Svijet
KONGRES OGRANIČAVA DONALDU TRUMPU OVLASTI OKO IRANA

Iran bi mogao imati nuklearno oružje za najviše dvije godine
Objavljeno 11. siječnja, 2020.

Iran bi mogao imati nuklearno oružje za jednu ili dvije godine, ako nastavi kršiti odredbe nuklearnog sporazuma iz 2015., rekao je u petak francuski ministar vanjskih poslova Jean-Yves Le Drian.


"Ako nastave s kršenjem Bečkog sporazuma, onda bi unutar relativno kratkog vremenskog razdoblja, između godinu i dvije godine, oni mogli imati pristup nuklearnom oružju, što nije opcija", rekao je Le Drian za radio RTL.


Ministri vanjskih poslova EU-a izvanredno će se sastati u petak kako bi raspravili o napetostima između SAD-a i Irana koje su eskalirale nakon američkog ubojstva generala Iranske revolucionarne garde Kasima Sulejmanija, na što je Iran odgovorio raketnim napadom na dvije američke vojne baze u Iraku.


Teheran je u nedjelju objavio kako više neće ograničavati proizvodnju obogaćenog uranija, čime je prekršio ključnu odredbu nuklearnog sporazuma iz 2015., čija je namjera bila kontroliranje iranskog nuklearnog programa te onemogućavanje Teherana da dobije nuklearno oružje.


Bečki sporazum Iran je potpisao sa SAD-om, Rusijom, Kinom, Francuskom, Njemačkom, Velikom Britanijom i EU-om.


SAD se povukao iz sporazuma 2018. te je nametnuo ekonomske sankcije Iranu.


U međuvremenu zastupnički dom američkog Kongresa usvojio je u petak rezoluciju kojom se ograničavaju ovlasti predsjednika Donalda Trumpa u daljnjim vojnim akcijama protiv Irana, nekoliko dana nakon što je Trump zapovijedio napad dronom u kojem je ubijen iranski vojni zapovjednik Sulejmani.


Zastupnički dom, koji je pod nadzorom demokrata, glasao je 224 prema 194 za rezoluciju, uglavnom u skladu sa stranačkom opredijeljenošću - demokrati su optužili Trumpa da se ponašao nepromišljeno i podržali rezoluciju, dok su Trumpovi republikanci bili protiv.


"Predsjednik mora objasniti svoje razloge prije, a ne nakon što je izveo nepromišljen napad, a zatim tražio razloge zašto je to bilo potrebno i legalno", rekao je predsjedavajući Odbora za vanjske poslove Zastupničkog doma Eliot Engel.


Republikanci su optužili demokrate da su ugrozili zemlju donoseći rezoluciju koju smatraju "praznom političkom gestom" na početku godine u kojoj će se održati predsjednički izbori.


"Umjesto da podržavaju predsjednika, moji demokratski kolege dijele Amerikance u kritičnom trenutku", rekao je republikanski predstavnik u Odboru za vanjske poslove Mike McCaul, ocijenivši da će rezolucija "vezati ruke predsjedniku".


Sudbina rezolucije u Senatu je neizvjesna, jer republikanci imaju 53 od 100 mjesta, i rijetko glasaju protiv predsjednika, ali dosad su bar dva republikanska senatora - Rand Paul i Mike Lee, izrazili potporu toj mjeri.


Predsjednica Predstavničkog doma Nancy Pelosi okrivila je Bijelu kuću zbog propusta u savjetovanju s Kongresom prije udara bespilotne letjelice na Sulejmanija. Time je, kazala je na konferenciji za novinare, predsjednik Trump izveo provokativni, nerazmjerni napad protiv Irana, koji je ugrozio Amerikance.


Trump je putem twittera nazvao Pelosi "ludom", a novinarima je rekao da mu ne treba odobrenje Kongresa za vojnu akciju protiv Irana.


Trump je u petak ustvrdio da je SAD ubio iranskog vojnog zapovjednika Kasema Sulejmanija jer je htio raznijeti američko veleposlanstvo.


"Uhvatili smo totalno čudovište i izveli ga na vidjelo, a to se trebalo dogoditi davno. Učinili smo to jer su htjeli raznijeti našu ambasadu", rekao je Trump novinarima u Bijeloj kući.
U međuvremenu, jedan od najmoćnijih šijitskih klerika u Iraku, veliki ajatolah Ali al-Sistani, u petak je osudio američko-iransku konfrontaciju u Iraku te je upozorio na sve goru sigurnost u zemlji i široj regiji. Veliki ajatolah Ali al-Sistani rekao je da napadi predstavljaju kršenje suvereniteta te da ni jednoj stranoj sili ne smije biti dopušteno da odlučuje o sudbini Iraka.


Hina
Teheran je u nedjelju objavio kako više neće ograničavati proizvodnju obogaćenog uranija
Najčitanije iz rubrike