Kultura
“NAJSTARIJI ZANAT” U SIJEČNJU U JAZZ & CABARET KLUBU KONTESA

Pet prostitutki kao žalosni, ostarjeli anđeli za koje je uređeni svijet mrtav
Objavljeno 9. siječnja, 2020.

Pet prostitutki u žalosnoj komediji Najstariji zanat (naslov originala The Oldest Proffession) funkcioniraju kao obitelj, kao poduzeće, ali i kao pravo sestrinstvo. Iako su u poodmakloj dobi, one su još uvijek djelatne. Drže se svog zanata kao temeljnog prava da budu neovisne, samostalne, te svoju profesiju čuvaju unutar strogih moralnih kodeksa. Upravo je tu humorna izvrnutost komada, jer iako njihov posao sadrži od pamtivijeka proskribirani grijeh, njihova ga pravila održavaju čistim, poštenim i duboko ljudskim. One su stare, njihovi su klijenti stara i često nemoćna gospoda, ali za svakoga tu postoji razumijevanje, poštovanje i briga. Ljudskost, razumijevanje, poštovanje, sve to živi u tim likovima, upozoravajući nas kako su i te kvalitete, baš kao i naše stare dame – pred izumiranjem…

U utorak, 14. siječnja u Jazz & Cabaret klubu Kontesa premijera je drame Paule Vogel u režiji Nine Kleflin. U predstavi o ženama i o njihovoj ranjivosti, o njihovoj duši, o njihovom položaju u svijetu te nastojanju da ga promijene glume Mila Elegović, Marija Jerneić/Nera Stipičević, Nada Abrus, Jasna Bilušić i Mirela Brekalo Popović. Kostimografkinja je Sara Lovrić Caparin, autorica glazbe Nikolina Belan, scenograf Tomislav Ruszkowski, te dizajner svjetla Anđelko Kos.

Gorko slatka drama Paule Vogel govori o ženama, njihovoj ranjivosti, duši, položaju u svijetu i nastojanju da ga promijene.

Paula Vogel često govori o društveno angažiranim temama, o seksualnom zlostavljanju, o isto spolnim zajednicama, o homofobiji, ali njezina velika tema su uvijek iznova žene i njihova sudbina u društvu. O njima progovara s dubokim razumijevanjem i ljubavlju, a njezina satirička oštrica usmjerena je na nepravde i nelogičnosti s kojima se žene uvijek iznova bore - ističe se u najavi.

Pet prostitutki u žalosnoj komediji funkcioniraju kao obitelj, kao poduzeće, ali i kao pravo sestrinstvo. Iako su u poodmakloj dobi, one su još uvijek djelatne. Drže se svog zanata kao temeljnog prava da budu neovisne, samostalne, te svoju profesiju čuvaju unutar strogih moralnih kodeksa. Upravo je tu humorna izvrnutost komada, jer iako njihov posao sadrži od pamtivijeka proskribirani grijeh, njihova ga pravila održavaju čistim, poštenim i duboko ljudskim. One su stare, njihovi su klijenti stara i često nemoćna gospoda, ali za svakoga tu postoji razumijevanje, poštovanje i briga. Ljudskost, razumijevanje, poštovanje, sve to živi u tim likovima, upozoravajući nas kako su i te kvalitete, baš kao i naše stare dame – pred izumiranjem.

Sve to ih pokazuje kao relikte nekog prošlog vremena, jednog doba u kojem je grijeh boravio u nekim sasvim drugim sferama nego danas. Njihova pozicija dama s ruba društva imala je svoje norme i pravila, danas se ono sto je nekad bilo sablažnjivo čini ružičastim, nevinim, arhaičnim. Izopačenost društva otišla je miljama daleko od ovih prijateljica noći koje su u našoj predstavi blijedi i dobri duhovi, sami, nesvjesni svijeta i svoje pozicije.

Uz to, ova predstava govori i o ljudskoj potrebi za dodirom, za bliskošću i intimom, koja će uvijek prevladati i najbizarnije odnose.

Prostitutke su organizirane kao privatno poduzeće koje se bori sa zamkama kapitalističke ekonomije, što fabulu čini i aktualnom i smiješnom. I nadasve tužnom. Dame su radnici, kao i svi drugi, potplaćeni, umorni, zabrinuti. To što je njihovo tijelo predmet njihova rada, a seks djelatnost, čini sve teze kapitalističke ekonomije još vidljivijim, a radnike još ranjivijima na uobičajene nepravde društva.

Na jednom uglu, na klupi, pod starom uličnom svjetiljkom sjedi pet žena koje još nisu poražene. One se još bore, još vole. Dvostruki moral društva ih još nije slomio, one se znaju nositi s licemjerjem društva, one su stručnjaci za fasade iza kojih se ljudi skrivaju.

A same su, prepuštene sebi, bez zaštite društvenog položaja koju bi im pružili muškarci unutar obiteljskih ili socijalnih regula. Same su i nije im lako.

Zato ovaj tekst i naša predstava iskreno progovaraju o dubokoj osamljenosti, o starosti, o egzistencijalnom strahu.

Ovih pet prostitutki pet je žalosnih, ostarjelih anđela za koje je uredni i uređeni svijet već odavno mrtav.

Ali one se ne predaju, nikad, ni nakon smrti. N.Vek.
Tekst i ova predstava iskreno progovaraju o dubokoj osamljenosti, o starosti, o egzistencijalnom strahu
Možda ste propustili...

POSVEĆEN JE 150. ROĐENDANU JEDNE OD NAJPREVOĐENIJIH HRVATSKIH KNJIŽEVNICA

Znanstveni skup “Ivana Brlić-Mažuranić u novom mileniju”

MANIFESTACIJA NOĆ KNJIGE 2024. U GRADSKOJ I SVEUČILIŠNOJ KNJIŽNICI OSIJEK

Prigodni program bogat raznim događajima za sve dobi i ukuse

Najčitanije iz rubrike