Novosti
EUROPSKA UNIJA S VELIKIM AMBICIJAMA

EK nudi Britaniji trgovinski sporazum bez presedana
Objavljeno 12. veljače, 2020.

Šefica Europske komisije u utorak je najavila ulazak u pregovore o budućim odnosima s Ujedinjenim Kraljevstvom s velikim ambicijama, uključujući trgovinski sporazum s nultim carinama i nultim kvotama za svu robu, nešto što Europska unija nikada prije nije nekome ponudila.

"Dobri stari prijatelji ne bi se smjeli zadovoljiti s manjim", kazala je Ursula von der Leyen na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu. Prema njezinim riječima, novi trgovinski model jedinstvena je ambicija u smislu pristupa jedinstvenom tržištu, ali to će značiti i recipročna jamstva i pošteno tržišno natjecanje te poštovanje okolišnih, socijalnih i radničkih standarda.

Govor britanskog premijera Borisa Johnsona početkom veljače, kada je rekao da će Velika Britanija biti predvodnik u globalnoj trgovini, nazvala je "ohrabrujućim", posebice stoga što je Johnson najavio da će njegova zemlja zadržati najviše standarde u društvenim, ekološkim ili poreznim pitanjima. Johnson je u govoru spomenuo trgovinski sporazum između Kanade i EU-a (CETA) kao jedan od mogućih modela.

"Nama se sviđa ta ideja jer je trgovinski sustav pun izazova i potrebni su nam partneri kako bi taj sustav postao pošteniji i snažniji (...) Želimo trgovinski sustav koji će s jedne strane biti otvoren, a s druge strane pošten", kazala je von der Leyen, ali i dalje ističući da teži daleko "ambicioznijem" sporazumu od CETA-e. Govoreći o sporazumima o slobodnoj trgovini, istaknula je da oni mijenjaju nesigurnost sa zdravim pravilima: otvaraju nova tržišta za mala i srednja poduzeća i na korist su ljudima. I to su, kako je kazala, bili argumenti za trgovinske sporazume s Kanadom i Japanom. "Njima se ne povećava samo razmjena roba, ideja i usluga, njima se postižu standardi, od radničkih prava do zaštite okoliša", rekla je von der Leyen ističući načelo "pravednosti" u globalnom gospodarskom sustavu. Ursula von der Leyen se, međutim, "iskreno iznenadila" što je Johnson spomenuo i mogućnost uspostave trgovinskih odnosa koji bi bio sličan odnosima s Australijom. EU, kao jedinstveno tržište od 440 milijuna ljudu, i Australija još uvijek nisu potpisali sporazum o slobodnoj trgovini te trenutno trguju prema pravilima Svjetske trgovinske organizacije.

"Ako je to britanski izbor, nama je i to u redu (...) Naravno, Ujedinjeno Kraljevstvo može se zadovoljiti i s manjim, ali osobno sam uvjerena da moramo biti ambiciozniji", rekla je. H
“UZ PRAVA DOLAZE I OBVEZE ZA SVE”
Većina zastupnika u Europskom parlamentu u svojim je obraćanjima istaknula da je nužno zadržati cjelovitost i uspješno funkcioniranje unutarnjeg tržišta, carinsku uniju te četiri slobode, te da treća zemlja ne može imati ista prava i koristi kao države članice. Složni su da EU treba težiti partnerstvu koje nadilazi trgovinu i koje je bez presedana s obzirom na njegov opseg: od zaštite podataka, klime, financijskih usluga, ribarstva, sigurnosti. Spremni smo, čulo se u vijećnici EP-a, na trgovinsko partnerstvo s nultim carinama, nultim kvotama i nultim “dumpingom”

Istovremeno su poručili da svi modeli koje odaberemo imaju jednu stvar koja je zajednička - “uz njih ne dolaze samo prava, već i obveze za obje strane.”
Možda ste propustili...