tugu. Rijeka je svoj posao s Istrom 1961 odradila već u prvih 45 minuta kada je vodila s 3:0. Završilo je 4:2, s tim da je sva četiri pogotka za Rijeku zabio Antonio Čolak i tako će mu pripasti titula najboljeg strijelca HNL-a ove sezone, premda su isti broj golova zabili Osijekov Mirko Marić i Hajdukov Mijo Caktaš. Čolakova prednost je u tome što je od njih trojice proveo najmanje minuta na terenu. Ostali susreti bili su tek odrađivanje obveza. Hajduk je slavio lagano kod već ispalog Inter Zaprešića (4:1), a Caktaš je bio dvostruki strijelac, što je bilo jedino važno u tom susretu. Dinamo, koji je bio prilično sramežljiv nakon koronastanke, sezonu je završio pobjedom nad najugodnijim iznenađenjem nakon koronastanke Varaždinom, a u Velikoj Gorici igrači Gorice i Slaven Belupa mentalno su očito već bili na odmoru. Bio je to susret bez ikakvog natjecateljskog značaja, pa je tako i završio, miroljubivo, bez pogodaka. Dakle, rezime sezone jest da će Hrvatsku u pretkolima Lige prvaka predstavljati Dinamo i Lokomotiva, u kvalifikacije za Europsku ligu ići će Rijeka, Osijek i Hajduk, Istra 1961 prvoligaški status pokušat će sačuvati kroz dvije utakmice dodatnih kvalifikacija protiv Orijenta 1919, a putnik u Drugu HNL je Inter Zaprešić. Od sljedeće sezone, koja počinje za 20-ak dana, među prvoligaše se nakon osam godina vraća Šibenik.

U posljednjem kolu strijelci su obično uvijek raspoloženi, pa je tako bilo i ovaj put. Postignuto je 16 pogodaka ili 3,2 po susretu. Nažalost, tribine su opet bile prazne, jer je IO HNS-a zbog pogoršane epidemiološke situacije u zemlji odlučio ponovno zatvoriti vrata stadiona za navijače. Publike neće biti ni na utakmici finala Kupa koju će u Šibeniku odigrati Rijeka i Lokomotiva, 1. kolovoza, a vrlo je izgledno kako će bez nazočnosti navijača početi i 30. sezona HNL-a. D.Keler
REZULTATi
Rezultati 36. kola: Dinamo - Varaždin 2:0, Gorica - Slaven Belupo 0:0, Inter Zaprešić - Hajduk 1:4, Rijeka - Istra 1961 4:2, Osijek - Lokomotiva 1:2.

ČOLAKU TITULA NAJBOLJEG STRIJELCA
Zanimljiva je bila i bitka za titulu najboljeg strijelca HT Prve HNL. Na kraju su tri igrača završila sezonu s istim brojem pogodaka - 20. Ipak, po pravilima najbolji od jednakih je napadač Rijeke Antonio Čolak koji je na terenu proveo najmanje minuta (2508). Drugo mjesto pripada Hajdukovom Miji Caktašu (2806 minuta), a centrafor Osijeka Mirko Marić koji je najveći dio sezone bio vodeći “topnik” lige pao je na treće mjesto jer je najviše igrao (3057 minuta).