Zdravlje
VISOKI KRVNI TLAK

Hipertenzija je podmukla bolest i često tihi ubojica
Objavljeno 14. listopada, 2019.

Stvarne brojke oboljelih se ne znaju jer se samo polovina njih otkriva i liječi, a stručnjaci se moraju posvetiti i osvješćivanju populacije o potrebi redovite kontrole krvnog tlaka. Hipertenzija je najčešća kardiovaskularna bolest u većini zemalja i veliki zdravstveni problem, posebno u industrijski visoko razvijenim zemljama. Tlak nazivaju tihim ubojicom, a prema pokazateljima, gotovo 40 posto odrasle populacije u Hrvatskoj su hipertoničari ili, kako se najčešće kaže - tlakaši. Najveći je problem što se samo polovina oboljelih otkriva i liječi. U konačnici, najznačajnije je da se stručnjaci posvete i osvješćivanju populacije o potrebi redovite kontrole krvnog tlaka.


Iako su mnogi uzroci nastanka visokog krvnog tlaka poznati, povećana tjelesna težina, konzumiranje (pre)slane hrane, pušenje, pijenje alkohola, fizička neaktivnost, mnogi mehanizmi nastanka visokog krvnog tlaka još nisu sasvim otkriveni i razjašnjeni te znanost upravo u tom dijelu treba reći svoje za dobrobit zdravlja ljudi. Način prehrane, stil života, stresne okolnosti, posao, sve to utječe na pojavu visokog krvnog tlaka. Mnogi ljudi, neoprezno, ne pridaju značenje provjeri krvnog tlaka. Ili, kada im se otkrije visok tlak, ne smatraju opravdanim primjenjivati terapiju, uzimati lijekove, koji će uz umjereni stil života bitno olakšati svakodnevicu i spriječiti razvoj niza bolesti. Prvi korak u liječenju ovog problema je regulacija prehrane i načina života. Sol je nužna za normalno funkcioniranje organizma. Unošenje veće količine soli dovodi do osjećaja žeđi, što zahtijeva unošenje povećane količine tekućine u organizam. Sol zadržava vodu i time povisuje tlak u krvožilnom sustavu. Stoga se terapija uvijek započinje smanjenjem unosa soli u organizam. Tijekom prvih dana nakon regulacije unosa, iz organizma se prirodnim putem izbaci veća količina tekućine te se kod blagog povećanja tlak može u cijelosti vratiti u normalne vrijednosti. Redovita fizička aktivnost, bar pola sata do sat vremena dnevno pojačava cirkulaciju, što dovodi do boljeg rada krvožilnog sustava, koji se onda lakše nosi s povišenim tlakom. Ako tlak nije jako povišen, regulacija soli u prehrani i fizička aktivnost najčešće su dovoljne za njegovu regulaciju.


Nova istraživanja pokazuju kako bjelanjak snižava krvni tlak jednako djelotvorno kao i lijekovi. Ključna supstanca pronađena u bjelanjku zove se RVPSL i odličan je lijek za povišen krvni tlak. Lijekovi snižavaju krvni tlak tako što zaustavljaju hormon angiotensin u sužavanju krvnih žila. Istraživači su otkrili da jaja, kada dospiju u dodir s želučanim enzimima, proizvode protein koji djeluje na isti način. J.Kn.
Vitamin D pomaže
Konzumiranjem vitamina D možemo sniziti krvni tlak jednako kao što to možemo i pomoću nekih tableta, tvrde istraživači. Novo istraživanje pokazuje da vitamin D smanjuje krvni tlak i kod bolesnika s dijagnozom hipertenzije. Manjak je tog vitamina povezan s visokim krvnim tlakom, ali do sada nije bilo konkretnih dokaza da nedostatak ovog vitamina u krvi čini razliku.
Možda ste propustili...

SAVJET NE MOŽEMO SVE KONTROLIRATI

Učestali mikrostres itekako crpi energiju

NUTRICIONIZAM POMOĆ U GUBITKU TEŽINE

Vlakna nas održavaju sitima i zadovoljnima

STUDIJA UBLAŽAVANJE MENTALNIH I FIZIČKIH TEGOBA

Ljudski dodir može smanjiti bol, depresiju i tjeskobu

Najčitanije iz rubrike